Smrtonosná past 4.0 (2007)

John McClane se za těch 20 let dost změnil. Pokud pomineme, že se stoupajícími díly klesající rozloha vlasového porostu dosáhla ve čtyřce svého vrcholu, tak už to hlavně není ten chlapík, který bosý chodí s jedním zásobníkem po mrakodrapu. Sice pořád vítězí chytrostí a hrubou silou v době digitálního věku a asijských kočiček ovládajících to podělané kung-fu, ale přeci jen už se stal tím klasičtějším akčním hrdinou, kterého ani stíhačka ze silnice nesmete. I film vypadá dost jinak. Jak už je v dnešní době zvykem, jedná se o vysoce nadupaný hi-tech thriller, které předpověděla Síť a se kterými se roztrhl pytel po Nepříteli státu. Normálně bych dával asi tři hvězdy, protože nic moc nového do žánru nepřináší a je přehlídnou klasických akčních klišé, nicméně situovat do takového filmu původem old school hrdinu jako je John McClane je jednoznačný plusový bod navíc. Snímek je navíc velice svižně natočený a ač některé scény si vysloveně říkají o zparodování (hlavně část "tahač a stíhačka"), nenudí a to je to, co od filml tohohle typi vyžaduji.

Útěk do divočiny (2007)

Málokdy mám pocit, že psaní komentáře k filmu je tak malichernou věcí, až se divím že se tím zabývám...Nicméně právě ten pocit mám teď....Když jsem navíc podle závěrečných titulků zjistil, že film je podle skutečného příběhu, rozlil se ve mě pocit o to výjimečnější, který mi jen utvrdil přesvědčení, že sám život píše takové příběhy, kterým ani nejlepší scénáristé nesahají po kotníky. Zfilmování Chrisova příběhu bylo tak trochu sázkou na jistotu a ať by se provedlo jakokoli, muselo by vzít každého, kdo alespoň jednou nasadil batoh na záda a vydal se někam "into the wild. Sean Penn však dokázal mnohem víc. Promítl do toho filmu přímo Chrisovu duši a ač jsme určitě mnozí z nás vnitřně nechápali, proč odněkud odchází (od hipíků, od Rona....), věděli jsme, že prostě jinak to nemůže být........No, tak přece jen jsem tu malichernou věc učinil:-)) NEZAPOMENUTELNÝ FILM!!

Sekretářka (2002)

Véééélmi pozoruhodná ukázka vztahu plného různých závislostí a úchylností. Rozhodně nedoporučuji romanticky založeným tipům, protože to rozbije vaše představy o "kráse vztahu". Zároveň se jedná o poměrně zajímavou sondu do duše dívky, která provádí to, co je dneska mezi teen-děvčaty tak strašně cool - sebepoškozování. A přestože mě film nezbavil opovrhování těmito osobami, alespoň mě vysvětlení z úst Jamese Spadera ("Máte vnitřní bolest a cítíte, že musí jít na povrch. Když pak vidíte, jak se rána hojí, hojí se i bolest uvnitř a vy se uklidňujete") donutilo nad tím zapřemýšlet. Hlavní hrdinka však má i řadu jiných odchylek a její chování se mi celkově velmi těžce chápalo. Konec už byl silně přestřelený, takže ve výsledku je to spíš tak za 3.5.Nicméně za neotřelý přístup a odvahu se přikloním nahoru.

Vesnice (2004)

SPOILEROIDNÍ komentář: Tohle že má být ono dílo, kterým Shyamalanova tvorba odešla do háje? Dle mého soudu rozhodně ne. Obsahuje všechny atributy, kterými nejen mě tento pán ohromil. Napětí izolované vsi a všudypřítomný strach z těch, o kterých se nemluví, mnou prostoupil hned na začátku a pronásledoval mě až do odhalení toho, jak to s nimi ve skutečnosti je. Přestože jsem již od začátku tušil, že ony příšery budou psychologickým výtvorem, chyběl mi onen motiv, proč k tomu kroku rada starších vesnice přistoupila....Hlavní rozuzlení mě překvapilo a především nadchlo, protože je to podnět, nad kterým se dá dlouho přemýšlet a uvažovat, jaké by to asi bylo....opustit po prožité utrpení "civilizovaný" svět a žít v ústraní ve vlastním ideálním světě (nakolik je ten svět ale ideální, když většině jeho obyvatel žije v neustálém strachu.....?). Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale když si tak pohrávám s myšlenkami, které v poslední třetině filmu Shyamalan nastolil a které bych od něj v žádném případě nečekal, musím dát plný počet. Až se mi nechce věřit, že stejný člověk o 4 roky později natočil Stalo se....

Bullittův případ (1968)

Ač má film rok narození 1968, je doslova typickou kriminálkou 70. let. A to kriminálkou rozhodně nadprůměrnou. Příběh sice neodsýpá nijak závratně rychle, ale dobová atmosféra San Francisca a výkony dvou ze Sedmi statečných (Robert Vaughn je král slizáků 60. - 70. let) dělají své. Byl jsem taky zvědav, co mi řekne legendární honička, ke které jsem se stavěl spíše skepticky, ale nakonec jsem byl dost překvapen. I v dnešní době válcuje bumbumbum šaškárny z Kobry 11 a krásné burácené motorů tady funguje líp než nadupaná muzika. Škoda jen, že akční finále na letišti trochu ztrácí grády a chybí moment překvapení - ač je jasné, jak to skončí, mohlo to být trochu napínavější. Přesto hodně silné tři hvězdičky....

