Dokonalý podraz (2008) (seriál)

Nevyhnem sa porovnaniu s "Prefíkanou bandou". Akurát tento seriál je teda o triedu nižšie. Podvody riešené často spôsobom deus ex machina. Stále je to príjemne zábavný seriálik, lenže zatiaľ čo na Prefíkanú bandu som číhal už pol hodinu pred jej začiatkom, toto mi ku životu nechýba a väčšinou na to čumím iba z dlhej chvíle. Podfuky sú tu menej uveriteľné, často príliš prekombinované a ku postavám som si tiež nenašiel cestu. Dobrá zapchajdiera, ale tam to začína aj končí. A každý, kto niekedy videl Prefíkanú bandu (ano, produkt plejsment tu robím zámerne), na toto rýchlo zabudne. Chýba tomu šarm a elegancia Pref.. No veď už vieš..

Rudá planeta (2000)

Taaaak, toto veľmi nevyšlo.. Pol roka letí partia chuligánov (ok, tu sa im hovorí vedci, to len aby som zachoval názvoslovie) v "rakete" s gravitáciou (chápem, je to predsa len ve-fa (z anglického "sci-fi" preložil Antaeus)) bezpečne na Mars, aby sa im tesne pred zostupom na orbit posrali loď, misia aj robot približne v tomto poradí. Nevadia mi minimalistické dielka s nízkym rozpočtom, ale toto bola vážne tragédia.. Cesta na Mars bola vyslovene utrpením. Horko-ťažko som čakal, kedy konečne dorazia. Ešte že mali na lodi sprchy.. Pristátie na Marse bolo pekne tvrdé a mohol z toho byť fajn "prežívák" (z anglického "survival" preložil Antaeus), nebyť toho otravného robota. Ten by bol totiž vcelku fajn, ale TO JEHO CHOVANIE!! No mária brehy.. Svoje ciele nepozabíjal, aj keď mal na to náladu a oni sa nevedeli nijako ani len brániť, nieto mu ešte ublížiť. Namiesto toho jedného astronauta zraní, aby ho ostatní museli niesť (čo následne aj činia). K tomu neseniu.. Ja som teda ešte rebro zlomené nemal, ale ani tak si neviem predstaviť, ako môže mať zlomenina rebra tak vážny vplyv na chôdzu, aby človek potreboval oporu? Ono podobných nasilu "dramatických" zápletiek tam bola plná riť. Búrka veľkosti Montany prehrmela behom cca hodinky, amíci do dňa našli ruského konštruktéra 50 rokov nepoužívanej sondy (ten chlap musel mať minimálne 80 rokov, čo je slušný vek vzhľadom na dej, v ktorom boli životné podmienky na Zemi tak nahovno, že ľudia potrebovali odísť z rodnej planéty "vo dúm dál") a tak podobne a tak podobne.. A nie, naozaj som sa od tých blbostí nedokázal odpútať. Menej robotov (a to bol iba jeden), menej "rán osudu" a mohol z toho byť super prežívák.

Trust (2010)

5 minút pred koncom zaznie pointa (nie spoiler):"zlyhal som ako otec, ktorý ťa mal chrániť" alebo tak nejak. No a vo-vo-vo tom to je. Nejde ani tak o to, či 14-ročné dievča niekto oblbne a zneužije (mne sa totiž nezdá, že "Nie, prestaň!" je práve "dobrovoľné prirážanie") a následne tým skurví život celej rodine, ale ide viac o vzťah rodič - dieťa. A keď vám niekto rozpráva zážitok, ako jej dcére podobný zkurvysyn poslal na mobil MMS so svojím čurákom (ale vzťah rodič - dieťa v tomto prípade bol zdravý a decko správu ukázalo), vnímate tento film inak. Hovädám, ako je filmový "čárlí" by som dokázal rozjebať hlavu valaškou. Ale až po tom, ako by som ich donútil odhryznúť si vlastné gule a napchať si ich do riti. Ale možno iba film vnímam citlivejšie (toto priam prihrávka na smeč, tak smelo do toho!) ako miestni "borci", pre ktorých má "zneužitie" a "znásilnenie" zrejme rovnaký význam..

