Dvanáct křesel (1971)

Kniha je zábavnější. 1)  Ve filmu cítím moc velké chtění. Inu, smysl pro ironii a satiru nepatří k typickým ruským vlastnostem a tvůrci to zde jasně prokazují._____ 2)  Ani náběhy na grotesku se mi nelíbí.

Tři uprchlíci (1989)

Vtipná akční krimikomedie 1)  má dobrý přehledný scénář a příjemnou pointu._____ 2)  Boduje i 39letý Martin Short (amatér Ned s dcerkou)._____ 3)  Tři roky starý francouzský originál od stejného (!) režiséra se stejným scénářem se mi líbil... jak jinak než stejně.

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (2019)

Chvílemi nuda, chvílemi zajímavé. Se stále šílenějším Nedem jsem postupně ztrácel kontakt. 1) Neda Kellyho vnímali jako zločince jen vyšší vrstvy společnosti. Pro ostatní, kteří měsíce trávili v zajišťovací vazbě bez soudu a kteří nesměli vlastnit půdu v kraji (pokus dostat chudé ze severovýchodní Victorie), byl tento syn chudých irských katolíků hrdinská protirežimová postava bojující proti zkorumpovaným britským kolonistům._____ 2) Gang působil čtyři roky. Odměna za dopadení se vyšplhala na 8 000 liber, což dnes představuje zhruba 2 milióny USD._____ 3) Podkladem pro film byla stejnojmenná novela Petera Careyho oceněná Man Bookerovou cenou._____ 4) Režisér angažoval spoustu pěkných kluků. Je tu 27letý Angličan George MacKay (Ned Kelly), úspěšný dětský herec s neobyčejně vypracovanou postavou. Dále 19letý Earl Cave (Nedův bratr Dan), 29letý písničkář, zpěvák a kytarista původem z Nového Zélandu Marlon Williams (americký milenec Nedovy matky George King), 39letý Charlie Hunnam (seržant O´Neil), 30letý Nicholas Hoult (konstábl Fitzpatrick) a 26letý Sean Keenan (dlouhovlasý Nedův kámoš Joe Byrne)._____ 5) Mimochodem, 51letá Essie Davisová (Nedova matka) je už 19 let manželkou režiséra, 45letého Justina Kurzela a mají spolu dvě holčičky. Hudbu pro změnu napsal režisérův o dva roky mladší bratr Jed Kurzel._____ 6) Film se hodně zaobírá sexem. Zaujal mě lehký homosexuální podtext některých scén s Nedem. K tomu režisér: When it played in Australia there were people calling it ‘the gay Ned Kelly’, and I never made that film. I wanted their sexuality to be lucid. What I find interesting about Australian masculinity is that there will be a bunch of guys all playing football and drinking beer on a Saturday, then a couple of days later they’ll do Mad Monday where they put on dresses and all roll around with one another. It’s full of machismo and alpha male, but then you will also get a lot of Australian men dress in drag. There’s something fascinating about that. _____ 7) Zajímavý koment: Soupalka**.

Amazonka (2000)

To se tedy nepovedlo. 1)  Podivná spatlanina scifi, adventury, komedie a Belmonda posazená někam do kubánské džungle (ano, podle IMDb film natáčeli na Kubě) ve mně nezanechala pěkný dojem._____ 2)  67letý scenárista a režisér Philippe de Broca má za sebou řadu velmi úspěšných titulů, mj. trojici belmondovských mužů z Ria, Hongkongu a Acapulca, jenomže to byli oba mladí a plní elánu. Oboje mi tu chybí. Mládí jako úhel pohledu a elán jako touha. Sledujeme jen unaveného 67letého Bebela, který sice své odehraje a ani o šarm nepřichází, ale přece jen už to není ono. Ve svém věku potřebuje chytrý scénář a to je přesně to, co filmu zcela chybí. Nedivím se, že i v kinech snímek propadl._____ 3)  Bebel nehrál jen v dobrých filmech, často hrál v průměrných nebo i slabých, kterým ovšem svou okouzlující osobností dodal alespoň trochu šarmu. Nedalo mi to a podíval jsem se na své hodnocení jeho filmů. ČSFD uvádí aktuálně 74 filmů (IMDb 91, Allociné 88), celkem 33 jsem hodnotil, a to takto: 3x5*, 5x4*, 17x3*, 6x2* a 2x1*._____ 4)  Kromě nevýrazného zubaře po osmém (!) rozvodu film nabízí neskutečně protivnou astronomku, amarounovou mimozemšťanku a spoustu dalších nijakých postav. Bylo to stále horší a horší, konec jsem už vůbec nedal.

