V/H/S/94 (2021)

Po delší odmlce s tímto subžánrem jsem byl celkem natěšenej a nakonec mám  z toho takový rozporuplný pocity. Chvilkama mi přišlo, jakobych sledoval nějaký příběh z dílu Věřte nevěřte. Přišlo mi, že tvůrci se z toho snaží vyšťavit tak moc až to bylo místy spíše usměvný ( mrtvola v rakvi, alien v kanále ) než strašidelný. Jestli je tu však nějaká přelomová věc, tak je to gore, který je někdy naprosto parádní, viz příběh s doktorem. To byl opravdu Hardcore Henry v hororovém podání. Takže po téhle stránce to určitě potěšilo.

Halloween zabíjí (2021)

Byl jsem docela skeptický ale i tento díl byl vlastně prima. Pokud se to bude ubírat takovým směrem i dále, ať natočí klidně i další díly. Pořád se jedná o slušný slasher se super vraždama a gore je tady parádní. Trošku mě mrzí, že i když je Curtis napsána jako hlavní role, tak už tolik prostoru nedostává ale asi se to dá postupem času chápat.

Duna (2021)

Majestátný, úctyhodný a famozní počin Villeneuvea. Jak nejsem absolutně fanouškem sci-fi a po předchozích jeho filmech Příchozí a Blade runner, které mě nenadchly, tak jsem nic moc neočekával ale jsem víc než překvapen. Duna nám představuje nový svět, nová impéria, nové frakce a s tím vším i solidně rozvíjející se příběh. Jasně, on ten začátek není kdovíjak chytlavý, je to nataženější ale pokud se chceme dostat do celkového povědomí a se vším se nějak seznámit, pak mi to přijde logický. Spousta lidí očekávala nějakou akční nálož a je mi jasné, že touhle cestou pro ně bude Duna zklamání. Jenže jak už mi pár lidí, kteří četli knihy řeklo a mě samotnému se to jen potvrdilo, Duna není o akci, je to filozofie, kultura a politika a to může být hlavním kámenem úrazu pro spousty vyznavačů paprskometů, světelných mečů či reinkarnovaných marvel hovadin kde nemusí nikdo nic řešit. Pohoňte si nad Vemenem nebo oprcejte Proper women a doufejte, že příští dílo bude více solidární a bojujte za práva rosomáků. Já za sebe mohu říct, jakožto pouhý sci-fi mainstream sledující, že Duna je nejlepší sci-fi od Interstellaru, které jsem viděl a už se neskutečně těším na další díl.

Zabiják v pláštěnce: Past na korejského predátora (2021) (seriál)

Možná zatím nejzajímavější true crime letoška. Nightstalker nebo Rozparovač to sice pořád není ale asi je to od těchto dvou dokumentů nejlepší počin Netflixu ohledně sériového vraha. Trochu mi vadil ten pohled do minulosti Koree, jak to bylo po válce, jak na tom byla ekonomika v daných letech apod. Tohle mě prostě v typu takového dokumentu vůbec nezajímá. Já chci vidět záběry z místa činu, svědecké výpovědi, soudní síň atd. Kromě soudu tady vesměs máme všechno důležité ale pořád jsem tak nějak čekal, že by se z toho dalo vyšťavit ještě více. Určitě ale hodnotím pozitivně.

Narušitel (1989)

Aneb jak se dá z mála vytřískat maximum. Jedna noc, jeden supermarket a v něm pár zaměstnanců s jednim nasraným expřítelem. Tohle vše bohatě stačí, aby mohla začít krutá řežba. Pro mě jeden vůbec z nejlepších slasherů se skvělými a originálnimi vraždami a pro někoho i se zajímavým rozuzlením.

Tajemství deníku Anny Frankové (2015) (TV film)

Proč se stal Annin deník tak světoznámě uznávaným a ovlivnil miliony lidí po celém světě ? Co je tak zvláštního na několika stránkách napsané rukou 15 leté dívky, která zažila dva roky ukrývání se a nakonec bohužel i hrůzy holocaustu ? Své pocity a výpovědi sdělí řada známých osobností ale i ti nejprostší lidé. Dozvíme se i to, jaký dopad a vliv má deník v různých koutech světa.

Dům tajemství: Smrt v Burari (2021) (seriál)

Moc se mi nechce věřit, že by dokument vznikl pokud by se zde nejednalo o smrt 11 lidí. Indie je svou mírou ať už obyčejných či rituálních sebevražd známa a mnohé sebevraždy proběhly mnohem brutálnějším a hrozivějším způsobem. Tady to však byly tři generace rodiny a pokud by měl Netflix točit a vysílat dokumenty z tohoto hlediska, tak už se tam nedíváme na nic jiného než jak nějakej vocas uslyší volání  se shora a rozhodne se upálit nebo skočit pod vlak. Tady to probíhá trošku jiným stylem kdy jeden ze členů rodiny začne slyšet hlasy svýho mrtvýho fotříka, ten skrze něj začne mluvit a po pár letech přemluvi dobrovolně všechny k sebevraždě. Škoda že jen dokument, tohle by mohl být skvělý námět na horor.

