Cobra Kai - Série 2 (2019) (série)

Dětští hrdinové přebírají otěže i války svých senseijů, kteří si ještě zplna neuvědomují, čeho se svým rivalským chováním na svých studenech dopouštějí. Vše vrcholí epickou bitvou dvou znepřátelených táborů. Karate už není nástrojem k sebeobraně a myšlenkovému rozvoji, nýbrž k čistému surovému boji.

Cobra Kai - Série 1 (2018) (série)

Seznamujeme se po 30 letech s osudy těch, kteří se střetli na legendárním zápase v roce 1984. Dětští hrdinové se snaží pokračovat v jejich (nejednoznačných) odkazech a podle toho to tak vypadá. Mezi Danielem a Johnnym se neustále střídá pomyslná ručička na vahách sympatií a Johnnyho vnitřní svár se divákovi nakonec stává tím nejzajímavějším na celé sérii. Parádně završeno nástupem... vy víte, koho.

Matrix Resurrections (2021)

Vztyčený prostředníček od Lany všem cynikům, tohle je čistě romantický epilog k závěru celé trilogie. Chápu hluboké zklamání těch, co čekali nějaký další mind-twist posun nebo alespoň důmyslnější práci s látkou, která před 20 lety definovala nový subžánr. Ale Lana tyhle ambice neměla, chtěla prostě happy end aspoň tam, kde to mohla ovlivnit: Na plátně. Ostatné sám Keanu Reeves se k projektu upsal se slovy "Lana napsala moc krásný příběh". A tak ho tu máme, ruku v ruce s křehkým a bolavým srdíčkem tvůrce/tvůrkyně. Jako romantické duši mi to kupodivu sedlo a to i se vší tou vysvětlovací omáčkou i progresem v technologii v prostupování mezi oběma světy. Všechno bylo velmi čistě a hodnověrně vysvětleno tak, aby se mohlo jít k tomu hlavnímu: Akci. Jenomže tady právě všechna ta radost končí. Původní trilogie měla jeden obři triumf, kterým byla neodmyslitelná epičnost, definovaná jak inovativním přístupem k vizuálu, akcí jako takovou, tak opravdu nezaměnitelným zvukovým doprovodem. Tahle stránka věci novému Matrixu chybí, jede si svou komorní cestou, která možná funguje samostatně (podle hodnocení ale příliš ne), ovšem rozhodně ne v rámci tetralogie. Pořád jsem čekal, kdy se rozezní pověstné skřípavé burácení za dynamické techno hudby nebo řežby alá AC/DC, ale to vše zůstalo tatam, resp. jen pomrklo na fanouška při závěrečné scéně. A to je setsakra málo. Ovšem ruku na srdce, kdybych to měl brát z obou stran - ze strany diváka romantika i ze strany milovníka kvalitní epické scifi, Matrix vždy měl zůstat u prvního dílu. Každý další byl z mého pohledu zbytečný. Takže kvituji na Laninu snahu dát Trinity a Neovi po těch všech dějově i myšlenkově překombinovaných (a pro mě zbytečně nadhodnocených) sequelech jeden, který skončil tak, jak jsme to měli rádi na konci toho jediného originálního Matrixu z riku 1999. Objektivě je toto tak na 3 hvězdy, ale protože srdce zaplesalo pro malou satisfakci po letech, jednu z radosti přihazuji. Další pokračování je ale vskutku zbytečné.

Kriminálka Vegas - Případ uzavřen (2021) (epizoda)

A je to tu, 9 epizod minulo, abychom dostali plnohodnotný "nářez", v němž se angažují skutečně všichni a jde skutečně o všechno. Být všechny epizody stejně kvalitní, mohl to být seriálový návrat roku. Ale bohužel.

Kriminálka Vegas (2021) (seriál)

Nostalgie je potvora, a tak mě s nadějí i příslibem návratu starých známých tváří i démonicky mysteriózní atmosféry přilákala k tomuhle 10-dílnémů sequelu legendární CSI. Na seriálu bylo úctyhodné kdysi to, že si divák mohl být jist neustálým udržováním napětí, ať už v příběhové lince nebo díky nezvyklé, ne-li originální výstavbě epizody. Moralizování stranou, šlo se težce na dřeň jasných důsledků mnohdy morbidního jednání obyvatel i návštěvníků města hříchu a proti tomu stál fundamentální a objektivní přístup názory nevnucujících vědců-vyšetřovatelů. Ruku na srdce, nejlepší epizody ony dávné legendy stály na budování napětí ruku v ruce s inteligencí vyšetřovatelů, kteří do vyšetřování vnášeli světlo nejen s baterkou v temných zaprášených místnostech, ale také s vyspělou technologií a logikou, čemuž k dokonalosti přispívala rovněž mnohdy temná či přijejmenším těžce dramatická hudba. A tohle všechno se v této sérii objevilo asi tak často jako Jim Brass na samotném začátku. Mrzelo mě především šablonovité nastavení epizod, které vesměs nejsou špatně napsané, ale zbytečně natahují hlavní linku, pro níž se divák měl ke sledování CSI vrátit. A tak kromě první (díky nostalgii) a poslední (díky plnohodnotnému tempu) epozody vlastně není moc o co stát. Je smutné, že teprve až samotný závěr série zvedá divákovu pozornost naplno a dýchá na něj tak, jako kdysi, když ještě Grissom neměl fousy a jeho kancelář zdobila nádobka s naloženým embryem prasete.

