Babiččin dům (1988)

Jo, v první půli devadesátek to byl u nás na VHS obrovský béčko hit. Popravdě jsem to vůbec nechápal, my, co jsme byli rozmlsaní Hellraiserem jedna, dva, tři, Nevěstou Re-animátora, Smrtelným zlem dvojkou, Narušitelem, Psychocopem dvojkou, Návratem živé smrti trojkou, Phantasmem dvojkou, C.H.U.D.em, Kanibalama, Slimáky, Tatínkem se vrací, Slizem, Hřbitovem domácích zvířátek a dalšími podobnými kulty, tak Babiččin dům byl oproti zmíněným flákům totální jalovej odvárek. A musím říct, že tak na mě působí i nyní po třiceti letech. Sice mu nelze upřít pěknou kameru nebo zvuk, kdy je slyšet cvrlikání ptáků, tikající hodiny a další hezky ozvučené ruchy, ale to je tak vše. Jinak je to strašná hloupost a kultovním statusem bych ten film určitě nenazýval. Takže za kameru a za zvuk dvě hvězdy.

Dom Sary (1984) (TV film)

Příjemný televizní horůrek s gotickou atmosférou. Šlechtické sídlo, ve kterém bydlí hraběnka, která ze svých milenců vysává životy, působí překrásným temným dojmem. Úvodní část, kde jsou zabírány podzimně zabarvené lesy, to jest skutečná krása. Skvělé obsazení, výprava a hudba zkrášlují děj a hodinka uteče jak voda. Ať žije Asmodeus!

V plném slunci (1960)

První filmová verze Talentovaného pana Ripleyho. Jakmile přijde první zvrat, nabere snímek neskutečnou dramatičnost, gradaci a napětí, atmosféra by se dala krájet a infarktové šoky fungují na jedničku! Alain Delon je devízou celého filmu, krásná Marie Laforêt (známá z Belmondovek Veselé velikonoce, Policajt nebo rošťák nebo Mrchožrouti) zde debutuje a trojici doplňuje skvělý Maurice Ronet. Tohle herecké trio bohatě stačí, aby v pohodě utáhlo celý film. Přesto tu šéfuje Delon, bezpochyby největší hvězda francouzského filmu a já mu díky jeho charismatu podvědomě dokonce i fandil, i když postava, kterou hrál byla pěkně chorá. Díry remasteru jsem si tenhle špičkovej biják dokonale užil! S odstupem jednoho dne po shlédnutí, pálím za pět!

Sladké starosti (1984)

Tohle je pro mne nejhorší film Juraje Herze. Má to být komedie, ale jako komedie to na mě nepůsobí ani náhodou. Zřejmě se musel vykoupit za Straku v hrsti, která skončila v trezoru, ale takováto slátanina je totálně pod jeho úroveň. Vtip zde působí asi jako šašek na pohřbu. Trapné a hlavně nudné.

Krásky (1981)

Ve světě reklam je potřeba vytvořit nějakou novinku a nejlépe mohou posloužit dokonalé modelky, podle nichž počítače vytvoří naprosto stejné kopie. Dost dobrá vize, která se už osvědčila v dnešní digitální a přetechnizované době. Béčkový feeling působí dobře, co však sráží kvalitu jsou nudné sekvence a zbytečné natahování, kde se nic neděje. Pochybuji, že se k Lookerovi ještě někdy vrátím.

Autostop (1977)

Zapadlý snímek, který se může pyšnit vynikajícím scénářem a překvapivými zvraty. Opravdu jsem si děj užíval a čuměl jsem, co se tam vše odehrává. Není dobré zastavovat stopaři Davidu Hessovi, který prchá z loupežného přepadení a sebou vláčí kufr se dvěma miliony dolarů. O tom se na vlastní kůži přesvědčí manželská dvojice Franco Nero a Corinne Cléry. Od tohoto okamžiku se ne tak docela poklidná road movie mění v holý boj o přežití. Co tu předvádí Franco Nero je naprostá špica, jeho cynická postava novináře je párkrát pěkně napřesdržku a film staví nejvíc na jeho výkonu. David Hess je klasickej parchant se šibalským výrazem jak ho známe z The Last House on the Left a z Corine Cléry jsem nespustil oči, krásná ženská. A co by to bylo za italskej biják bez hudby Ennia Morriconeho! Ten se zde vyřádil, westernové brnkačky střídá s pěknou psychedélií a dohromady to sedí dokonale! Hmmm, brzy si dám určitě repeté. Zasloužených pět hvězd.

Tichá radosť (1985)

Magdička Vášaryová v roli ženy, která se chce vymanit z nudného všedního, místy až depresivního života a časem přehodnotí svůj životní postoj. Dušan Hanák obsadil i spoustu českých herců, byť se mihnou třeba jen v sebemenších rolích.

Tetinka (1977) (TV film)

Vlasta Fabiánová v roli opuštěné staré ženy předvádí suverénní hereckou kreaci. Psychologická rovina dělá ze snímku něco víc, než je na první pohled vidno. Na jednu stranu je vám tetinky líto, na stranu druhou by jste ji nejradši zabili. Je to víceméně smutný příběh o ženě, od které utekl muž i její jediný syn, protože si stále prosazovala svou a tak, když se jejími sousedy stala nová rodina s dítětem, začala jim nenápadně jejich životy ztrpčovat tím, čím si sama svoji samotu zavinila. Filmy Jiřího Bělky byly vždycky zajímavé a nevšední.

Země zločinu - Zločin na hranicích (2022) (epizoda) odpad!

Herci vyloženě zetkové kategorie, dialogy a scénář na úrovni nejvyšší debility. Tohle bylo něco tak otřesnýho, že bych tvůrcům zakázal natáčet cokoliv dalšího. Proč se do toho uvrtala Česká televize opravdu nechápu.

Záletník (1976)

Filmy Yvese Roberta mě nikdy výrazně nenadchly, no stejný případ je i Záletník. Humor na mě působí moc kýčovitě, je to prostě jinačí styl francouzských komedií. Nejkrásnější na filmu je sledovat Anny Duperey, ona je v každém filmu bohyně! Český kinodabing Zdenka Sirového opět sada : Stanislav Fišer, Věra Galatíková, Ladislav Frej, Alois Švehlík, Miroslav Zounar, Alena Procházková....