• Krátkometrážní

Banda (2019) (seriál)

Banda je superhrdinský seriál, který se svým pojetím absolutně vymyká klasickým superheroes snímkům a jede si svou vlastní ostrou, nepředvídatelnou dějovou linku urvanou ze řetězu. Seriál rychle zaujme právě netradičním představením superhrdinů, super zvraty a masakrálními scénami. Superhrdinové tu jsou tahouny nechutností, lží a podvodů, což je každopádně dělá zajímavými. Členové Bandy včele s Butcherem pak fungují jako fajn klaďasové, ačkoliv jejich dějové linky jsou občas slabší. Celý seriál je dobře napsaný a zpracovaný, jediná má velká výtka je přehnané množství "úchylných" scén, které ze začátku slouží k lepšímu pochopení postav, časem už je toho ovšem opravdu zbytečně moc. Banda se nebojí jít svou vlastní drsnou cestou, která má působivý děj se zajímavými zvraty a je navíc kvalitně režijně zpracovaná. Jediné čeho se snad tvůrci bojí je zbavit se nějaké hlavní postavy, ty totiž vždy nějakým zázrakem přežijí.

Šingeki no kjodžin (2013) (seriál)

Shingeki no kyojin je anime, které přináší neuvěřitelně propracovaný příběh, skvělé boje, působivá odhalení, zajímavé postavy a ve finále i emoční momenty. Obsahuje spoilery: Samotný příběh je opravdu brilantní a vše je dopředu tak neskutečně promyšlené, že se člověk v momentech velkých odhalení nestačí divit, všechno přitom začíná "obyčejnou" zápletkou "pomsty", která dovede hrdiny k boji s titány a zatímco člověk dostává během děje samé otázky a jen málo odpovědí, v jednom momentu je mu pak vysvětleno téměř vše a nutno dodat, že vlastně v tomto momentě odhalení jsem byl tak trochu zlomen a byl to jediná okamžik, kdy jsem byl schopný stopnout svůj maraton sledování tohoto seriálu, protože mě jedno zásadní odhalení dosti naštvalo - to jak se ukázalo, že to není "starý" svět, ale na jiné části území je vlastně takové 20. století, což mi do příběhu vůbec nesedělo - naštěstí tato skutečnost je později tak geniálně využita, že mi to ve finále vůbec nevadí. Jinak je děj jednoduše radost sledovat, ačkoliv se vždy sklouzává do nudnějších pasáží a pak najednou nabírá nečekané zvraty jako na horské dráze. Dalším klíčovým bodem je animace, která je pěkná a boje vypadají fantasticky - především tedy boje s Mikasou a Levim, jeden z Leviho bojů v sezóně 3 je pak tak neskutečně skvěle propracovaný, že člověku vyrazí dech. Klíčovým bodem každého seriálu jsou nepochybně postavy, kterých je tu mnoho a některé si člověk opravdu oblíbí, začal bych hlavní trojicí kamarádů (Eren, Mikasa, Armin), kteří mají mezi sebou parádní chemii, fungují v příběhu skvěle a člověk je zbožňuje, tedy aspoň do konce sezóny 3. Ve finální sezóně jsem nevěděl, co si mám o Erenovi myslet, aspoň až do poslední epizody. Další pro mě nejvýraznější postavou je Levi, kterému jsem dosti fandil. Ostatní postavy jsou také fajn, ale k některým si člověk ani nestačí najít cestu, protože Attack on Titan se zbavuje postav na každém kroku. Naopak nejvíce nenáviděnou postavou je pro mě Gabi, ačkoliv mě ta nenávist postupně přešla. Jediná opravdu dosti emoční smrt je pak pro mě ta Sashina, kterou jsem si postupně oblíbil. Co bych chtěl každopádně ještě zmínit a pochválit je odvaha tvůrce předvést takový svět, který odráží ten reálný v několika ohledech, zabíjí postavy na potkání a ukazuje, že lidé dokážou být opravdu zlí a jsou nepoučitelní a neustále vyvolávají zbytečné války. Nakonec jen zmíním intra, outra a s nimi související hudbu, které jsou famózní, speciálně pak outra jsou pak nečekaně wow. Nejkrásnější a nejemočnější scény, které seriál představil pro mě pak byly - dojetí hrdinů k moři a události v poslední epizodě. Shingeki no kyojin dokázal během 10 let (jako seriál) odvyprávět neuvěřitelný příběh, kterému tvůrce odevzdal své srdce. 🧡

