Van Damme: rána za ranou (2023) (TV film)

Solidní dokument. Prokázal, jaký extrovert Van Damme je. Jinak by se v Hollywoodu neprosadil, to je prostě fakt Ten příběh, jak se ale do prvních filmů dostal, je hodně zajímavý. Pak téma drogy – to sice nic moc navíc neřeklo, ale ono to asi nebylo potřeba. Nejzajímavější pak bylo vyprávění toho Jean-Clauda kamaráda, se kterým do Ameriky odjel. Pohled druhé strany, i když na nějaký čas s hořkým koncem.

Maigret a záhada mrtvé dívky (2022)

Neřekl bych, že je tenhle film vysloveně průser. Čekal jsem, že Gérard bude vypadat jak prase, protože sám nevím, co si o něm v posledních letech vůbec myslet. Nakonec ale vypadal docela dobře. A Maigreta zvládl prakticky se ctí. Jen to prostě po filmové stránce bylo dost průměrné.

Jednotka všedního nasazení (2024)

Další z řady Netflix akčňáků, kde nabereme dobré herce a pak natočíme rutinní hovadinu o ničem. Jenže vzhledem k hercům se na to lidi podívají – protože je to prakticky nic nestojí – sledovanost tomu udělají a Netflix tak dál bude tyhle hovadiny točit a dobrým hercům tak postupně přidávat do portfolia kousky, na které si už nikdy nikdo nevzpomene.

Vlny (2024)

Byl jsem až ve třetí vlně letního kina ve Staré Boleslavi a stejně bylo totálně natřískáno. Až tak moc Vlny zarezonovaly národem. A ano, je to jednoznačně dobře. Po mnoha letech se totiž jedná o film, který kvalitní a zajímavou formou vypráví téma, o kterém by měl vědět každý. A především mladé generace, které by neměli zapomínat na to, co se tady kolem roku 1968 dělo. Jirka Mádl svým třetím filmem stvrdil své kvality tak moc, že jsem přes dvě hodiny jenom fascinovaně zíral a podvědomě tleskal. Vlny jsou velký film. Nejen kvalitou, ale i obsahem. Napsány s velkým důrazem na objektivitu a hlavně s top herci dnešní doby. Zde není jeden hlavní hrdina, ale hrdinové, jejichž činy jsou černé, ale i bílé. Prosáklé tehdejší dobou, kterou jim budete těžko vyčítat. Československý rozhlas té doby si ale podobný film jednoznačně zasloužil.

Star Wars: Akolytka (2024) (seriál)

Akolytku jsem chtěl dát minimálně z přesvědčení, abych se podíval, jak moc Disney ten svět Hvězdných válek posral. A oni ho vlastně k mému údivu posrali jen částečně. Technicky se totiž jedná o dobře zpracovaný seriál. Akce je, vlastně je i poměrně pěkná. Vrcholem všeho je pátá epizoda, která dokonce byla i solidní. Jenže největší kámen úrazu tu jsou postavy (a částečně i unylý děj). Ty jsou tak špatné, že zničily celý ten nápad. Nejen, že jsou béčkové, navíc jsou ještě nezajímavé a nezábavné. O rasové korektnosti, která na seriál taktéž padla jako mlha na Obi Wana, raději pomlčím. Kdyby byli herci co k čemu, tak by to bylo úplně jedno.

Turista - Série 1 (2022) (série)

Hodně mi to připomíná bratry Coenovi. Hlavně teda Fargo. Jen to teda často ztrácí dech. Jamie Dornan navíc vypadá, jak kdyby ho zrovna vyprali v pračce a on ještě nepochopil, co se to s ním vlastně stalo. A tak vlastně vypadá celou první sérii. Nakonec to tady zachraňuje ta strážmistr v zácviku. S ní je to totiž hezky absurdní, bez ní je to ale hlavně pitomý. Druhou sérii už dávat nebudu…

Běžící muž (1987)

Nevím jestli jen na dnešní poměry, ale řekl bych, že už i tenkrát Běžící muž muselo působit, jako úsměvné, ale zábavné béčko. Je to totiž pěkná pitomina, jenže s Arnoldem, který přesně ví, co má před kamerou dělat. Působit drsně a divák se bude smát. Tady to tak nějak totiž dopadlo. Zároveň mi to připomnělo i moji dětskou éru, kdy jsem Arnolda objevoval a začal mít rád. Hlavně tedy proto, že jsem tenhle film do nedávna neviděl. Takže nostalgická linka zapůsobila a já mohl být spokojen.

Trumfové eso (1968)

Myslel jsem si, že s Budem a Terencem mám jejich společné filmy zmáklé na sto procent, leč jsem se mýlil. K dokonalosti mi chybělo Trumfové eso, čímž děkuji České televizi, že ho dali do vysílání. Jedná se nicméně o super western. Je na něm ale znát, že Bud a Terence se v tomto druhém filmovém setkání ještě trošku hledají, byť zábavné a vtipné momenty tento film má a málo jich rozhodně není. Jenže také tu jsou momenty veskrze velice vážné, které mi ke dvojce úplně nesedí a tak jsem tu místy dost bojoval s takovou dvojakostí, který film na diváka vytasil.

Gump - jsme dvojka (2024)

Mám příběhy se zvířátky rád. Vlastně i na ně moc rád koukám a když ještě dávají smysl, jsou třeba založené na skutečné události, tak tam si to vysloveně užívám. Kór když jsou s dobrým koncem. Dvojka Gumpa mi ale příběhově smysl moc nedávala. Přitom nejhezčí na tom všem byly závěrečné titulky, kde popsali příběhy jednotlivých zvířecích hrdinů. Jinak mi to ale přišlo, jak když pan Brabec udělal pár hezkých záběrů na zvířátka proti světlu, aby to jako vypadalo dobře, k tomu nacpal oblíbený herce a na zbytek se vykašlal.

Zmizely v noci (2024)

Náhodné zvolení filmu, kde důvod, proč si jej pustil, byl v mém případě Riccardo Scamarcio, nebyl vlastně úplně špatná volba. Je to takový oldschool thrillérek. Nic světoborného, místy i docela blbého, ale v celkovém kontextu stále řádně napínavého a z prostředí, které je spíš hezké, než nezáživné.