Slepci (2004)

Tak přemýšlím, jestli byli větší slepci ti ve filmu anebo ti, co prozatím tento film tady hodnotili. Až mi skoro přijde, že jsem koukal na jiný film. Čtu tady spojení jako "absolutně žádná atmosféra, nudné dialogy, domácí digitální kamera, amatérismus tvůrců-....Cože??? Já viděl strhující komorní thriller s úžasně depresivní atmosférou, kterému právě kamera strašně přidávala. Film provází neustálé napětí a mnoho otázek k zamyšlení - eutanazie, pronásledování svědomí, kdy je vražda zločin a kdy ne? Onen symbolický konec šel lehce před jeho nastolením tušit, přesto mě ten pocit vzal - možná proto jestli si to ti dva opravdu až tak zasloužili.....a ještě k tomu zdejšímu hodnocení - podíval jsem se na imdb a hle, zde je čirou náhodou tady hodnocení 5.5. Je to sociologická ukázka, že vkus diváků je na celém světě stejný anebo vzroný příklad stádovosti? Anebo to je jedno a to samé?:-) P.S. Příjemně také překvapila přítomnost Money Penny z brosnanovských bondovek. P.S no. 2.: Formální nedostatek je v tomhle případě zavádějící pojem, viz ta kamera, kterou jednoznačně považuju za úmysl, který splnil účel. A jinak hledám v tomhle typu filmů především myšlenku a tu jsem našel a ne kdovíjakou...na sledování formální dokonalosti mám jiné filmy:-)

Kokain (2001)

Kokain víceméně splnil moje očekávání, přestože by se drobné mezery určitě našly, Trochu jsem čekal, že se ponese v podobném duchu jako Obchodník se smrtí, ale za ním dost zaostává, přestože tématika drogových velkodealerů je víceméně podobná jako tématika velkoobbchodníků se zbraněmu. Tady však chybí onen "filozofický cynismus", díky kterému neustále inklinujeme mezi odsuzováním hlavní postavy a sympatizováním s ní. Jde o to, že nám vůbec není ukazován dopad a smysl drog na jejich uživatele. Vidíme prostě jen neustálé vzestupy a pády kokainového krále. Naštěstí ony eskapády jsou velmi působivé a zejména konec s "návštěvou dcery" je výborný. Určitě také překvapí Ray Liotta ve výjimečně kladné roli a Penelope Cruz rozhodně také není onou tradiční tajemnou kráskou....Každopádně se i přes lehounce nevyužitý potenciál (ale holt film jako Obchodník se smrtí vzniká jednou za hodně dlouhou dobu:-)) jedná o výborný, poučný a "worth-watching" snímek.

Život je zázrak (2004)

Hodně slabé tři hvězdičky a zklamání. Většina filmů je plná (opět v poslední době používám tuhle frázi) fraškovitých scén, které patrně mají symbolizovat balkánský temperament. Mně bohužel silně nesedly a strašně narušovaly nějakou tu myšlenku, kterou tu film měl. Zejména první polovina byla utrpením, zvlášť vždy když se na scéně objevila manželka hlavního hrdiny. S příchodem Sabahy ale přišlo i solidní zlepšení a mohli jsme být svědky dost pěkných scén. Celkové dojmy jsou ale silně rozpačité, film na mě ve výsledku působil jako strašlivě nevyvážený kočkopes, některé dějové linie mi přišly nepochopitelně ujeté. Ne, tohle vážně nebyl můj šálek černého čaje:-)

Volver (2006)

Moc pěkný filmeček a na Almodóvara řekl bych i docela čitelný a ne nápor na hlavu jako některé jiné:-) Celou dobu jsem se připravoval, jak napíšu, že ten film sice stojí na duchařském nesmyslu a jsem rád, že to nakonec můžu vypustit (navíc jsem to poznal už o krapet dřív než vyšlo najevo, jak to s onou zjevenou matkou je) a jen říct, že jde o krásný příběh matky a jejich dcer, o kterých jde říct, že je spojila až smrt. Moc se mi líbily i vedlejší linie, zejména ta s restaurací a drobné příběhy s obyvateli města i onoho předměstí Madridu. V závěrečné třetině už je snímek poměrně čitelný a spěje k tušenému konci. Přesto jsem pořád čekal na nějaký tragický zvrat, ale nakonec jsem docela rád, že k němu nedošlo. Režisér evidentně chtěl natočit něco trošku jiného a odlehčenějšího a myslím, že se mu to povedlo perfektně, tak na 85%, takže lepší 4 hvězdy:-) Abych nezapomněl, nemůžu si vynachválit některé krásné záběry, hlavně musím vypíchnout pohled na mytí nádobí z té příjemnější stránky (alespoň pro diváka:-))

Revizoři (2003)

Ti Maďaři se po čertech nezdají! V krátké době další zajímavá zkušenost s maďarskou kinematografií a slovo zajímavá bych tady podtrhnul. Film, který nejprve vypadá jako thriller či kriminálka se za chvíli změní v komedii (místy proklatě černou, ten humor určitě není pro každého), až v druhé půli vrcholí psychologickou (a zároveň psychedelickou:-)) sondou do trudné duše revizora. Pointa filmu pro mě nebyla nikterak šokující, přesto mě dost potěšila, protože tím bylo dovedeoa do skvělého finále ponurá druhá polovina a mělo to sakra hloubku. Atmosféra filmu je opravdu "metrová" a kdo aspoň párkrát jel posledními metry i v Praze, vycítí to hned, navíc tam je něco, co spojuje všechny maďarské filmy, co jsem zatím viděl - těžko to nějak popisovat, snad až po dalších zkušenostech....Do pěti hvězdiček chybí jen málo, ale přeci jen se najde v první půlce víc tupějších míst, díky kterým nejvyšší hodnocení zatím ušetřím.