Z Prahy až do Monte Carla (1980) (pořad)

Překvapivě to nejméně zajímavé bylo průvodní slovo Spejbla a Hurvínka. Kvalita ostatních vystoupení byla...proměnlivá.

Záchranáři z hor (2009) (seriál)

Německá romantika. 1)  Do uší udeří hloupoučké dialogy, do očí pak seriálová kvalita (ve špatném smyslu) hereckých výkonů._____ 2)  Ovšem bod přihazuji za kýčovitě nádherné alpské lokace. Snad ani Zdeněk Troška by nedokázal najít lepší. Filmovací místa: Ramsau am Dachstein, horní Ennstal (Štýrsko), Dachsteingebirge, zámek Pichlarn (Hotel Herbrechter), částečně v Horním Rakousku, Salcbursku a v Kaunertal (Ötztaler Alpen - Tyrolsko).

Trhák pana Bowfingera (1999)

Rozpačitý pokus o crazy komedii. 1) Párkrát jsem se usmál, ne že ne, takže to snad komedie byla. Vydržel jsem u tohohle přiblblého filmu až do konce, což je samo o sobě z mého pohledu pochvala._____ 2) 38letý Eddie Murphy se ve své dvojroli docela vyblbnul, i když už to není, co to bylo o deset let dříve._____ 3) Dále mě zaujali 29letý Jamie Kennedy (člen štábu Dave) a 25letý Kohl Sudduth (člen štábu Slater)._____ 4) Pobavil mě název filmu Chubby Rain stejně jako český překlad sekty MindHead jako Čistohlavci._____ 5) Alespoň jsem se dozvěděl, co vlastně od nás mimozemšťani chtějí: What did this alien want from you? Kit Ramsey: She wants to inhale my gonads! Gonáda je párová pohlavní žláza, pokud to nevíte.

Královna Margot (1994)

Syrově naturalistický pohled filmařů na dobu romantická nástavba nepřekryje. 1)  Že pro Dumase historie nebyla zdrojem poučení či poznání, ale jen pěknými romantickými kulisami, je všeobecně známo. A tak i první díl trilogie Hugenoti, nazvaný Královna Margot, je zábavným dobrodružstvím, v němž jde více o lásku a nenávist, milostné pletky a víru a přesvědčení hrdinů, než o historickou pravdu. Podání Kateřiny Medicejské, Karla IX., jeho bratrů či budoucího Jindřicha IV. má s realitou pramálo společného. Ovšem komu při četbě Dumasových děl záleží na historické akurátnosti?_____ 2)  Ve filmu se však podařilo alespoň částečně tuto dumasovskou povrchnost zakrýt. Snímek působí věrohodným dojmem zejména díky velkorysému rozpočtu a naturalistickému pojetí a zobrazení Bartolomějské noci. Asi není zcela autentický, ale působí, jako by tvůrci byli na místě a všechno do podrobností viděli a zmapovali. Syrový naturalismus odhaluje odvrácenou stranu romantických milostných dobrodružství. Nenapadlo by mě, že Dumase lze zfilmovat takto._____ 3)  Jak zde mnozí píší, opravdové vyvrcholení (vraždění o Bartolomějské noci) nastává příliš brzy, to mělo být pointou na konec. Rovněž romantická linka (inu, Dumas) s La Môlem je tak trochu navíc._____ 4)  Zaujali mě mj. 39letý Jean-Hugues Anglade (král Karel IV.), pěkný 30letý Vincent Perez (La Môle, zamilovaný do Markéty), 40letý Pascal Greggory (následník Karla IX., Jindřich III.) a 26letý Julien Rassam (vévoda d´Alençon, nejmladší princ)._____ 5)  Výstižný koment o historičnosti snímku: Adam Bernau***, sportovec****.

Tchýně (1969) (TV film)

Trochu těžkopádnou dramedy 1)  zachraňuje vynikající (jak jinak) 64letá Jiřina Šejbalová (tchýně)._____ 2)  V malé roli se blýskl i 8letý Jiří "přřřítel" Belčev z publicistických seriálů Karla Pecha, jehož potměšilý výraz mi ho identifikoval hned na první pohled.