Na řvoucích strojích do Monte Carla (1969)

Dosti slabé (nepřímé) pokračování mého oblíbeného filmu s dětských let Báječní muži na létajících strojích. Možná by mě i toto v dětských letech zaujalo, ale zatímco Báječní muži mě baví i dnes, Řvoucí stroje jsou na tom o hodně hůř. Postavy jsou o poznání méně vtipné (Bourvil dokonce až nečekaně trapný) a ani tradiční naschvály, které k závodnickým filmům zkrátka patří, nejsou příliš zábavné a vychytané. Pár lepších momentů se najde, ale celkově jde o slabý film, který se moc nehodí ani na znuděné nedělní odpoledne.

Barbarella (1968)

Barbarella vypadá jako celkem zajímavá parodie na scifi filmy. Problém je, že v době, kdy vznikla ještě neměla v podstatě co parodovat, a tak se stala maximálně parodií sama na sebe. Čistě subjektivně je to hrůznost, kterou jsem měl problém dokoukat a jediným vztyčným (doslova:-)) bodem je samozřejmě Jane Fonda. Jinak to působí jako ještě horší verze Flash Gordona s kupou šílených postav v čele s Pygarem s pigáry. Nicméně, čistě z úcty, avantgardní úchylnosti a dobového odstupu volím alespoň ty dvě.

Nespoutaný Django (2012)

Tímhle filmem mě Tarantino přesvědčil o dvou věcech. Že je to opravdu šílenec a úchyl a že je to opravdu geniální režisér. V této dokonalé symbióze vznikl tento stylový western, kde se na jednu stranu kocháme úchvatnými scenériemi, posloucháme s dojetím příběhy o princeznách a na straně druhé pozorujeme, jak při jediném výstřelu vychrstne z člověka asi tak 5 litrů krve. Ale ono to díky tomu právě všechno tak funguje! I při stopáži blížící se třem hodinám jsem se ani chvilku nenudil a film si užíval nejen díky kráse a stylovosti jednotlivých scén, ale i díky dokonalým hercům, přičemž KIng Schultz Christophera Waltze má náběh na to, aby se stal vůbec jedním z mým nejoblíbenějších filmových charakterů. Kdo by byl řekl, že lovec lidí se dá zahrát jako tak úžasně sympatická postava...Celkově tedy klobou dolů a byť bych dvě tři scény klidně vypustil nebo zkrátil (hlavně zápas Mandingů), tak to by už asi úplně nebyl Tarantino.

Bůh masakru (2011)

Takhle asi chtěli komouši nastavovat zrcadlo západní civilizaci. Nepopírám, že se dalo z tématu vytěžit víc, především jsem čekal nějakou větší gradaci, k čemuž možná napovídal ten název....Ale i tak se zas z dalšího skupinky lidí, které Polanski zavřel do jednoho baráku, vyklubalo velmi zajímavé dílko s příjemnou stopáží. Mým favoritem je zde Christoph Waltz, který si z celé čtveřice zachoval svou již od počátku mile sarkastickou tvář.

Argo (2012)

Musím říct, že jsem se podivil, že na z traileru naprosto průměrně vypadající thriller se sesypala taková snůška oscarových nominací. Překonal jsem tedy přezíravost a hár na Argo. A výsledek? On to opravdu je víceméně průměrný thriller, jenže.....zatraceně napínavej thriller a není ona napínavost čirou náhodou jedním z hlavních faktoru thrilleru? Affleckovi tedy ta toto tleskám a kdyby ještě víc zatlačil na politickou nekorektnost (truchu ubrat na zlounství Íráncům a trochu víc rozvést, že si to vlastně Američani zavinili sami), mohlo být ještě líp. Ale i tak velká spokojenost a upřímně jsem se zaradoval, že mně tenhle typ filmu dovede ještě takhle oslovit. A Alan "Fuck Yourself" Arkin si Oscara za vedlejšáka zaslouží!

Do nitra Planety opic (1970)

Oceňuji aspoň částečně návaznost na bezvýchodnou atmosféru původní Planety, ale celkově jsem byl víceméně rozčarován. Může za to "laciná náhrada" Charltona Hestona novým atronautem, který ho má evidentně připomínat, ale chybí mu charisma, sympatie a Taylorova osobnost. Korunu filmu nasazuje závěr se sice zajímavou myšlenkou přeživších lidí a ještě zajímavější atomovkou, ale celé je to zobrazeno tak směšně, že jsem si chvílemi připadal jak v italské parodii ze 70. let. Díky tomu i razantní a krutě chmutný závěr vyznívá do ztracena.

