• Thriller

Muž, o kterém nic nevím (1963)

Čistá radosť z osobitej filmárčiny. Nadčasové v situáciách, v dialogóch, ani neviem kedy naposledy videný podobne herecky (mimicky) v nuansách vybalansovaný malý filmík. Žánrovo chvíľami nevyvážené, ale Natalie a najmä Mr. McQueen - to je proste NIEČO (gestá, výrazy, oči, Oči, OČI). Zopárkrát som si pri sledovaní spomenul na: Moonstruck, inšiprácie sú zrejmé/možné.

Pád (2013) (seriál)

Je priam neuveriteľné, že celá druhá séria sa obišla bez jedinej scény explictiného násilia. A napriek tomu (možno práve pre to) bola pre mňa psychicky ešte viac vysiľujúca, totálne ma sparalyzovala a bol som bez schopnosti dať viac ako dve časti za sebou. "Chémia" Stella/Paul = čistá fascinácia. "We are losing him..." HYPNOTICKÉ.

Pořád jsem to já (2014)

Silné. Civilné. Nevydierajúce. Zamerané na detaily, na drobnosti, na malé životné etudy nielen hlavnej postavy, ale (paradoxne), veľmi zaujímavo, jej najbližšieho okolia (v čom je neuveriteľná/tichá sila). Navyše výborne nasnímané, s minimalistickým hudobným podkresom. Smutné, uf. "I wish I had cancer. I mean it. I wouldn´t feel so ashamed..." (napísané 14.12.2014)...29.12.2014 prehodnotené, zo 4* na 5*, prečítaná predloha, nešlo ju zadaptovať lepšie! Kongeniálne spojenie autorského rozumu a citu.

Pečovatel (2014)

Nevďačné (a neobľúbené) témou, ale geniálne atmosférou (strih, nasvietenie). Pocitovo na úrovni najsilnejšie zimomriavkových: El Secreto de sus ojos, Zodiac a True detective (na rozdiel od ktorého režisér rafinovane potlačil akúkoľvek milostnú líniu, čím celkovému vyzneniu jednoznačne prospel). ŤAŽIVÉ.

Velká nádhera (2013)

Veľkolepé i komorné (intímne), malé rímske životné etudy, z ktorých je nostalgicky (celkom clivo), zároveň ale vedia vykúzliť široký úsmev...Určite nejde o dokonalý film, ale majúci dokonalé okamihy...navyše s dychberúcim soundtrackom. LA GRANDE OPOJENIE.

Za zdmi (2012)

Láska ako hojdačka. Od náhodného zoznámenia, po počiatočné trápnosti, cez hlad po poznaní a objavovaní, ľahko a vtipne..ale presne, hojdačka, ups and downs..a o voľbe v živote...každý si vyberáme...pohodlie vs. niečo hore nad nami. Nevysvetliteľné, nepopísateľné. Na rozdiel od napr. Keep the lights on, ktorý je obmedzený na svoj zvláštny mikrosvet, je príbeh Paula a Ilira veľmi ľahko pretrasformovateľný na akýkoľvek pár (straight or gay). Intímne a prekvapujúce, pocitovo pre mňa podobné Like Crazy

Silnice (1954)

Perinbabka, milá, ak existuje absolútna čistota, si to TY. Cesta, ktorou kráčam so zaslúženou pravidelnosťou. Možno pre niektorých zostarla postupmi, nikdy ale nezostarne pocitmi.

Vyhoštění (2007)

Áno, opakujem sa, ale takto si predstavujem moderný európsky film.

Meruňkový ostrov (2011)

* * * * * každý hľadá svoje miesto, kde sa zloží, kde mu ráno buchne slnko o zem tieň. Kde sa len tak sedí, na vlnenom svetri, z cigariet sa dymí...milovať chuť marhúľ, mrviť doma upečený chleba, veriť v božie mlyny, keď po niečom túžim, že sa stane, v odpustenie viny a na veštenie z dlane * * * * *