Mayerling (1968)

Výpravná podívaná s občasným vtipem 1)  ve druhé polovině výrazně zpomalila a začala chvílemi vyloženě nudit._____ 2)  Míru historické věrnosti symbolizuje už obsazení: rakouského korunního prince hraje Egypťan vzhledu sňatkového podvodníka a jeho poslední milenku byste podle portrétu také nepoznali. Snad jenom budoucí král Eduard VII svým chováním a zájmy odpovídal skutečnosti._____ 3)  Kdo chce zasadit tuto romantickou pohádku do historické reality, tomu doporučím podrobně zpracovanou českou Wikipedii._____

Opilí láskou (2002)

Neuróza společnosti orientované na úspěch jako na dlani. 1)  32letý scenárista, režisér a koproducent Paul Thomas Anderson měl už za sebou milé Hříšné noci*** a výbornou Magnolii**** a před sebou zajímavý snímek Až na krev***. Vlastně ani Opilým láskou nelze vytknout, že by to nebyl zajímavý film. To nesporně je. Ovšem sledovat podobný snímek každý den, tak za týden skončím ve cvokhauzu. A ještě přihoďte tu psychedelickou hudbu._____ 2)  Pojem romantická dramedy zde získává nový neočekávaný rozměr. Ubíjející neurotická nervozita prostupuje každou vteřinou tohoto opusu. Neříkám, že není nesnadné něco podobného vytvořit, ale je velmi nesnadné to pak z pozice diváka sledovat. A že bych si ten film pustil znovu? V žádném případě._____ 3)  Inu, jak píše Matty**** - není to film, který budete milovat. Ovšem na rozdíl od Mattyho snímkům, které nemiluji, nedávám čtyři hvězdičky, jakkoli uznávám jejich filmařské kvality. V této souvislosti oceňuji komentář Le_Chucka*****._____ 4)  Už mě nechte být. Musím se soustředit. Jdu nakupovat pudinky Healthy Choise po čtvrtdolaru, abych získal volné míle v programu frequent-flyer. Jak říká Barry: I have to get more pudding for this trip to Hawaii.

Správný čas žít (2018)

O smrti zvesela. 1)  Velmi se mi zamlouvá, jak si tvůrci s nadhledem dělají legraci z jednoho z největších tabu naší civilizace - umírání._____ 2)  Chování Skye bylo na ránu pěstí, zvláště zpočátku. Ale tak to asi tvůrci tohoto podivuhodně vtipného příběhu chtěli._____ 3)  Že film ukazuje JEHO příběh a ne JEJÍ bylo jasné hned na začátku. Představoval jsem si jiný konec: Skye se uzdraví a naopak Calvin zjistí, že skutečně rakovinu má. Poslední záběry pak ho postaví před nutnost vypořádat se s věcí po jejím vzoru jako vpravdě životní výzvu. Ale to se, bohužel, nestalo. 4)  Výborný 21letý Angličan Asa Butterfield (hypochondr Calvin), pěkný 31letý Tyler Hoechlin (Calvinův starší bratr Frank) i 42letý Jihoafričan Colin Moss (Skyin otec) uspokojili mé srdce i touhy._____ 5)  Určitě stojí za zmínku i 21letá Angličanka Maisie Williamsová (umírající Skye) a 29letá Kanaďanka (dva roky batolecího věku v Bulharsku jí nepočítám) s kouzelným úsměvem Nina Dobrevová (letuška Izza).

Život s Hitlerem (2020) (seriál)

Příjemně o nepříjemných věcech. 1)  Přehledně pospojovaný dokument se snaží o maličko odtažitý pohled (inu, Austrálie) na to, jak se Němcům žilo pod Hitlerem._____ 2)  Encyklopedicky pojatý pohled na všední každodenní život není nikdy příliš výstižný, to mu nedovoluje snaha o jeho komplexnost a provázanost. Zde se tvůrcům podařilo vytvořit obecný materiál vhodný jako pomůcka pro výuku.

13 (2008) (TV film)

Politický thriller 1)  Zmatečný začátek navodil pocit nepříliš zajímavého béčkového filmu, který mě pak už neopustil._____ 2)  Ale musím uznat, že 35letý Stephen Dorff (XIII) je pořád přitažlivý.

