Vzpomínáš na Dolly Bell? (1981)

Kdysi jsem kustoricovy filmy tolik nemusel, přišly mi nařvane a bláznivé. Nyní mám z nich, nebo alespoň z tohoto, jiný pocit. Je v nich přirozenost života. Vsechno je akceptovane, všechny figurky milované, nikdo neni souzen; přesto je vse i humorným zrcadlem a karikaturou. Už tato prvotina je vyzrálou výpovědí, hotovou malbou. Kusturica znamená: všechny paradoxy a protiklady zivota těsně vedle sebe na malé ploše, až se to zdá absurdní, ale díky teto optice vidíme jaký život sam skutečně je: bolest mladicke lásky hned vedle pouhé pudovosti, komunistické fráze hned vedle otcovske moudrosti, marxistické diskuze zazvuku bosenské orientální balalajky. Cosi z této balkánské rozjarenosti zasahuje až k nám na Moravu a na pražský Zizkov. Vlastně to vsichni důvěrně známe: je to i o nás, o našem dospívání. Zname komunistické bezcasi, jihoslovanské řeči takřka rozumíme: jen je toho nějak o něco víc prevela, než jsme zvyklí z naší poklidné kotlinky. Ale stačí popojet kousek na Slovensko - a ono balkánské cudo začíná houstnout a kapalnet.

Počasí na zítra (2003)

Fajn crazy komedie s mírným přesahem a reflexí doby.

Jacobowski a plukovník (1998) (divadelní záznam)

Výtečné, inteligentní a citlivé drama, kde žid Jacobowski ztvárňuje rozum a pokoru, zatímco plukovník srdce a pýchu. Dva protiklady, které k sobě snad mohou nalézt cestu. Dobře napsáno i ztvárněno.

Gobseck (1985) (TV film)

Exceletně vyšvihnuté drama věrně v duchu předlohy. Kemr ala Gobseck ala Glum se svým miláškem.

Flám (1966)

Výborný film, který zde má neprávem nízké hodnocení. Vyniká přirozeností a ala Fellini, děj není předvídatelný, postupně demaskuje prázdnotu a obyčejnost hlavního hrdiny, jež se schovává za úlisný fous, jež je každému podezřelý a generuje zápletky, z nichž hlavní hrdina ale nakonec vlastně nic nemá.

Zvony pre bosých (1965)

Kvalitní drama odehrávající se v zasněžených horách na konci války o třech hlavních hrdinech, k nimž v závěru přibude ještě krásná žena. Uvěřitelné, nestereotypní, nemudrující, živé.

Andrej Rublev (1966)

Film, který ve mě bude znít celý život. Jednou o něm napíšu mnoho slov, ale prozatím budu raději mlčet.

Byzantium (2012)

Něčím to má hrozně našláplo na něco bombastického, ale jakoby ta bomba neexploduje a tak jemně se to historicky-upírovitě rozpatlá někam do povrchního emo, jakoby snad někdo vařil prequel pro nějaký seriál. Mohlo se to nějak líp vystavět. Furt se jen nevracet "jak to kdysi bylo", ale jít víc do gradace - třeba ve směru toho bratrstva a jejich kodexu. Super sexy hlavní hrdinka (Gemma Arterton), která si umí na živobytí vydělávat jen jedním způsobem, a my jí to samozřejmě nemáme za zlé.

Angliština Engliština (2012)

Film, v němž si oblibite všechny postavy. Dojemné, sladké, neprehnane a decentní.