Popravčí z Katyně (2020) (TV film)

Dokument mapuje již první ruskou tajnou organizaci Čeku, kde byly vraždy lidí nehodící se režimu na denním pořádku. Z Čeky se postupně stala NKDV a další masakry a čistky i mezi sebou následovaly. K tomu není co dodat, svinstvo a prasárny nejhrubšího zrna. Vzpomněl jsem si na film "Kapitán Volkonogov uprchl", který se podobným tématem také zabývá. Popravčí z Katyně nabízí precizně zpracované téma, vkusně jsou použité i komiksové části. Viděl jsem alternativní televizní verzi, zajímal by mě plnohodnotný film.

Hra bez pravidel (1967)

Akční kriminálka, která nemá v českých zemích konkurenci! Dynamika čiší z každého záběru a střihu. Hudba taky šlape do tempa, kamera snímá kulervoucí záběry, nájezdy na obličeje nebo jakékoliv detaily. Hereckému obsazení dominuje Zdeněk Kryzánek, neskutečnej řízek! Snímek nemá hluchého místa a graduje neuvěřitelným finišem! Jindřich Polák byl velkej profík a Hra bez pravidel je v československém detektivním žánru opravdový unikát, úplně v klidu srovnatelný s kriminální francouzskou filmovou školou.

Křižáček (2017)

Křižáček je určen výhradně klubovému publiku. Pochybuji, že by konzumní diváci vydrželi film shlédnout až do konce. Já to mám tak půl na půl. Je velká škoda, že film není černobílý, ztratily by se tak nevěrohodné reálie, které na mě jako středověk moc nepůsobily a nebyl by tak ani vidět ten televizní obraz, i když byl snímek natočen v klasickém tv ořezu 4:3. Samotný příběh, kde Karel Roden putuje krajem a hledá svého syna má zvláštní atmosféru, ovšem některé strojové dialogy vyloženě šustí papírem a scéna s předávání mince v dětských rukách je nekonečně zdlouhavá. Největší klady spatřuji ve zvuku (zpěv ptactva) a v meditativní hudbě Ireny a Vojtěcha Havlových (soundtrack mám doma na vinylu), pasáže na violoncella mě chvílemi připomínala Vladimíra Godára v Záhradě. Každopádně mezi novodobou českou kinematografií je Křižáček úplně jinde.

Kurz negativního myšlení (2006)

Originálně pojatý snímek, kde se černý humor střídá s vypjatými scénami. Televizní look mě v tomto případě vůbec nevadil. Sarkastické dialogy mají šťávu, večírek během noci graduje, každá postava se začíná projevovat. Vedoucí skupiny, psycholožka Tori jakoby z oka vypadla Zdeně Hadrbolcové zamlada, neskutečná podoba! Film přes svou kratší stopáž uteče jak voda, severský vítr je znát na sto honů!

Jak byste se zachovali (1981) (pořad) odpad!

Jóóó, i takhle vypadala socialistická zábava. Ufffff, tohle bylo dno.

Legendy kriminalistiky - Hledač pokladů (2022) (epizoda)

Obdivuji práci kriminalistů, kteří při rekonstrukcích s vrahy vydrží zůstat v klidu. V tomto případě, když pachatel popisuje, jak zavraždil a následně zapálil týpka, který se v lese motal s detektorem kovů a málem našel pod zemí skrýš, kde vrah ukrýval nakradené věci.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Melancholicky plynoucí děj s hlubokou filosofií a pokorou japonských samurajů. Jim Jarmusch psal roli přímo na tělo Forestovi Whitakerovi a dobře věděl proč. Ten ji zahrál naprosto famózně. Postavu jeho nájemce si perfektně střihl John Tormey, který mě nápadně připomíná jednoho hostinského z mé oblíbené hospůdky :).

V piatok, trinásteho... (1953)

Klasická slovenská komedie z padesátých let. Ondriš Jariabek v roli despotického otce rodiny, které chce vládnout po svém a žádné novoty nechce připustit. Nejhorší pro něj je, smířit se s tím, že jeho snacha je mohamedánka, zeť luterán a on jako věrný křesťan tohle přece nemůže dopustit. Všechny by chtěl překřtít, dceru a syna vydědit. Svým neurotickým chováním mě trochu připomínal Jaroslava Marvana z filmu Poslední mohykán. Pár scének vyloženě parádních (farář, který má v pátek držet půst a přitom se láduje kachnou), ostatní slabší. Režijně na vysoké úrovni a na pobavení je to cajk. Celkově lehký nadprůměr.

Naneživo (2017)

Vůbec jsem neměl představu, o čem ten film je. A to je na tom to nejlepší. Pokud to chcete taky tak udělat, dále již nečtěte. Prví třetina mě naladila na amatérskou zombárnu, kdy jsem si přeci jen říkal, že to přehrávání je strašný a až po deseti minutách jsem si všimnul, že je vše točeno pouze v jednom záběru beze střihu. Pak přicházejí závěrečné titulky a šmitec. Ale chyba lávky! Teď se začne rozjíždět druhá příběhová rovina, která je o tom, jak se ten amatérský snímek vlastně natáčel a co vše mu předcházelo. A tady začíná královská zábava a dokonale vysvětlující situace, proč některé momenty vůbec nedávaly smysl. Víc bych nerad prozrazoval, já jsem se chlámal tak, až mě tekly slzy. Musím tvůrcům zatleskat a ocenit fanouškovský zápal a krásný pohled do zákulisí natáčení hororového filmu. Během finálních titulků běží skutečné záběry z natáčení. Bomba!!