Velvet Havel (2014) (divadelní záznam)

Hlavním pocitem jsou rozpaky. 1)  Nejvíce si pamatuji duchaplně napsané monology - dialogy 41letého Miloše Orsona Štědroně, které lépe či hůře deklamovali případně nepřípadní herci._____ 2)  Tvůrci si z Havla dělají legraci, ale je v tom cítit láska._____ 3)  Stovky odkazů na osoby a události asi trochu ztěžují srozumitelnost pro ty diváky, kteří o Havlovi a jeho době vědí jen to, že se stal z disidenta prezidentem._____ 4)  Je určitě na místě, že lehce recesní vzpomínku uvádí právě domovská scéna Václava Havla Divadlo Na zábradlí. Celá inscenace se nese v duchu absurdního divadla, jehož je Havel u nás čelným představitelem._____ 5)  Neustálé přeskakování v čase mi problémy nedělalo, i když mě to nutilo neustále si klást otázku, co že měl vlastně autor na mysli._____ 6)  Uměl bych si představit inscenaci jako výpravný muzikál, bylo by ovšem třeba přeobsadit herce, kteří nejsou zpěváci. Jejich hlasový deficit byl hodně znát. Písničky, zejména jejich texty, považuji za nejslabší článek představení._____ 7)  Výborná 65letá Marie Spurná (Olga) a zajímavě proměnlivá 41letá Natálie Drabiščáková (další postavy) se mi fakticky zamlouvaly. Zajímavý byl i 37letý Petr Jeništa (Havlův strýc Miloš). Zaznamenal jsem i docela pěkného 30letého Miloslava Königa (Havel)._____ 8)  Výstižný koment napsal dvopet***.

Past (2003) (TV film)

Jako detektivka nic moc, ale jinak dobrý. 1)  Snímku hodně škodí přílišný televizně-inscenační vzhled a určitá lehkomyslnost, ne-li přímo nekvalita při sestavování díla._____ 2)  Zaznamenal jsem pár hezkých kluků: 23letého Lukáše Kantora (policista Lukášek) či 27letého Jiřího Racka (zrzavý policista). Jindy sladký už 41letý Lukáš Vaculík (policista Dvořák) tu ovšem na mě žádný sexy dojem neudělal.           .

Grand Prix (1966)