Šingeki no kjodžin - The Final Season (2020) (série)

Poslední sezóna Attack on Titan je dosti jiná než ty předchozí a představuje drsný příběh. Začíná se na území Marleyanů a první epizody jsou slabší, protože člověk (alespoň já osobně) sleduje postavy, které povětšinou nezná, nefandí jim a ani ho moc nezajímají, všechno má však svůj důvod a stejně jako vždycky je po klidnějším období najednou zvrat, který obrátí hru a člověka opět nadchne. Sezóna buduje neuvěřitelně temný příběh a představuje pro mě i nejvíce nenáviděnou postavu vůbec (i když ta nenávist mě postupně tak nějak přešla). Zároveň je tu pro mě snad i jediná opravdu hodně dojemná smrt z celého seriálu. Příběh pomalu postupuje až k samotnému finále, které je velkolepé a emočně vypjaté. Během sezóny si také člověk pokládá nové otázky, které jsou však naštěstí zodpovězeny a v konečném důsledku se pro mě jedná snad o nejpropracovanější příběh, který jsem kdy viděl.

Šingeki no kjodžin - Ten to či no tatakai / Nagai jume / Ano oka no ki ni mukatte (2023) (epizoda)

Velkolepé finále epického příběhu! Vlastně to bylo po všech stránkách skvělé, ačkoliv jsem měl před zhlédnutím pochybnosti. Byla tu ohromující bitva, emoční scény a strašně se mi líbilo, že příběh se nebál v některé okamžiky razantně zpomalit, aby dovysvětlil příběh, a to především s pomocí hlavních postav, jež naštěstí dostali dostatek prostoru. Útok titánů má opravdu neskutečně promyšlený příběh a finále se jednoduše povedlo! Tvůrci tomu hold odevzdali svá srdce! 🧡

Sinister 2 (2015)

Sinister 2 je podhodnocená hororová pecka! Po zhlédnutí jedničky jsem byl trochu zklamán především asi z nevyužitého potenciálu záporáka a do dvojky se mi ani moc nechtělo, každopádně jsem se k ní konečně dostal a byl jsem ohromen. Zatímco jednička je podávána více z hlediska "vyšetřovatele", dvojka sází více na pohled z druhé strany, tedy "zlého" dítěte. Tentokrát tu hlavní záporák fungoval fantasticky a scény s ním byly stejně jako v jedničce opravdu děsivé a to stačilo jen objevit a nic neříkat ani neřvat, byly to opravdu mrazivé scény a bylo jich poměrně dost. Dále se mi líbilo, jak se navázalo/odkazavalo na první díl Sinister, taktéž skvělá práce a postavy i příběh tu fungovali také dosti dobře. Ve finále jsem tak nadmíru spokojený a myslím, že stejně jako třeba Sestra je tento horor zbytečně kritizovaný.

Anna mezi obojživelníky (2019) (seriál)

Amphibia je jedna z dalších "Hirschovek", která si mě opravdu získala. Vedle Sovího domu a Městečka záhad jsem se na tento seriál těšil nejméně a jak jeho postavy, tak samotná zápletka mi nepřišli tak zajímavé jako právě u předchozích dvou zmíněných seriálů. Hned první sérii jsem čekal slabší, nicméně nakonec mě vcelku mile překvapila a navázala již naprosto úžasnou druhou sezónou, ve třetí řadě jsem měl pak dosti vysoká očekávání, která byla po několika epizodách opět sražena, avšak závěr byl opět skvostný a seriál si mě během svého děje tak získal, že mi bylo opravdu líto, když jsem sledoval konec. I přes mé počáteční obavy nakonec svět fungoval až překvapivě skvěle a stejně tak postavy, zvláště pak když se sešli ať už ve dvojici či ve trojici hlavní dívčí postavy, tak to většinou ohromně "nakoplo" příběh. Kromě hlavního příběhu se tu jelo i dosti vedlejších epizod, které byly občas lepší občas horší, každopádně se mi strašně líbilo, že i k postavám z těchto vedlejších epizod a jejich otevřeným dějovým linkám se tvůrci nakonec ve třetí sérii vrátili. Málem bych zapomněl zmínit převážně 11 minutový formát epizod (ačkoliv složený do 22 minutových), jenž podle mě často v seriálech nefunguje, ale u Amphibie si to krásně sedlo. Byla opravdu radost seriál sledovat a je skvělé, že to je zase jeden z těch příběhů, který dokáže člověka tak pohltit, že mu je opravdu smutno, když se s postavami musí rozloučit.