Rozhněvaný muž (2021)

Já nevím. Možná je to tím, že filmy noir mi nikdy nesedly a temnou atmosféru s explicitním vysokooktanovým násilím nemusím. Nebo je to tím, že od spojení Ritchie-Statham jsem čekal něco nápaditějšího. Ať už obrazově, dialogově, příběhově nebo i hudebně. Statham se tu celou dobu tváří jako kakabus, nekompromistě prošívá olovem každé nepohodlné individuum, ani jednou neškubne emocí aspoň v koutku oka a nevysolí alespoň jedinou peprnou hlášku. Akce je sterilní a jednoúčelová, přehlídkový herecký ansábl nedostane sebemenší šanci se poněkud pestřeji v rámci možností děje blýsknout. Klidně by kolem Stathama mohli hrát kravaťáci z městského úřadu Horní Dolní a o nic by divák nepřišel. K nikomu (a žel ani ke zvrásněnému Stathamovi) si divák nemá šanci vytvořit alespoň nějaké pouto, aby si v té pověstné noir atmosféře aspoň naplno užil onen hněv, touhu po pomstě či závěrečnou tak očekávanou katarzi. Rozhněvaný muž mě nechal tak chladným, jak chladně kosil jednoho grázla za druhým. Promiň, Guyi, od tvůrce tvého formátu jsem čekal o něco sofistikovanější podívanou.

Pán profesor (2020) (seriál)

Že tahle záležitost není v červených číslech, přisuzuji výrazně větší kritičnosti tuzemského diváka k tuzemskému dílu než ke všem těm "plnohodnotným emerickým" rychlokvaškám, v nichž patos a moralizovaní tlačí výrazně víc na pilu a našinci jim to prostě už konvenčně žerou. Přitom tohle není jen na slovenské poměry (jak mnozí kriticky předesílají), ale z mého už léta na seriály všeho druhu využitého pohledu světové poměry fakt lahůdka. Výborný casting, prvotřídní střih, vytříbený vkus pro dialogy a do toho někdy poměrně silné příběhy. Žádný prvoplánově afektovaný humor, nýbrž poctivě hravé dialogové (i monologové) perly, příběhy vkusně provázané s mnohdy známými hudebními motivy a navrch překrásná Přešovčanka Marcinková, jejíž decentní špulení rtíků a uhýbání zrakem umí říct víc než tisíce grimas věhlasných charakterních hereček. O Maštalírově postu ani nemluvě, česká verze se naprosto nechytá. Objektivně tak 75 procent (zejména proto, že jde bohužel zas jen o kopii zahraničního námětu), ale subjektivně musím jít na plnou palbu. Už dlouho jsem se tak upřímně od srdce nenasmál (viděny všechny 3 série).

Není čas zemřít (2021)

Tak nám na něj hodili raketu... Od nechvalně proslulého Ve službách jejího veličenstva nejzaláskovanější Bondova cesta, která ovšem oproti zmíněnému plnohodnotně funguje. Možná proto, že uzavírá celou ságu, která si od začátku jela po svém (Craigova série tímto příspěvkem definitivně ukazuje, že se s Bondem nikdo od začátku nikdo párat nechtěl). Na tvůrcích i na Craigovi bylo jasně vidět, že chtějí z tématu vyždímat maximum, aby se s diváky rozloučili v plné parádě. A tak i přes nezapomenutelná antré jdou vedle jak klasické bondoviny (technické vychytávky i humor), bondgirls (rozkošná Ana de Armas se defacto jen mihla... snad ji ještě v nějaké budoucí bondovce někdo obsadí), tak padouši (Blofield si s Bondem jen pokecal, Lyutsifer měl být nástrojem pro Bondovo oduševnění). To vše jen proto, abychom dostali konečně po těch desítkách let otevřený vhled do zdrásané Bonody duše a cítili s ním. Craigův civilnější a lidštější Bond proto zůstane opravdu silnou kapitolou. P.S. Originální využití legendární repliky "Bond. James Bond" vyhrálo na celé čáře.

Kriminálka Vegas - Dům plný zábavy (2021) (epizoda)

No konečně. Slizký záporák epizodní (či možné i celkové?) zápletky, několik vizuálních vychytávek a především konečně nějaká ta slušnější konspirační hra. Hlavní vyšetřování se dostává do popředí stejně jako dva protagonisté, pro které celá tahle minisérie stojí za odsledování. Od prvního dílu je toto jediný další, ze kterého na mě dýchá ta pověstná CSI atmosféra. Snad bude už jen hutnější v následujících hodinách série.