Il Triangolo della Morte: I Mostri di Firenze (2021)

Dokument o vyšetřování vražd v okolí Florencie, spáchaných sériovým vrahem, či vrahy, to se dodnes neví, jenž mají základ už na přelomu 60. a 70. let. Podezřelých je spousta, někteří jsou dokonce i usvědčeni, pak ale propuštěni na svobodu. Po několika letech se objeví nové důkazy a s nimi i noví podezřelí. Neustálý kolotoč pochybností, který se asi nikdy nezastaví. Za vražděním může stát i satanistická sekta nebo bývalý voják. Otázek a teorií je zde hned několik. Jeden z těch případů, který se zřejmě nikdy nevyřeší. Pro zájemce záhadných vražd a true crime dokumentů mohu doporučit.

Deep Water (2022)

Jo, bylo to zvrácený, ale takovým tím krásným způsobem. Týpek dovolí svý starý kurvit se, jak se jen dá a vše ji toleruje. Jenže on ten pohár jednou prostě přeteče. A já se Benovi ani nedivím. Armas je prostě brutální kunda a nemůžeš se prostě neustále dívat, jak ti ji před očima ojíždí každej druhej vocas. Navzdory hodnocení jedno z největších překvápek roku.

Na západní frontě klid (2022)

Knihu od Remarquea jsem nečetl, předchozí adaptace také neviděl, takže nemohu s ničím srovnávat. Pro mě to však byla vynikající válečná vřava. Silný protiválečný film se vším všudy. Zákopová válka byla jednou z těch nejhorších bitev za WWI. O tom se přesvědčí i čtyři zfantazírovaní kamarádi, kteří odjedou na frontu se svými ideály. Jenže záhy však pochopí, že jediné co je čeká je bahno, špína, smrt a smrad z rozkládajících se mrtvol. Myšlenky o velkém Německu a dobytí Paříže jsou tu a tam a přichází tvrdá realita, odehrávající se mnohdy jen několik metrů od nepřítele. O Oscary bych se tady asi nebál. Skvělé efekty, podmanivá kamera, brutální vizuál zákopů a bojiště celkově, asi nejlepší, který jsem kdy viděl ve filmu z První světové. Tady i 1917 nemá nárok. Potěšilo i vyjednávání příměří v Compiegne, to jsem nečekal. Jediný můj problém tkví ve stopáži s občas hluchými místy, jinak bych těch pět hvězd jistojistě dal. Snímek mohu doporučit všem fanouškům válečných filmů, ale i těm, kteří toho téma ne úplně vyhledávají. Na západní frontě klid je dílo, které by se mělo dostat do povědomí všem.

Halloween končí (2022)

Já myslím, že se tahle závěrečná trilogie Greenovi povedla. Dobře, v tomto díle už se mele z posledního, ale kdo očekával nějakou super příběhovku, tak musel s takovým průběhem počítat. Mohl bych to ohodnotit stejně a vlastně i z toho mám stejný pocit jako z druhého dílu, takže jsem výrazně zklamán nebyl. Gore, byť mírně slabší, tak pořád ucházející a záporák taky ušel. Finále slavné hororové ságy v kuchyni na stole, no budiž ale rozhodně jsem čekal větší kolotoč. Jen jsem zvědav, jestli už je po Michaelovi definitivně a byla to konečná. Budu doufat že ano. Je to hold složitý. První díl trilogie byl bomba. Green si ukousl velké sousto a popral se s tím náramně, předčil v onom díle očekávání a věřím, že hororoví fans byli nadšeni. Jenže vymýšlet novou dějovou linii zrovna v Halloweenu, který má asi 10 dílů nebo kolik, není jednoduchý. Potom to s reakcí ostatních vypadá tak jak vypadá. Co by měli lidé chtít a co očekávat ? S čím inovativním chcete v něčem tak profláklém jako je zrovna jedna z nejtradičnějších hororových sérií přijít ? Tady můžete zapůsobit maximálně tak povedeným gore a nějakýma originálníma vraždama a za mě to účel splnilo. Když se podívám na některé jiné reinkarnované horory, tak je to mnohdy jedna velká blamáž a po půl hodině to chcete vypnout. Pro mě osobně je celá trilogie Halloweenu zábavnou vyvražďovačkou, u které jsem se nenudil a fajnovou poctou a ohlédnutím do minulosti, kdy jsem zavzpomínal na starší časy, když jsem s horory začínal. Nemějte přehnaná očekávání, užijte si gore a Curtis v jejím dost možná posledním hororovém vystoupení a třeba budete spokojeni obdobně jako já.

Barbar (2022)

Začínám mít pocit, že horory jdoucí rovnou na streamovací platformu jsou v poslední době kvalitativně lepší než ty, co jdou do kin a Barbarian je toho jasným důkazem. V prvopočátku se film jeví jako záhadný thriller s cizincem v domě,  ale posléze se to rázem otočí a je z toho poctivá hororová bomba s nádechem Crawlspace ( 2016 ). Nebudeme ochuzeni ani o nějaký ten jumpscare ( převážně ten ve sklepení, kde jsem si ihned vzpomněl na The Visit a málem jsem se posral, ten byl asi nejvíc za tento rok, kdy jsem opravdu z gauče vystřelil způsobem, že jsem prolétl skoro oknem na chodník ). Jen mě asi trochu zamrzelo nevyužitého camea na 80.léta. Čekal jsem ukázku nějakého únosu, vraždy či věznění a představenou tak lépe celkovou pointu příběhu. Být tohle lepší, dám tomu plnou palbu. I tak se jedná ale o jeden z nejlepších hororových počinů v tomto roce a já jsem nadšen.

