• Krátkometrážní

Muži v černém 3 (2012)

Americký režisér Barry Sonnenfeld natočil v roku 1997 úspešnú sci-fi komédiu "Muži v čiernom". Bola to svižná popkornová jazda s dvojicou super tajných agentov. Skúsený "K" a jeho nový, mladý kolega "J" zachránili galaxiu pred nebezpečným vesmírnym zločincom. Po piatich rokoch vyprodukoval Sonnenfeld druhú časť. Tá bola výrazne slabšia ako úvodný film. Preto ma tretie pokračovanie z roku 2012 nijak moc nelákalo. Avšak po jeho zhliadnutí musím skonštatovať, že to bolo celkom fajn. Najviac ma oslovila idea cestovania v čase. Aktívna manipulácia s budúcnosťou. Návrat do minulosti kvôli zmene prítomnosti. Mám rád takéto časopriestorové špekulácie. ***

Ramones - Poison Heart (1992) (hudební videoklip)

Tento video klip je oficiálnym debutom amerického režiséra Samuela Bayera. Bolo to v roku 1992. Od vtedy je hodne činným a rešpektovaným majstrom v oblasti tvorby profesionálnych, hudobných klipov. Spolupracoval s Davidom Bowiem, Marilynom Masonom... s kapelami Blink 182, Metallica, Offspring, Cranberries, Smashing Pumpkins. V poslednej dobe sa venuje najmä kalifornskej neo-punkovej skupine Green Day. No a prvým krokom tohto špecifického tvorcu bol video klip "Poison Heart" od famóznych Ramones. Veľmi zaujímavo ho spracoval. Pôsobí temným, pochmúrnym, ľahko bizarným dojmom. Samuel Bayer dobre vykročil. *****

Kukátko (2014) (pořad) odpad!

Improvizácia je kreatívne tvorenie, samovolný prejav, výkon bez prípravy. Rýchla reakcia herca na zadanú tému. Práve o to sa pokúšalo zopár mamľasov pod vedením snaživého mongoloida Daniela Dangla v televíznej show "Partička". Len čo sa strápnili. Pretože tento druh vystúpenia si môžu dovoliť iba skutočne nadaní a pohotoví umelci. Po ukončení tohto projektu sa vrhli títo nesebakritickí hlupáci do niečoho ešte náročnejšieho. Chceli točiť improvizovaný televízny sitkom. Je však absolútne nemožné podujať sa na niečo podobné s bandou neschopných chudákov ako sú vypleštený hipík Latinák, nechutne vyžratá Polnišová, trio totálnych trotlov Klemka, Miezga, Jakab, východniarský polocigáň Čekovský a maďarská filcka Gubíková... Daniel Dangl si však bol sto percentne istý, že to bude bomba. Poriadne sa sekol. Je to trapas. Debilné Danglove "Kukátko" je odpad!

Plexis - Krize (2011) (hudební videoklip)

"Jednoho dne to pomalu dochází. Něco se mění. Nálada se ztrácí. Zrak se zakalí, z čeho to pochází? Myšlenky těžknou a sny se vytrácí. Nohy se loudají a marně hledají směr. Venku je podzim a ty nejsi připraven. Síly ubývají a úkolů nepoměr. Cesta je jedna, už musíš z kola ven. Ruce jsou chladný. Mysl je bezradná. Po dlouhým mejdanu deprese vítězí. Naivně hledáš, jak odrazit se od dna. Spánek už není. Nápad je přítěží. Vůbec už nevíš, co tě baví. Jestli má cenu chodit dál. Všechno do cesty se ti staví, osud určuje pravidla. + refrén: Dívat se do zrcadla bolí, když už ti bylo čtyřicet. Kam se poděl ten úsměv smělý? Vše, cos chtěl světu vykřičet?!" Začínam si už veru i ja klásť podobné otázky ako týpkovia z pražskej kapely Plexis. Štyridsiatka sa mi už pomaličky približuje, ale punk rock mám stále rád. Takže nehrozí žiadna "Krize". Punk´s not dead! Old Punks never die! Forever Punk!!! ****

Plexis - Síla v srdci (2012) (hudební videoklip)

Divoký old-school punker sa ráno zobudí vedľa svojej buchty. Dopije včerajšie pivo, oblečie si koženú sidovku a vyberie sa medzi ľudí. Vonku štípne starú čezetu. Po pár kilometroch, na pumpách, presadne na vymakaného Harleya. Odvezie sa do mesta. Tam uchmatne pivo akémusi alkáčovi. Potom zoberie skateboard malému chalanovi. Zabŕdne do disco teenagerov. Zájde do krčmy. Dá si ďalšie pivo, cígo a trávu. Pokecá s babami a vyrazí znova do ulíc. Odzbrojí člena hradnej stráže a jeho zbraňou zastrelí speváka Petra Hošeka. To má byť neoficiálny videoklip ku skladbe pražskej kapely Plexis "Síla v srdci". V roku 2012 ho natočil Pája Junek. Mňa tento amatérsky klip hodne pobavil. Potešil moju punk rockovú dušu. Moja punková sila v srdci pookriala. ****

