Boy Culture (2006)

Přestože se jedná určitě o jeden z těch lepších snímků z žánru gay filmů, trpí většinou stejných nešvarů, jako jeho méně povedení bratříčci - což je určitá naivita příběhu, kamera a herecké výkony. Na druhou stranu všechny tyto komponenty jsou o třídu lepší, scénář má své světlé stránky (některé povedené dialogy, skvělý vnitřní monolog hlavního hrdiny) a krom trapných chvilek jsem se u sledování i docela pobavil, takže 4 * jsou docela odpovídající odměnou za snahu být chytrým povedeným gay filmem.

Východní přísliby (2007)

Skvělé atmosférické drama, v kterém je excelentní výkon Vigga Mortensena podpořen dalšími výbornými herci. Vlastně je tento snímek méně mrazivý, než jsem čekal, ale na působivosti mu to nikterak neubírá. Nehraje si na bombastický efekt, nepomrkává na diváka při drsných scénách, všechno je velmi naturalistické a precizně odvedené. Nemyslím si, že by si tenhle snímek zasloužil 5 *, ale Viggo určitě ano, takže ta jedna navíc patří právě jemu.

Sissi a Yetti (2007)

Dopředu jsem věděl, že se nejedná o žádný animák pro děti, přesto mě některé dialogy vysloveně šokovaly (což byla lepší varianta, protože další pouze nudily). Sexuální narážky, popkultura a odkazy na známé filmy docela fungují, animace také není nejhorší, některé postavy, v čele s neodolatelně přiblblou Sissi, jsou povedené... Inu, pozitivní stránky tento film bezesporu má - přichystal mi pár momentů, kdy jsem se skutečně od srdce zasmál, na druhou stranu ale také chvilky, kdy jsem se za tvůrce cítil velmi, velmi trapně.

Napříč vesmírem (2007)

V silných chvílích nabitý energií a nápady, ve slabších pak nudný a okoukaný... Na písničky od Beatles naroubovaný příběh není kdovíjak originální, zato použití některých skladeb ano - ať už jde o zpěváky, aranžmá, či výtvarnou stylizaci. Děj je zmatený, což by tak nějak odpovídalo šedesátým létům, ale on je také zbytečně dlouhý a roztříštěný. Snaha o přesah je zjevná, ale nedaří se. V dnešní době je to trochu passé. Jako vstupenka do šedesátek film neobstojí, jako zajímavé ztvárnění známých i méně známých písniček slavných brouků ano.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Tak jsem si chtěl doplnit vzdělání v oblasti českého filmu a.. no, zrovna u tohoto snímku jsou mé pocity takové rozpačité, protože ačkoliv se jedná o skutečně originální stylizované dílko, které nepostrádá šmrnc a spoustu skvělých hlášek, z filmového hlediska je to strašný zmetek, který má spoustu chyb, jež brání v dobrém vychutnání si skvělé Ivy Janžurové či Jiřího Sováka. Zkrátka nejde se vymlouvat na to, že jde o frašku, a formu hodit za hlavu, stačilo by málo a bez rozmýšlení bych tomu dal 5*.

Fakulta (1998)

Klasický "horor" pro mladé, tentokrát v docela vtipném balení. Prostředí střední školy je vděčné a film využívá typické druhy studentů od naprostého outsidera po kapitána fotbalového mužstva. Jak zápletka, tak hororové schéma, většina scén a poloha hereckých výkonů, nic z toho není ani zdaleka originální, tudíž se nabízí otázka smysluplnosti tohoto filmu, ale... Chvíli jsem váhal, jestli dát 2, 3 nebo 4, ale rozhodl jsem se pro tu nejlepší variantu z jednoho prostého důvodu - ačkoliv se jedná o "B"čko v tom nejčistším slova smyslu, po celou dobu jsem se skutečně dobře bavil, neboť Fakulta oplývá báječnou sebeironií a stává se parodií na ostatní filmy o mimozemské invazi.

Temný rytíř (2008)

Zatraceně, proč je tenhle film tak skvělý?!? Christopher Nolan natočil snímek, který se vymyká žánru komiksového filmu, ba co více, on přímo boří zavedenou koncepci, díky čemuž se mu daří diváka neustále překvapovat a nejednou ho uvést do stavu katarze. Své hrdiny nešetří, není ani jedna postava, která by si v tomhle příběhu neprošla peklem. Syrovost a hyper-reálnost (kterou se už oháněl Batman začíná, jenž ovšem najednou působí jako chudý příbuzný) je neuvěřitelná a působivá, chvílemi připomíná Paula Greengrasse - to, co se odehrává na plátně, je divákovi tak blízko, že mu nedává jinou šanci, než tím žít. O hereckých výkonech se rozepisují mnozí jiní, já jen mohu souhlasit, že jsou perfektní, dialogy vypiplané a vyšperkované, příběh je geniální ve své jinakosti... Ale víte, proč je tenhle film skutečně tak skvělý? Protože jsme od něj mohli čekat všelicos, ale tohle ne. Pocit překvapení, který se line celým filmem.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Výtečný, ujetý film, který je natolik "jiný", že mě po celou dobu příjemně překvapoval. A také bavil, protože humor, který vychází z absurdnosti (ať už děje nebo postav), mám rád. Nesnáším tu otřepanou frázi "tenhle film není pro každého", ale zrovna pro tenhle snímek to platí, takže to obejdu a řeknu, že "je to film, který ne každý docení".

Obchodník se smrtí (2005)

Skvělý film, který mě zvláštním způsobem nechytil za srdce. Sám to nechápu. Přitom je to film, který by se mi měl líbit! Cynický hlavní hrdina, drsné téma a tvrdé reálné pozadí jsou hlavními devizami společně s vytříbenými hereckými výkony. Možná mi neseděl námět "kariérní dráha jednoho self-made mana", možná to byl neustálý monolog hlavního hrdiny, který mi bránil v hlubším prožitku děje filmu... Děje, který je poněkud roztroušený a roztříštěný na malé části, jež se scénáristé snaží slepit různými pojítky, které zrovna nepomáhají intenzivnímu diváckému zážitku. Na druhou stranu je to stále velmi kvalitní film a dost možná poslední kvalitní role Nicolase Cage.

Kopačky (2008)

Není to špatné, ale žádná "řachanda" se nekonala. Nejlepší postavou nebyl hlavní hrdina (je těžké smát se a fandit sebelítostivému chlapovi), ale londýnský zpěvák, partner hrdinovy bejvalky, který je aktérem těch nejzábavnějších scének. Ačkoliv jsem se nesmál úpkně od plic, po skončení jsem měl dobrý pocit, čehož si cením a náležitě hodnotím čtyřmi *.