Lego Marvel Avengers: Rudý poplach (2023)

Z různých LEGO x Marvel speciálů mi tento přijde jako jeden z nejpovedenějších! Tvůrci bravurně využili několika "novinek" v Marvel MCU světě, tedy například toho, že Sam Wilson je nyní kapitán nebo toho, že Red Guardian je otec Natashi. Z pohledu LEGO fanoušků tu pak bylo skvělé "oživení" robotů typu Bionicle & Hero Factory nebo třeba možnost zahlédnout Mr. Golda. Jako klasicky byl tento LEGO x Marvel speciál vtipný, dokonce bych řekl více než obvykle a příběh sice nebyl epický, ale pro speciál mi stačil. Zvláště bych pak ocenil vtipné sekvence se Santou.

Někdo klepe na dveře (2023)

O tomto filmu jsem věděl jen málo, ale čekal jsem, že to bude dlouhou dobu už jen o samotném vloupání se do chaty, tak tomu však nebylo a my jsme dostali poměrně úderný začátek. Netrvalo dlouho a byla také odhalena hlavní zápletka filmu, která mě nutno říci moc neupoutala a přišla mi až dosti absurdní. Film měl jinak poklidné tempo a je fajn, že dosti budoval na rozhovorech, nicméně když se došlo na konec filmu, tak jsem měl pocit jako by viděl tak 30 minutový snímek, ve kterém se skoro nic nestalo, protože celý film byl možná až moc "klidný" a repetitivní. Celkově mě tento film nechal celkem chladným a společně s pro mě absurdní zápletkou a nevýrazným dějem i postavami je to zklamání, nicméně režijně fajn a pořád to bylo lepší než jen nějaká obyčejná hororová vyvražďovačka.

Sestra II (2023)

Sestra je má oblíbená postava z Conjuring série a znovu mě nezklamala! Příběh byl pro mě zajímavý a zvolené prostředí i postavy pro mě fungovali skvěle. V tomto hororu bych pak vypíchnul strašidelné scény, kterých tu bylo dost a dokázali opravdu vyděsit i bez scarejumpů. Ve finále jsem tak s tímto pokračováním naprosto spokojen. †

LEGO Ninjago: Dračí povstání (2023) (seriál)

Ninjago: Dragons Rising přináší do světa Ninjago nový svěží vítr! Hned na začátku seriálu se dočkáme velkolepé události, která extrémně změní celý Ninjago svět a navíc nám je představeno několik nových důležitých postav, které jsou nutno říci představeny opravdu dobře. Nová éra Ninjago zároveň poskytuje výborný začátek pro nové fanoušky, avšak těm stálým poskytuje řadu skvělých odkazů a potěší i návraty některých dobře známých frakcí, jelikož příběh se naštěstí nerestartoval. Jsem také velice rád, že se přešlo zpět na 22 minutový formát epizod, jelikož 11 minutové epizody Ninjagu moc nesvědčily. Nová animace je též pěkná, hudba přináší svěží změnu a skvěle tu funguje i humor. Také se mi líbí, že se nebojí roztáhnout některé příběhové linky do více sezón a jet si svým tempem. Recenze k první sezóně: První sezóna Ninjago: Dragons Rising neskutečně zvládá úvod do série a představení nových hlavních i vedlejších postav z řad hrdinů a různých frakcí, avšak záporáky se tu moc nedaří prodat. Hlavní záporačka má "jednoduchý" motiv a její postava není pořádně prokreslena. Lord Ras naopak zapůsobí vždy, když se objeví a zvláště pak ve skvělé první bojové scéně, když dopadne se svým kladivem (to beru jako možná nejpůsobivější scénu ze sezóny, společně s bojem proti vřešťanům). Ze záporáků je tu vlastně nejvíce představen občas otravný, ale občas neotřele originální Rapton. V první sezóně se výborně podaří uvést zápletku a cestování po různých říších je jakési zadosti učinění pro dlouhodobé fanoušky seriálu a tyto epizody jsou fantastické. Epizody odehrávající se v Impériu jsou však bohužel často zdlouhavé a odvypráví minimum příběhu, což znovu podkopává důležitost Impéria jako záporácké strany. Kolem a kolem je ale vidět na sezóne obrovská práce, nové nápady a je neskutečně super, že se tu znovu více dostáváme k charakterům jednotlivých postav, aspoň co se hrdinů týče. Vlastně jsem s touto řadou celkově spokojený a těším se na pokračování.