Atlas mraků (2012)

Krátce: Jedinečný, ultimátní počin a největší filmový zážitek, jaký jsem zažil naposledy na Pandoře...Silně doporučuji zhlédnout (aspoň:-)) dvakrát. Prodlouženě: Jednoduše nejde vypsat všechny myšlenky, kterých se film dotýká, protože je to zkrátka film o lidstvu se vším, co k nám patří a těch šest žánrů, které v jednotlivých příbězích sledujeme od komedie přes detektivku až po scifi jakoby symbolizovalo lidskou rozmanitost. Pochopitelně, že základní myšlenka o posmrtném životě vyčnívá a způsobí nejvíc přemýšlení, ale sotva by Atlas mraků byl tím, čím je bez oněch detailů, kterých si budete všímat spíše až při druhém a dalších projekcích. Za sebe mohu po druhé projekci ve třech dnech konstatovat, že se jedná o naprosto dokonalé dílo, kdy ze mne při některých pasážích doslova stříkalo nadšení nad tím, co sleduji ať už šlo o vizuální stránku či třeba provázanost jednotlivých scén. Tleskám tvůrcům i hercům v čele samozřejmě s Tomem Hanksem (který po letech nevýrazných rolí potřeboval už podobný film jako sůl...) a Hugo Weavingem alias chodícímu zlu

Misery nechce zemřít (1990)

Kathy Bates je učiněné zlo! A toto zlo dalo vzniknout jedno z nejlepších kingovských adaptací, kdy lze napětí krájet a já se po delší době zase opravdu lekal lekaček a děsivé Annie přál tu nejdesivější smrt. Hrozně se mi taky líbilo, jak svou postavu pojal James Caan. Žádná hysterie, které by se člověk vzhledem k jeho situaci nedivil, ale pouze skrývaný děs v očích, kdy se pomalu Annie "mění". Film má spád, žádné logické nesmysly mě do hlavy nebily a celou dobu jsem seděl jako přikovaný. Nemám důvod nehodnotit nejvýš.

Temný rytíř povstal (2012)

Co říci než - skvělé vyvrcholení batmanovské trilogie a pro mě možná i nejlepší batmanovský film. Jak mnozí píší, že Bane zůstal ve stínu Jokera, tak já to tak určitě necítím. Je akorát úplně jiný, ale o nic méně zajímavý a okořeněný zejména famózním hlasovým projevem Toma Hardyho. Já z něj teda opravdu měl strach....Jinak je to pochopitelně bombastická vizuální záležitost s milým (byť ne úplně zrovna převratným) socíálním přesahem a sympatickými anarchistickými myšlenkami, při kterých jistě srdce každého pravověrného antikapitalisty příjemně pookřeje:-) Konec jsem možná čekal o něco fatálnější, ale musím uznat, že se díky němu kruh pěkně uzavřel. Povedené.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Největší výhrou filmu je pochopitelně námět, který přináší novou a neotřelou myšlenku na téma cestování časem. Samotný děj už pak bohužel žádnou extra pecku nepřidal a po hříchu je silnější spíše první polovina (nejvíc asi pasáž s prvním uprchlým loopem). Když se ve druhé děj od samotného honu na Joey přenese na snahu najít Rainmakera, filmu to neprospěje. Navíc na rovinu říkám, že když už to šlo tímhle směrem, mnohem větší radost (SPOILER) by mi udělalo, kdyby Willis, nebo ještě lépe Levitt toho zlýho fracka prostě odstřelili, třebas i s fatálními následky. Skutečné vyústění s rádoby happyendem a sebeobětováním není nic nového a trochu to srazilo samotnou neotřelou myšlenku (konec SPOILERU). Ale v žádném případě nechci říkat, že mě film nebavil, to ani nápad, jen jsem zvlášť po traileru čekal asi moc velký zázraky. Looper je jednoznačně svěží scifi, která stojí za zkouknutí a jistě se najde dost momentů, které si zapamatujete.