• Krátkometrážní

Policajt ze školky (1990)

Americký režisér, so slovenskými koreňmi, Ivan Reitman natočil s Arnoldom Schwarzeneggerom tri filmy - "Dvojčatá", "Junior" a "Policajt zo škôlky". Všetko sú to nenáročné rodinné komédie. Schwarzenegger bol do vtedy pre mňa predstaviteľ výlučne akčných hrdinov. V tom bol takmer dokonalý. Stačí spomenúť také tituly ako "Terminator", "Predator", "Komando" či "Barbar Conan". To bola jeho parketa. V komickej polohe je to o poznanie slabšie. Ako "Policajt zo školky" pôsobí Arny dosť kostrbato a neohrabane. Omnoho viac mu to sedí v drsnej akcii s guľometom v ruke ako medzi hŕbou malých, usoplených detí. **

Hlas Česko Slovenska 2 (2014) (pořad) odpad!

Nebudem sa tu dlho zaoberať tými úbožiakmi, čo sa prihlásili do tejto televíznej show. Je to banda hlúpych adolescentov, nezdravo ambicióznych teenagerov a nesebakritických somárov. V tej kope hnoja sa celkom iste žiaden výnimočný spevák neobjaví. No skúsim podrobnejšie rozanalyzovať tie slávne celebrity, čo vystupujú v úlohe nesmierne dôležitých koučov. Je to pozoruhodná pätica kreténov, z ktorých sa mi dvíha žalúdok. Hnusný, starý, vypasený, upotený, plešatý socialistický DJ Michal David. Skrachovaný, umastený, vypelichaný metalista Jozef Vojtek. Dve tupé fifleny - vrahyňa motocyklistov Darina Rolincová a silne trápna rockerka Marta Jandová. Ku ním do partie ešte akýsi niktoš z Petržalky (vraj slovenský rapper) Majk Spirit. To je poriadne panoptikum hrôzy. No a ešte plus dvojica neznesiteľných moderátorov - hyperaktívny táraj Leoš Mareš a nechutná maďarská indiánka Martina Csillaghová. Jednoznačný odpad!

Rancid - Nihilism (1994) (hudební videoklip)

Hey! Hey! Hey! Hey! Máme tu americký Rancid a dve minúty rýchleho, drzého, melodického street punku. Krátky, ale hodne úderný a energický video klip ku piesni "Nihilism" je super vypalovačka. Totálny, divoký punk rock zo slnečnej Kalifornie. Kožené sidovky, vybíjané opasky, číra a špice, náušnice, piercing, reťaze, tetovania... poriadna divočina. Ja som skôr na staršiu klasiku ako je povedzme Ramones, punk 77 a starý, dobrý Oi!, no priznám sa, že chalanov z Rancidu mám tiež rád. Ich image je síce dosť výstredný, ale hrať vedia dobre. Punk majú v krvi. Páči sa mi aj tento ich nihilizmus - popieranie a odmietanie všetkých zabehnutých pravidiel, hodnôt a autorít. Nihilism!!! http://www.youtube.com/watch?v=2WOx4U3sCuQ ****

Útěk z Alcatrazu (1979)

Clint Eastwood bude pre mňa vždy ten najväčší hollywoodsky pištoľník. Veľký westernový hrdina. Drsný, mlčanlivý chlapík za ktorého hovoria jeho zbrane. No tento herec vedel využiť svoj prirodzený talent a mužnú charizmu aj vo filmoch, ktoré nemajú s divokým západom nič spoločné. Jedným z nich je väzenská akčná dráma "Útek z Alcatrazu". Eastwood stvárnil väzňa Franka Morrisa, ktorý sa ocitne v najprísnejšom americkom nápravo-výchovnom ústave. V kriminále z ktorého ešte nikto neušiel. On sa však o to pokúsi. Podarí sa mu to? To nebudem prezrádzať. Napíšem len, že je to kvalitný, chlapácky film odohrávajúci sa výlučne v prostredí obávaného Alcatrazu. ****

Crazy TV (2012) (seriál) odpad!

Nejde mi do hlavy ako môže niekto veriť tomu, že sa v prípade scénok "Crazy TV" jedná o prirodzené, spontálne reakcie nachytaných ľudí. Veď je to do oči bijúce, že sú to všetko predom pripravené, zinscenované situácie. Najatí neherci kŕčovito predstierajú, že sú náramne zaskočení, vyľakaní, šokovaní, prekvapení z toho, že sa stali obeťami skrytej kamery. Ja im to teda nezožeriem ani náhodou. Inak by sa správali nič netušiaci ľudia, keby na nich niekto skúšal podobné fóriky. Toto je obyčajné trápne divadielko. Ukrajinský televízny odpad!