Zabiják bez tváře (2006)

Tak tu naozaj niet o čom (doslova). Keby mi toto ukázal niektorý môj známy so slovami:"aha, čo sme s partiou zbúchali cez víkend v pivnici", potom by som od samého nadšenia z toho, ako si "hoši trochu zablbli", napálil plnú paľbu. Ale tu ide o "seriózny" film. Na druhú stranu je obdivuhodné, čo sa dá natočiť v dvoch miestnostiach (väčšej a menšej) za sto babiek a šatníkom zostarnutého transvestitu. Jedna padajúca hviezdička za to, že som sa miestami výborne zasmial, aj keď tak nejak tuším, že to cieľom autorov nebolo. Každopádne producent tohoto diela musel vynaložiť všetky svoje (a zrejme aj cudzie) schopnosti, aby sa mu podarilo toto pretlačiť do obehu. Viem si živo predstaviť, ako hovorí:"počuj, bude to PECKA! Budú tam diamanty a partia lovcov so ženou vo vedení a zrada a streľba a mimozemšťan, čo mení podobu a celé sa to bude diať na Alcatraze! No úplná paráda!", alebo tak nejak. A jeho poslucháč a kupec bol retard s vlastnou TV, ktorého to tak ohúrilo, že od samého nadšenia zo zisku takéhoto "klenotu", zabudol pred jeho vysielaním divákov varovať upútavkou. Čo je tak trochu škoda, pretože som presvedčený, že keby tak urobil, určite by sa počet divákov minimálne zdvojnásobil a nemusel som v tom byť sám..

Kyborg (1989)

Van-dal ako hlavný hrdina v postapo filme s názvom "kyborg"? No nedokážem si predstaviť lepší terč na miestnu obľúbenú športovú disciplínu: hod fekáliami. Tiež som mal pripravený slušný balíček, z ktorého som plánoval za sprievodu hurónskeho rehotu hádzať svoje pravidelné produkty naprieč obývačkou. Lenže buď ako buď, nemal som ten správny cieľ. Atmosféra vôbec nebola zlá, záber na zdevastovanú Atlantu vyslovene výborný. Príbeh sa nesnažil ohúriť, ale stavil na klasiku o pomste. Potešilo ma, že príčina nebola odhalena hneď, ale postupne. Aj keď faktom tiež je, že pokiaľ divák netrpi silnou demenciou, oná pointa je mu jasná prakticky hneď. Skôr ide o technickú stránku prevedenia (vtedy na zapade "apgrejdnuté" o ďalších členov). Fest som si užíval, že kedykoľvek sa Van-dal pustil do svojho "idolu", zakaždým dostal na držku. A nebyť typicky osemdesiatkového finále, nedbal by som tomu prišraubovať ďalšiu hviezdu.

Celebrity Deathmatch (1998) (seriál)

Výraz "robiť si piču z plastelíny" tu nadobúda úplne nový rozmer. Aj keď vlastne tu si robí plastelina piču z celebrít.. No však kukni sa na totok a pochopíš.. Odporúčam pri sledovani nepiť. Hrozí riziko oflusania výstupného zariadenia.

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Takto to dopadne, keď sa banda mestských pochábľov vyberie bez znalostí lokálnej flóry a (najmä) fauny do miestneho lesoparku hrať na mladých skautov a narazí tam na partiu zhrdených finalistov Miss Pripyať 1986. Čo film stráca na nápade, to doháňa krvavosťou. A i keď nie som fanúšikom podobných volovín, určitú mieru hriešneho potešenia zo sledovania tejto vyvražďovačky som niekde v okolí patričných partií predsa len pociťoval.

