Spider-Man: Homecoming (2017)

Jak jinak hodnotit Marvelovku, ve které byly opravdu trapné (pouze) TV spoty Kapitána Ameriky? S prvním Iron Manem a Občanskou válkou nejcivilnější a nejuvěřitelnější hrdinovka, a to jak u motivů klaďase tak jeho protivníka. zasazení do Marvel Universe se ukázalo celkově dobrým krokem nejen kvůli product placementu, ale hlavně pro lepší využití jinak již několikrát restartovaného a přitom stále nemastného neslaného floutka v pavoučí kombinéze. Tenhle se prostě veze po své touze být součástí nečeho smyslupeně většího (chápej "coolovějšího") jako každý puberťák a nenimrá se převyzrále ve své odstatě jako jeho předchozí verze. Plus pár humorných posunů v soukromí Tonyho Starka a navrch sexy tetička May v podání roztomilé Marisy, to všechno se rovná spokojenosti. Kéž by na stejné vlně zůstali i druzí strážci.

Lucy (2014)

Nezvyklá žánrová matlanina, která je pro mozek stejně tak surová jako nakládačka, kterou Lucy vyfasuje na začátku svojí nezadržitelný jízdy. Ale jakkoliv je to nenáviděníhodné, kupodivu to funguje. Možná i proto, že diváka každou chvílí, s každým dalším upgradem Lucyina vývoje sužuje jediná otázka - kam to celé může dospět? Freeman je tu jen tak na oko jako motiv serióznosti, ale už mu to takto po x-té nebaštím. Pozornost si tedy v maximální míře zasluhuje andělská Scarlett a líbivý vizuál. Nebýt toho bláznivého konce (čekal jsem spíš "vyzrálejší" verzi Všemocného), přihodil bych hvězdu navíc. Takhle je to "jen" slušná jízda s již jinde viděným (a zde bohužel nedostatečně uchopeným) sci-fi prvkem.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Být to prvotina nějakého Franty z Horní Dolní, kvitujem na potenciál jako sviň. Ale u Bessona nemůžu jinak, než být přísný. Zlatá "tetralogie" Hlubina-Nikita-Leon-Element opět nezískala přírůstek. Ne, že bych se nebavil, vizuál je doslova snový. Ale to si stejně tak můžu zajít do planetária na Lichtmond a vyjde to nastejno. Ten frajírek mě vysloveně štval a Cara svým sexy look-upem neutáhne všechno. Ve výsledku jen vyšperkovaná bezduchá sci-fi romance, která by si s ohledem na obsah zasloužila prokrátit. Je fajn, že aspoň Besson se bavil a splnil si další sen. Ale na diváky u toho asi zas tak nemyslel. Cožpak režisér, který kdysi definoval kariéru Jeana Rena, se dneska už nezmůže na víc než jen na naivní strojové pohádky bez špetky svojské invence? EDIT Po druhé projekci jsem se rozhodl přidat. Bessonovi sice neodpustím degradaci ve scénáristické hravosti, ale pro těch pár pevných morálních pravidel a minimum trapnosti v některých kýčovitých scénách oproti jiným podobným (americkým) produktům je to mírně nadprůměrné pokoukání, které drží nad vodou hlavně Cara a rajský "avataří" svět.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

... aneb jak Piráti z Karibiku měli i protentokrát kliku... Velkou měrou ale zásah do správného místa v srdci diváka přispělo to osudové pomrknutí na původní trilogii ze začátku a konce tohoto kousku (a jistá magie je v potitulkové scéně - vyčkejte do konce!). Bohužel ale to všechno mezi tím je vata, která leč živelně, stále dost fádně recykluje již viděný rezervoár pirátské zábavy. A rejžové, sorry, ale Verbinski je jenom jeden. Pokud šestka, tak jedině s ním s taktovkou v ruce anebo aspoň jako poradcem. Spoustu momentů by mohlo být geniálně vyšponovaných, takhle působily jen jako zábava pro puberťáky. Světlými momenty jsou snad jen gilotina, žraločí jízda a úvodní loupež. Bardem lahůdkově ďábelský.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Epizodní. Přesně to, čím trpěl druhý Železňák nebo Patriot. Postavy už byly uvedeny na scénu a předvedly své v prvním filmu, zasadily se do MCO konceptu a uspěly u kritického a posuzovačného diváka. Strach tvůrců je pryč, lze zvolnit a víc se věnovat komornějšímu příběhu než zasazení do "mytologie". Na jednu stranu proto jasně hrozí pokles kvality (tvůrci mají větší prostor pro postavy, nepotřebují mnohokrát jen prospěšnou zkratkovitost), na druhou stranu se sází na sympatie i empatie diváka, který už postavy zná a chce víc. Kompromis? Zkrátka dát divákům větší dávku toho, co fungovalo. Zatímco u dvou zmíněných sequelů to nebyl dvakrát úspěch, Strážci paradoxně jedou vesele dál a funguje to. Především u zhruba první třetiny filmu jsem měl chuť střílet pěti hvězdami a zaklínat s nepochopením všechny místní kritiky. Mírné rozčarování přišlo zhruba v momentě, co skončila Rocketova hra s pastičkami a Yondu přišel o číro. Pak plyn ubral zhruba půlku a vše se do plné parády vrátilo (naštěstí aspoň) v závěru. Paradoxně hlavním hrdinou nebyl ani Peter poznávající svého tatíka, ani Gamora a její taškařice se sestřičkou, ani (opravdu) vtipný Drax a Mantis. Dokonce ani Rocket a roztomilý Groot (úvodní titulky rulez!!!!!!!). Ne, tenhle sequel byl Yondův. Zda záměrně, či ne; zda motivační pro další semknutí party či pro (pouhé) prohloubení divákových emocí, těžko říct. Tak či onak, ať každý soudí sebevíc, druzí Strážci především kypí dvojnásobnou náloží tolik milovaného (infantilního) humoru z jedničky, že se celý plný sál řehtal s kadencí, jakou snad už v kině nepamatuju. Viděno v 3D se zdařilým dabingem, trojky se nemůžu dočkat.