Kosenie jastrabej lúky (1981)

Slovenská filmová tvorba je dnes prakticky mŕtva. To je smutné. Avšak potešujúce je to, že v minulosti sa aj u nás natočilo niekoľko titulov, ktoré môžeme hrdo nazvať zlatou klasikou. Do tejto neveľkej skupiny by som zaradil aj rodinnú drámu „Kosenie Jastrabej lúky“, ktorú natočil Štefan Uher v roku 1981. Hlavnú úlohu bravúrne stvárnil Jozef Króner. Ale i ostatní herci podali výborné výkony. Charaktery postáv sú ľudsky prirodzené, divákovi blízke. Je to dielo, ktoré ide do hĺbky medziľudských vzťahov. ****

Muži v černém 3 (2012)

Americký režisér Barry Sonnenfeld natočil v roku 1997 úspešnú sci-fi komédiu "Muži v čiernom". Bola to svižná popkornová jazda s dvojicou super tajných agentov. Skúsený "K" a jeho nový, mladý kolega "J" zachránili galaxiu pred nebezpečným vesmírnym zločincom. Po piatich rokoch vyprodukoval Sonnenfeld druhú časť. Tá bola výrazne slabšia ako úvodný film. Preto ma tretie pokračovanie z roku 2012 nijak moc nelákalo. Avšak po jeho zhliadnutí musím skonštatovať, že to bolo celkom fajn. Najviac ma oslovila idea cestovania v čase. Aktívna manipulácia s budúcnosťou. Návrat do minulosti kvôli zmene prítomnosti. Mám rád takéto časopriestorové špekulácie. ***

Ramones - Poison Heart (1992) (hudební videoklip)

Tento video klip je oficiálnym debutom amerického režiséra Samuela Bayera. Bolo to v roku 1992. Od vtedy je hodne činným a rešpektovaným majstrom v oblasti tvorby profesionálnych, hudobných klipov. Spolupracoval s Davidom Bowiem, Marilynom Masonom... s kapelami Blink 182, Metallica, Offspring, Cranberries, Smashing Pumpkins. V poslednej dobe sa venuje najmä kalifornskej neo-punkovej skupine Green Day. No a prvým krokom tohto špecifického tvorcu bol video klip "Poison Heart" od famóznych Ramones. Veľmi zaujímavo ho spracoval. Pôsobí temným, pochmúrnym, ľahko bizarným dojmom. Samuel Bayer dobre vykročil. *****

Kukátko (2014) (pořad) odpad!

Improvizácia je kreatívne tvorenie, samovolný prejav, výkon bez prípravy. Rýchla reakcia herca na zadanú tému. Práve o to sa pokúšalo zopár mamľasov pod vedením snaživého mongoloida Daniela Dangla v televíznej show "Partička". Len čo sa strápnili. Pretože tento druh vystúpenia si môžu dovoliť iba skutočne nadaní a pohotoví umelci. Po ukončení tohto projektu sa vrhli títo nesebakritickí hlupáci do niečoho ešte náročnejšieho. Chceli točiť improvizovaný televízny sitkom. Je však absolútne nemožné podujať sa na niečo podobné s bandou neschopných chudákov ako sú vypleštený hipík Latinák, nechutne vyžratá Polnišová, trio totálnych trotlov Klemka, Miezga, Jakab, východniarský polocigáň Čekovský a maďarská filcka Gubíková... Daniel Dangl si však bol sto percentne istý, že to bude bomba. Poriadne sa sekol. Je to trapas. Debilné Danglove "Kukátko" je odpad!

Plexis - Krize (2011) (hudební videoklip)

"Jednoho dne to pomalu dochází. Něco se mění. Nálada se ztrácí. Zrak se zakalí, z čeho to pochází? Myšlenky těžknou a sny se vytrácí. Nohy se loudají a marně hledají směr. Venku je podzim a ty nejsi připraven. Síly ubývají a úkolů nepoměr. Cesta je jedna, už musíš z kola ven. Ruce jsou chladný. Mysl je bezradná. Po dlouhým mejdanu deprese vítězí. Naivně hledáš, jak odrazit se od dna. Spánek už není. Nápad je přítěží. Vůbec už nevíš, co tě baví. Jestli má cenu chodit dál. Všechno do cesty se ti staví, osud určuje pravidla. + refrén: Dívat se do zrcadla bolí, když už ti bylo čtyřicet. Kam se poděl ten úsměv smělý? Vše, cos chtěl světu vykřičet?!" Začínam si už veru i ja klásť podobné otázky ako týpkovia z pražskej kapely Plexis. Štyridsiatka sa mi už pomaličky približuje, ale punk rock mám stále rád. Takže nehrozí žiadna "Krize". Punk´s not dead! Old Punks never die! Forever Punk!!! ****