Památkáři (2014)

Slabotka film, jedine čo tomu dávalo energiu bola hudba. Nemastné, neslané nezachraňoval ani fešák Clooney, či jeho veteránska "dannyho sedmička, či osmička" už ani neviem koľko ich bolo.

3 dny na zabití (2014)

Porovnanie s Neesonovkami sedí. Len to tempo tu chýbalo, hoci na druhú stranu zasmial som sa pri Kosťovi viackrát. Ale ak sa pokúsim ešte raz porovnať, tak 3 days to kill má oveľa viac hluchých miest, slabšiu dôslednosť, čiže väčšiu zbytočnú dejovú benevolenciu a drsňačku Amber Heard. Čo som vlastne nepochopil, ak bola taká cool, kontakty všade, atď.. prečo si to neporiešila všetko sama? Ale zbytočne sa čudovať, tak to už pri Bessonovi býva, logiku hľadať netreba, skôr kde sa čo ligoce.

Zimní příběh (2014)

Tak hroooozne odfláknuté a nevyužité možnosti som už dlho nevidel. Kto na to šiel do kina, ten by mal pýtať späť vstupné a odškodné k tomu. Nie som síce úplne vysadený na romantické filmy, ale občas si nejaké tie hlbšie, tajomnejšie, s dojímavým odkazom pozriem. Tentoraz však, viac dojatých scén som zažil, keď som si odskočil na toaletu, urobiť si čaj, či pozrieť na syna, či spí. Katastrofa film, za R.Crowa a koňa dám bod, ale najradšej by som to hodil do odpadu a to riadne efektne.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Záver pompéznejší, efektnejší ako jednička, dej menej predvídateľný ako jednička, napriek tomu všetkému s hodnotením nejdem vzššie ako pri jedničke. Priznávam však, že "Cap" mi je sympatickejší ako iné Marvelovky, a ak sa to výrazne neposerie, privriem oči.

Mafiánovi (2013)

Každý kričí, Besson, Besson, Besson je späť. Je potrebné si však uvedomiť, že bez úspešnej mafiánskej filmovej minulosti pána De Nira, by sa celý film hodnotil asi úplne inak. Ja sa prikláňam k názorom, fajn oddychovka, ale nič svetoborné. Bol som dnes v obchode a chlieb stojí rovnako.

Oldboy (2013)

Škoda, že si snímok neudržiava úroveň, na ktorú má a je zbytočne pretkaný slabími chvíľami. Koniec s krutým twistom, ale na nedostatky nechá zabudnúť a niektoré veci po obhliadnutí späť dostávajú dokonca nádych kultovosti.

Enderova hra (2013)

Toto je presne príklad, krásny a smutný zároveň na nekonečne večný problém, prevádzania veleúspešnej knihy na plátno. Ako s tým naložiť, aby človek nezneúctil seba a hlavne niečo, čo už patrí takpovediac do klenotníctva. Niekedy sa to podarí, niekedy sčasti a niekedy nie. Škoda, že som knihu čítal asi len pred rokom a tak mám celkom v živej pamäti tú hĺbku a následné psychycké rozpoloženie, ktorým mladý Ender prechádza a trpí. Hood to celé stlačil ako sa len dalo a následkom toho, vyhrotenia situácií citeľne chýbali. Stalo sa všetko ako sa malo, ani mi nevadilo mi, že vedľajší dej, ktorý sa týkal Enderovej sestry s bratom, bol úplne vynechaný, chýbal naozaj len ten tlak a stres, ktorý malé deti museli ďaleko od svojich rodičov zažívať. Celkovo nebolo to zlé a vizuálne už vôbec nie, beztiažová miestnosť presiahla aj moju predstavivosť, ale možno sa autori mohli aj za cenu risku, minutáž natiahnúť o jednu hodinu.

Klub poslední naděje (2013)

Možno trochu nenápadný, o to však silnejší príbeh o tom, že doktorom sa nie vždy oplatí veriť, že zarábať sa dá aj so smrťou na jazyku, že popri tom sa dá aj vzdorovať celému prehnitému systému a hlavne prežiť, podľa možností, hodnotný život aj keď je pomerne krátky. Opäť skvelý McConaughey, ktorý mohol naplno využiť svoj prízvuk a myslím, že nálepky druhoradého herca sa definitívne zbavil. Pekný film.

Ptačí úlet (2013)

Nenápadný animovaný film, ktorý ma prekvapivo pobavil napríklad ako onoho času Open Season, ktorý tiež nebol podávaný ako super kino bomba hit roka a zožal slušný úspech. Samozrejme na rozdiel od veľkoleposti príbehu a precíznej grafiky ako ponúkaju v Dream Works,Pixar, atď tvorcovia vsadili skôr na humor, miestami mierne absurdný, ale mne taký vyhovoval. Hodnotím kladne ako vhodnú oddychovku.

12 let v řetězech (2013)

Surovosť a strach sú cítiť takmer v každom zábere. Skutočná realita a vykreslenie situácie otrokárstva na juhu divokej ameriky. Žiadne veľké, udatné úteky sa nedejú ani podobné hrdinstvá, ostáva len jediná nádej a to trpezlivo čakať na šťastie. Konštatujem, že 12 rokov počas dvoch hodín zbehli ako voda, trochu som sa strácal a na konci som si uvedomil, že sa toho veľa ani neudialo. Hold, taký už je raz život otroka, každý deň ako druhý, skoro ráno do práce, domov, spať a na druhý deň do práce... Zmenilo sa dnes niečo? Bičuje nás sám život. :)