Ďáblova kořist (2022)

Rozhodně nečekejte žádného Vymítače ďábla. Bohužel jeden z těch příkladů, kdy trailer ukázal skoro to nejlepší a neměl jsem tím pádem přehnaná očekávání. Samotného vymítání se tu člověk vlastně ani moc nedočká a celý příběh se ve své podstatě odehrává ve škole, kdy se novicka Ann snaží stát exorcistkou. Pár slušných scén se tu najde, jsou tu asi dva prima jumpscary, některé efekty taky potěšily ale tím bych to asi ukončil. Na atmosféře to strádá, příběh mě nijak zvlášť nezaujal a představoval jsem si trochu zajímavější/rozvinutější flashback s matkou Ann. Jako jednohubka ok, ale víckrát už to vidět nepotřebuji.

Rod Draka (2022) (seriál)

První série byla opravdu skvělá. Skvělý výběr herců a jejich herecké výkony ( Daemon rulezzz ), výborná a gradující fantasy atmosféra, parádní soundtrack od Djawadiho, který opět nezklamal, přenádherný vizuál,  kostýmy a draci jsou prostě boží. Intriky na těch nejvyšších místech přesně tak, jak mají být. Že tady nejsou žádné velké bitvy ? A co jako ? A kolik jich bylo v prvních sériích samotného GoT ? Já dostal přesně to, co jsem očekával a jsem maximálně spokojený. Bavil jsem se daleko, daleko více, než při první sérii GoT a už se nemohu dočkat na další. PS : Viserysova poslední cesta na železný trůn je absolutně top, naprostý strop a nejlepším momentem této řady.

Pět dní v nemocnici Memorial (2022) (seriál)

Vynikající záležitost a za mě automaticky adept na seriál roku. Jako až teď si uvědomuji, jak Katrina byla vlastně ničivá a jak hrozné to pro všechny obyvatele muselo být. Všude voda, všechno zaplavené, plovoucí mrtvoly, zničené domy, bordel, rabování. A uprostřed toho všeho jedna nemocnice ( vlastně dvě ), která zůstala napospas osudu, a které po celých pět dní, až na výjimku několika vrtulníků a pár dobrovolníků, nikdo nepomohl. Ukázka fatálního selhání FEMY a celé vlády. Nemocnice Memorial samozřejmě nebyla jediná, komu se pomoci nedostavilo a seriál na to dobře poukazuje a to i díky skutečných záběrů, a také rozhovorů, kterých je zde několik a dodává to tak celému dílu na autenticitě. První díl nám ukáže ničivou sílu Katriny ( mimojiné slušné vizuální efekty a zpracování, tohle jsem nečekal ), následně strávíme další čtyři díly v Memorial. A tady to začne pořádně houstnout. Tvůrci se snaží skvěle nalíčit, jako by hurikán samotný nebyl to nejhorší, ale spíš to, co přijde po něm a to právě na takovém místě. Inu, jak vlastně může vypadat chod nemocnice v takové nouzi, kdy jste odkázáni sami na sebe ? Co se stane, když přestane fungovat elektřina, začne docházet voda a jídlo, potýkáte se s dalším přívalem přicházejících lidí a stoupající se vody a do toho všeho bojujete s úmorným vedrem ? Přesně takovou skutečnost a odpověď seriál nabídne. Po evakuaci se vše začne otáčet úplně jiným směrem a doktoři, zejména tedy Vera Farmiga, nebudou bojovat v zaplavené nemocnici o přežití, ale za svoji čest a bezúhonnost. V této chvíli si myslím, že se seriál snaží udržet jakousi vlnu neutrality a nepřiklánět se k ani jedné straně. Spíše nastolit fakt a skutečnost obou stran a divák ať se rozhodne sám. Five Days at Memorial je místy emocemi nabitá minisérie, která perfektně znázorňuje lidské utrpení, když si myslíte, že jste úplně na dně a hůř už být nemůže.

Starci (2022)

Ja ja, das war etwas ! Tak pozor, důchodci tentokrát neberou útokem kaufland při ranní špičce v sedm ráno, ale rovnou svatebčany na malém sídle v zapadlé vsi. Tihle voliči KSČM nemají servítky vůbec s nikým a ukáží Vám, zač je toho loket i ve velice pokročilém věku. Celé je to slušně atmosférické, vizuálně působivé a najdem i nějaký ten gore. Návštěva domova důchodců je odpudivá a kurevsky znepokojující a taky si vytře prdel s lecjakým hororovým sanatoriem. Někteří starci působí opravdu hrůzostrašně ( baba s nožem ) a nechutně. Za mě super a asi největší hororové Netflix překvápko letoška. Tohle jsem vážně nečekal.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Už vím, proč se vyhýbám vesměs všemu, kde je ve spojitosti slovo Marvel. Ještě že tahle zbytečná a nicneříkající nudná ptákovina trvala necelou hodinu, to na tom bylo to nejlepší, plus trošku ucházející konec. A Giacchino ať raději zůstane u hudby, kde je mistrem ve svém oboru a nepokouší se o další takový chujoviny. Nemám slov.