Výpravná pohádka pro fanoušky Formule 1. 1)  Nechápu, proč jsou motoristické závody tak populární. Davy lidí se sejdou, aby se koukly, jak kolem nich za burácejícího zvuku motorů doprovázeného zvířeným prachem a smradem spáleného benzínu prosviští jinak než k závodům nepoužitelné samohyby. Několik vteřin trvající okamžik štěstí je pryč a diváci vzrušeně odcházejí, aby na stejném místě nebo někde jinde za nějakou dobu byli znovu svědky této úžasné podívané. Snad bych pochopil ty, kteří mají volný vstup všude po areálu, navštěvují boxy závodních týmů, diskutují s piloty (proč se neříká řidiči?) a lidmi okolo a jsou tak účastni na všem, co se děje. Takových jsou ovšem desítky, možná stovky. Co ty tisíce a milióny ostatních fanoušků? U televize, pravda, leccos vidí, co na "živo" nemohou, ale pořád jen sledují zrychlené šneky plazící se po dráze._____ 2)  Bylo mi vysvětleno, že obliba motorsportu vyplývá z toho, že skoro každý je řidič a tudíž "do toho vidí". Taky jsem řidič, ale "do toho" vidět nechci. Auto je pro mě technický prostředek k přemisťování. Nikdy jsem netoužil poměřovat svůj vůz s vozy jiných, jezdit rychleji, úsporněji či zdolávat obtížný terén. Fandění ve stádu mi nevoní, pokud by ono stádo netvořili pěkní přítulní kluci._____ 3)  Z uvedeného lze vyvodit, že patřím k té menšině mužské populace, které podobné akce jako je Formule 1 prostě nic neříkají. Proto mě ani tento film neoslovuje. Neocením camea mnoha slavných závodníků, důvěrný pohled do zákulisí závodů. Nesrovnávám, jaké byly závody tehdy a jaké jsou dnes v technickém vybavení, v bezpečnosti pilotů i přihlížejících ani v ničem jiném. Je mi to všechno prostě fuk._____ 4)  Ale i film z mně cizího prostředí mohu ocenit. Technická stránka snímku zcela převyšuje cokoli jiného. Kamera, zvuk i střih jsou skutečně vynikající a velmi rád bych se s podobnou kvalitou setkával i u jiných filmů._____ 5)  Velmi slabý scénář a obsazení mně nezajímavými herci mě však neuspokojilo. Zamlouval se mi můj oblíbený 44letý Adolfo Celi (šéf stáje Ferrari Maneta) či pěkný přitažlivý 23letý Antonio Sabato (závodník Nino) ve svém filmovém debutu. Ovšem kvůli dvěma vedlejším postavám svůj názor nezměním._____ 7)  Výstižný koment: nascendi***. Koment Šakala***** přesně definuje typického diváka a obdivovatele podobných filmů.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Rozčilovat se je málo platné v pohádce spíš dobré nežli špatné. 1)  Fešácký Slovák 32letý, vzděláním novinář a absolvent tříměsíčního scenáristického kursu v New York Film Academy v Universal Studios, scenárista Tomáš Dušička (mladší bratr rapera Majka Spirita) si očividně přečetl něco o slovanské mytologii. A tak se panovník zakletého království jmenuje Svarog, samo království obklopuje Adršpašské skalní město a panovník sídlí na hradě Bouzov. Martin naproti tomu bydlí v parádní ladovsky působící vesničce v Zuberci a jeho protihráč, černokněžník Vlkan (nomen omen) na hradu Červený Kameň._____ 2)  Snímek se může chlubit pestrým a docela logickým dějem, až tedy na úlety, o kterých se zmiňuji dále. S původností si scenárista hlavu nelámal a v klidu použil motivy z různých pohádek. Snad se nedopustím nepatřičného spoilerování, když prozradím, že nakonec vše dopadne, jak má, protože čepel nabroušená poctivým člověkem přetne každé kouzlo._____ 3)  Parádní lokace a roztomilé postavy trpaslíka a vskutku půvabné čarodějnice pak evokují pohádkový svět Zdeňka Trošky. Dáte si bleší mlíčko anebo čaj z dřímovníku?_____ 4)  Z účinkujících mě zaujali 26letý Richard Autner (slepý Martin), 36letý Peter Oszlík (Martinův soused Pavel), Košičan Tomáš Mischura (skřítek) nezjištěného věku a 41letý Tomáš Maštalíř (černokněžník Vlkun)._____ 5)  Na pohádce jsem vedle jejích kladů zaznamenal i mnohé zápory._____ Slepý kovář, který rube dříví a úspěšně prochází skalnatou krajinou?_____ Stráže, které mají hlídat princeznu a které tam postavil hlavní padouch, se nechají napálit tak primitivním způsobem?_____ Funkce ježibaby spočívala v tom, že jí Martin sebral kočku?_____ Mocný černokněžník na co sáhl, to pokazil?_____  6)  Pan Dušička by si měl doplnit vzdělání v obcování se členy panovnických rodů. Oslovení Vaše Veličenstvo je vyhrazeno pro panovníky, princeznám se v našich zeměpisných končinách říkalo Vaše (královská) Výsosti. Rovněž familiérní chování kovářovy matky k princezně připomínalo socialistické scénáře, podle kterých jsme si všichni rovni, že._____ 7)  Zvláštní poznámku si zaslouží český dabing slovenského originálu. Proč, proboha?_____ 8)  Výstižný koment poukazuje na nedostatky pohádky: salahadin***, Brtniik**. K tématu původnosti použitých motivů se kvalifikovaně vyslovuje komentátorka rozum i cit*****.

Funny Girl (1968)

Starosvětský muzikál 1)  pro fanoušky klasiky žánru a zpěvačky._____ 2)  Zatímco 26letá Barbra Streisandová byla ve své filmové prvotině ve všech směrech výborná, 36letý Egypťan Omar Sharif zde vypadal jako sňatkový podvodník._____ 3)  Nevím, jestli předváděné vztahy a poměry mysleli autoři vážně, ale na mě to působí, jakoby si z věci už tehdy dělali legraci. Což je v mých očích malé bezvýznamné plus.