Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Podla mna zatial najhorsie filmove spracovanie. Oproti kniznej predlohe ma Ohniva casa dost nudila, casto som pozeral, kolko este zostava do konca. Vtip sa vytratil, rodiace sa "intimne" vztahy su vykreslene velmi povrchne a hlavny suboj Harryho s Voldemortom akoby bol spomenuty len tak mimochodom, nesiel z neho ani strach, ani obavy, proste ziadne emocie. Skoda.

Revolver (2005)

Film o "konecnom podvode", v ktorom urcite najdete vela zivotnych pravd, ktore platia takmer v kazdej civilizovanej spolocnosti. Dej bol miestami prekomplikovany, ale je mozne, ze som bol len nesustredeny, kazdopadne si film pozriem este raz. Vyborne pouzita hudba v kontraste k prave prebiehajucemu deju mala na mna silny ucinok.

Nepohodlný (2005)

Nebyt pomerne nezazivneho zaciatku, mohlo to byt s prehladom 5 hviezdiciek. Film je to pravdivo znepokojivy, smutny, "civilizovany".

Sin City - město hříchu (2005)

Nech si hovorí kto chce čo chce, páčilo sa mi to. Je to síce ťažko hodnotiť ako film, veď naozaj ide o komiks prevedený do filmovej podby, ale konverzia je tak úžasná a "komiksová, že som mal pocit, ako keby som si listoval v komikse (podobný, aj keď oveľa slabší pocit som mal pri Dick Tracy). Odporúčam.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Nemôžem si pomôcť, ale musím dať absolutórium. Dobré scifi, kde jednotlivé epizódy nie sú relatívne samostatné prípehy, ale tvoria jeden celok, ktorý nekončí prvou, a zrejme ani druhou sezónou. Nebudem tu opisovať dej, ten je treba si vychutnať. Spomeniem len na seriál výborne spracovaný príbeh vrátane spoločenského pozadia všetkých udalostí.

Fantastická čtyřka (2005)

Tak toto bol omyl, ktorý ani nemal vzniknúť. O čom to vlastne bolo? A najviac ma prekvapilo, že na scenári robil Mark Frost. Ten Frost, ktorý má prsty v Twin Peaks a ktorý napísal úžasné knižky Seznam sedmi a Šest mesiášů. Fakt nechápem.

Mýtus (2005)

Veľmi dlhá dávka nudy. Dve hviezdičky dávam za pekné živé farby a scénu na bežiacom páse. Ani sa mi nechce veriť, že v tom mal prsty Jackie Chan.

24 hodin (2001) (seriál)

Tak toto je po Mestečku Twin Peaks druhý seriál, ktorý som doslova "žral". Keď ho začnete pozerať, je len veľmi ťažko neskončiť skôr ako pri poslednej časti. Všetky 4 sezóny majú u mň 5 hviezdičiek, aj keď musím povedať, že nie sú všetky rovnako dobré. Tu sa prejavuje nedostatočná škála hodnotiacej stupnice, 5 je málo. Tým ale nechcem povedať, žeby niektorá sezóna bola zlá alebo priemerná. Originálny formát, výborné herectvo, nadupaný scenár, reálna kamera, sem-tam to skĺzlo do prehnaného amerického patriotizmu, ale v tomto prípade to bez preblémov odpúšťam. Už sa neviem dočkať 5. sezóny.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000) odpad!

Na dve scény z filmu nikdy nezabudnem, a to ako sa divosi naučili podľa návodu za jednu noc lietať na harrieroch, ktoré ležali ladom 1000 rokov bez akejkoľek údržby, a druhá scéna bola z knižnice, kde ako prvú knihu našli ústavu USA. Napriek hodnoteniu tento film treba vidieť, inak neuveríte...

Crash (2004)

Spomenul som si pri pozeraní na Magnóliu a Americkú krásu. Rozdielne a predsa podobné filmy. Spočiatku sa zdá, že pôjde o jeden z ďalších filmov o rasizme a jeho podobách. Ale v tomto prípade je rasizmus len jedna z foriem ľudskej nenávisti, pri ktorej je úplne jedno, aké meno jej dáme. Pretože nakoniec je to o nás o ľuďoch. V živote sme veľmi často na oboch stranách, sme obeťami, a sme aj tými čo nenávidia a ubližujú. Niekedy iba urobíme správnu vec, ktorá nie je dobrá, inokedy dobrú vec, ale nesprávnu. A keď urobíme dobrú správnu vec, stane sa malý zázrak. Ako keď začne padať prvý sneh. A na ten nie je nikdy neskoro.