Des (2020) (seriál)

Asi jsem možná jen čekal nějaký detailnější/psychologičtější rozbor samotného Nielsena a taky více scén ze soudní síně. Začátek je slibný a dobře navnadí. Jenže tak 2/3 celé minisérie ze zabývají jen tím aby identifikovali všechny oběti a to mě nějak zvlášť neuhranulo. Na to, že se jedná o jednoho z nejhorších vrahů Anglie a máme na to tři díly, tak bych očekával trošku podrobnější zpracování. Co ale musím vyzdvihnout je výkon Davida Tennanta jako Nielsena. Zřejmě životní role.

Cesta za smířením (2021)

Tak to byl opravdu krvavý víkend na chatě. Manželský pár, jenž se neustále handrkuje, hádá a leze si na nervy jeden druhému, se rozhodne zajet si na víkend na chatu k jezeru. Jenže tady se o klasický romanťák u zapadajícího slunce s průzračnou vodou jezera a okolními lesy jednat vážně nebude. Manžílek si totiž umínil, že už má štěkání svý starý plnou prdel a když se do toho ještě objeví nevěra, rozhodne se jí zbavit. Bohužel, Lars je tak trochu trouba a ne vše jde podle plánu. A aby toho nebylo málo, tak tahle norská válka Roseových nebude probíhat jen mezi nimi samotnými. Do jejich spárů se přimotají tři uprchlí vězni v podobě brutálního vraha, homo fogo dlouhýho koňskýho vocasa a nakorbenýho náckovskýho pablba. A ta prvá řezničina může začít. Neskutečně mě překvapilo, že krev tady teče proudem a o uřezané a rozmrdané končetiny nebude nouze. Gore je prostě na tenhle typ filmu parádní. Až jsem měl chvíli pocit, i samotným představením a průběhem filmu, že se dívám na takový lehčí odvar Tarantina. Za mě určitě jedna z filmových událostí roku.

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Rok a půl jsem se těšil, že dostanu pořádnou válečnou nálož. Navíc když se jedná o nejdražší holandský film. Nemůžu se však zbavit dojmu, že do toho Heijningen nepraštil se vším všudy. Bitva v ústí Šeldy, neboli také v angličtině Zapomenutá bitva. Zapomenutá dá se říct opravdu je. Prostý člověk, jenž se o tuto tématiku nezajímá, tak se s touto bitvou setká poprvé a samotná, v češtině dostupná, literatura vesměs snad neexistuje. Už proto jsem byl tak neskutečně natěšen, že se tuto událost rozhodl někdo zfilmovat. Antverpy, jenž byly spojenci osvobozeny, se nemohly naplno a bezpečně využívat, dokud nebyly protější, vzdálenější břehy vyčištěny od nepřítele, a které byly pod neustálou nepřátelskou palbou. Ale dost historie. Sledujeme osudy tří lidí. Holandskou příznivkyni odboje, holandského kolaboranta bojujících v řadách Německa a pilota kluzáku se svoji posádkou. No a hned tady nastává kritický okamžik. Na tu stopáž je to místy děsně, ale děsně utahaný. Pokud bychom sledovali pouze příběh z jedné strany ( kolaborant ) a druhé, například jen odbojářky, mohlo to být rozhodně daleko zajímavější. Takhle se tu přeskakují scenérie jednotlivých postav, někdy jen na pár minutek a mě to prostě nebavilo. Navíc to putování přeživších po mokřadech a zatopených pláních ze sestřeleného kluzáku, to je prostě zabitých 20 minut. Já dle traileru doufal, že budeme svědky válečné vřavy, která s námi pořádně zalomcuje. Taky jsem čekal nějaký, alespoň trošičku globálnější pohled na celou operaci, nějaký rozbor. Nic takového rozhodně nečekejte. S Bitvou o Šeldu to má společný opravdu jen název. Pokud by někdo film pojmenoval jinak, asi bych si netipl, že se o tuto bitvu vážně jedná. Akce je tady pramálo ale zase stojí zato a jsou velmi dobře natočeny. Chválím i kameru, která je obzvláště při bojových scénách skvělá, a za kterou by se nemusel stydět ani Deakins s Kaminskim. Po technické stránce snad nemám výhrady. Od techniky po uniformy, tady si tulipáni dali záležet. Ten rozpočet jde značně cítit. Za víc jak tři hvězdy ale prostě hodnotit nemůžu. Škoda, čekal jsem, že vystřelím z gauče jak u Černé knihy.