Johanka z Arcu (1948)

Príbeh Johanky z Arku, panny orleánskej, ktorá počúvla hlas boží a postavila sa na čelo francúzskej armády bojujúcej proti Angličanom, bol už viac krát sfilmovaný. Mne osobne sa najviac páči verzia režiséra Luca Bessona z roku 1999, kde hlavnú postavu stvárnila Milla Jovovichová. "Johanka z Arcu" od Victora Fleminga je o poznanie staršia. Natočil ju v roku 1948. Titulnú hrdinku dal stvárniť slávnej Ingrid Bergmanovej. Snímok bol ocenený americkou Akadémiou filmových umení a vied dvoma soškami Oscara. Za kameru a kostýmy. Dozaista si ich zaslúžil. Avšak na dnešnú dobu pôsobí dosť zastaralým dojmom. Súčasný divák je navyknutý na naturalistickejšie, historicky a dobovo reálnejšie spracovanie. Flemingovu Johanku dnes dokážu plne ohodnotiť asi len filmoví pamätníci a fajnšmekri. ***

Kladivo na čarodějnice (1969)

"Kladivo na čarodejnice". Pri komentovaní tohto filmu si pomôžem textom, ktorý napísal Aleš Brichta a zhudobnil ho Otakar Hereš. Jedná sa o rovnomennú skladbu z repertoáru legendárnej pražskej black metalovej kapely Torr. Výborne vystihuje obsah tohto čiernobieleho snímku. Takže: "V sobě má posedlej svět. Nemíní se spokojit s málem. Vybírá pro majetek. Koho obviní ze spolku s ďáblem? Skřípot palečnic, když doznání schází. Plamenů žár za hříchy žen. Svět čarodějnic, lidí dvou tváří. Všechno se zdá jak šílenej sen. Hlad, řetězy, skřipce, rozžhavenej kov, žízeň, kleště, břitce, pár španělskejch bot, pak přiznání dostane lehce z dívek ven, a postaví hranici pro očistu těl. Inkvizitor zvedá svůj kříž, horší než mor, inkvizitor jééé! Upálí křídla i andělům snad, kam se mu zachce, tam zasekne dráp. Černá a bílá, víc nechce znát. Je dvou hranic extrém, Jezuitů řád." ***

Mig 21: Vlajky vlají (2004) (hudební videoklip)

Súhlasím s tvrdením, že táto skladba patrí medzi to najlepšie, čo kapela Mig 21 vyprodukovala. Natočili ku nej aj pomerne zaujímavý, dobový, čiernobiely video klip. No nedám tomu viac ako dve hviezdičky. Nemôžem. Pretože ústrednou postavou tohoto hudobného projektu je český herec Jiří Macháček. A toho ja teda veru nemusím. Jeho herecké vyjadrovanie považujem za poněkud kostrbaté. No a so spevom je to ešte horšie. Jeho vokálny prejav je mi doslova nepríjemný. Zdá sa mi neprirodzený, silený, afektovaný a miestami až idiotský. Avšak song "Vlajky vlají" sa im celkom podaril. **

Plexis - To se stává (1992) (hudební videoklip)

Pražskú kapelu Plexis mám celkom rád. Jej frontman Petr "Sid" Hošek ju vedie už od roku 1984. Doposiaľ sa im podarilo vydať šesť oficiálnych, štúdiových albumov. Skladba "To se stáva" pochádza z druhej radovej platne, ktorá nesie názov "White Killer". Tento album považujem za ich najslabší. Chalani sa na ňom výrazne odklonili od punku. Celé to znie až moc rockovo. Aj image členov kapely bol dosť podivný. Hošek vtedy vyzeral ako taký nepodarený vyšehradský Axl Rose. Ich tvorba z tohto obdobia mi moc nesedí. Je fajn, že sa neskôr Plexis vrátil ku klasickému punk rocku. Za tento street rockový experiment im dám iba tri hviezdičky. ***

Volejte Novu (2003) (pořad) odpad!

Česká, súkromná, komerčná televízia Nova rozhodne nepatrí medzi stanice, ktoré sú mi svojou programovou štruktúrou sympatické. Skôr naopak. Nezaujímajú ma ich seriály, telenovely, nahlúple estrády ani reality show. Málo kedy sa tam objaví nejaký titul, ktorý by ma niečím oslovil. Ich spravodajské relácie považujem, mierne povedané, za bulvárne. Nepatrím skrátka medzi fanúšikov tejto televízie. Preto ma absolútne vôbec neinteresujú ich novinky, zaujímavosti a grafy sledovanosti. Takže reláciu "Volajte Novu" označujem ako odpad!