Colombiana (2011)

Stokrát videná a stokrát prežutá téma pomsty. Ono na vyvraždenie desiatok ľudí predsa treba setsakramentsky dobrý dôvod. A čo je lepší dôvod, než násilná smrť niekoho blízkeho? Áno, násilná smrť prakticky všetkých blízkych. A i keď sú tu neskutočné blbosti (napríklad vstup do ventilácie na policajnej stanici je možný aj bez základného vybavenia typu šrobovák od Narexu a to dokonca z ľubovoľnej cely) a ide o úžasnú vykrádačku, dej má spád a akcia je pozerateľná. Nájde sa tu trochu parkúru, trochu toho "amerického karate" no a samozrejme streľby z všeličoho možného. Smrtí je tu naozaj dosť a čo mimoriadne poteší, nenájdu sa dve rovnaké. Takže na každú novú misiu som sa práve z tohoto dôvodu tešil. Dokonca sú tu ako smrtonosna zbraň použité nie len nože, pištole, pušky, granáty a podobne, ale aj zvieratá, zubné kefky a v jednom prípade aj časť pištole (čiže nie celá, aby sme si rozumeli). Takže film o zabíjaní, ktorý od tejto témy zbytočne neodbočuje. Navyše zopár scén bolo vyslovene zapamätaniahodných. Takže z mojej strany spokojnosť.

TRON: Legacy 3D (2010)

Tu nie je o čom: buď to niekomu sadne, alebo nie. Mne to sadlo ako šuška na šerbel. Veľmi dobre sa na to pozerá a veľmi dobre sa to počúva. 8-bit z toho skrz hudobný podmaz doslova srší a po celý čas sledovania som nostalgicky spomínal na Another world, Prince of Persia, Pacman a podobné vykopávky. Pri sledovaní ma ale silne otravoval pocit, že sa pozerám na filmové spracovanie hry Darwinia vytvorenej 30 rokov po pôvodnom filme. Veru, vidieť toto v pôvodnej verzii, Matrix by mal odo mňa problém získať plný počet za nápad..

Vlk z Wall Street (2013)

Prvý film, pri ktorom mám problém s hodnotením. Prečo: byť to film stavaný na "fikcii", pálim plnú pálku. Technicky a herecky absolútne dokonale zvládnuté. Kto tvrdí opak, ten potom nemá jasno v tom, čo je to dobrý film. S čím mám problém je fakt, že sa tu glorifkuje orangutan v nóbl spoločnosti. V tejto súvislosti mám nápad na námet ďalšieho blokbastru: pedofil zobrazený ako človek láskyplný ku deťom, ktorý im vlastne nechce zle, však je ku nim veľmi nežný a pozorný. To by bolo niečo. Niečo podobné, ako tento výtvor. Skoro sa hanbím, že som to podporil návštevou kina. A to sa mi ešte nestalo. Obchodník so smrťou bol tiež o zmrdovi, čo predáva zbrane a tomu som dal 4 hviezdy. Som pokrytec? Nie. pretože Cageova postava mala aspoň nejaké morálne zábrany. Mal rodinu, ktorej hodnotu (i keď bola nejakú časť jeho života na "vedľajšej koľaji") si nakoniec predsa len uvedomil. Mal manželku, ktorú nikdy nepodviedol. Drogy bral iba z donútenia okolnosťami a podobne.. Zatiaľ čo Dikapriova postava bol hajzel do špiku kosti, ktorý má fpiči všetko okrem seba. Čakal som záver v štýle ameriky: pokánie, nejaký sentiment o tom, že život má iné hodnoty, než prachy získané ojebávaním iných a podobne.. Ale nedočkal som sa. Zkurvysyn, ktorý zaslúži verejný pranier to zvládne a nakoniac získa slávu a aj nejaký ten dolárik zarobený legálne predajom práv na sfilmovanie svojho skurveného života. Mal som si na to počkať v telke..