LEGO® Batman film (2017)

Od desíti k pěti. Po geniálním intru a několika skvělých narážen na batmanovské filmové univerzum se záhy hutní jen kotel klišé. LEGO Batman najednou neví, či být pro děti anebo dospělé, a tak utrpí tím, čím mnoho podobných děl - zůstane v mdlém nejistém průměru bez hravější invence. Přitom právě na mnoha těch klišé se dalo stavět spoustu zábavy, kdyby jen sebeshazovačný tón úvodních titulků zůstal při všem až do konce. Chybí přesahový motiv, který tak geniálně vyšvihnul předchozí LEGO jízdu.

Rychle a zběsile 8 (2017)

No potěš koště! Takže co tu máme? Na jednu stranu stará garda zas o level výš, od lokálních hrátek na hraně zákona se dostáváme rovnou k záchraně světa (!). Všechno šlape po starém, jen humoru je více (a povedeného!), absence některých důležitých členů rodiny pochopena. Domova motivace přestupu na temnou stranu OK, upřímně jsem čekal něco scénáristicky mnohem slabšího. Dovedu si představit, že taková pravda zamotá hlavu kdejakému bijci a dočasně ho zbaví zásad i smyslů. Scéna se Stathamem a děckem top a rozhodně se přimlouvám za více Stathama v dalším FF! Hobbs naopak změkl ve jménu věčného "rodinného puncu" série - jak vůči partě, tak na vlastním hřišti (metaforicky i doslovně - viz fotbálek). Že série vždy byla a bude rozmáchlá zcela mimo zákony fyziky a limitů lidského těla, si fandové zvykli. Co ale navzdory parádní jízdě nemůžu odpustit scénáristům, je jedno vztahové WTF. Spojler: Cožpak nikoho netrápí, že Deckard si podává ruku s Domem, pomalu končí u party na tradiční grilovačce s modlitbou a pivem, pohodově si poměřuje verbální výstřely s Hobbsem, a přitom to není tak dávno, co rukou jeho bráchy zahynula ta turecká holčina a jeho vlastní rukou pak v Tokiu Han, kterýmu jsme ještě s Brianem šli všichni z party na pohřeb? Nehledě na to, že Deckardův brácha si to záhy nastřelí živ a zdráv do záchranné operace Domova holomka? Konec spojleru.. Jsem zvědav, jak si s tímhle twistem poradí scénáristi do budoucna, protože dosavadní změny všeho předešlého (Letty, Braga...) se jakž takž daly brát uspokojivě, ale toto ne. Chladnokrevná Cipher skvělá "bondovská" záporačka.

Logan: Wolverine (2017)

Smutné, ale krásné. Jediný film z wolverinovské ságy, kde jsou Loganovy motivace dostatečně silné, abych každý jeho akt bral s pohnutkou. A X-24 je jednoznačně nejpřekvapivější twist z celé x-manovské série. Poslední záběr jak strojený pro skalní fandy toho nejlepšího, co nám za 17 let tvůrci filmových mutantů přinesli. Děkuji.

60 sekund (2000)

Pro milovníky aut asi popkornová povinnost, pro mě "jen" kupodivu stále neokoukaná záležitost, a to zejména díky několika lahodným momentům (metaforické rajcování při krádeži, Cageův nástupní song před akcí, dobré udržení nitě při hře na kočku a myš mezi ostříleným policajtem a vlastně hodnými zloději). Angelina tu je fakt k sežrání.