Daikaidžú Gamera (1965)

1 / GAMERA: THE GIANT MONSTER (1965) SHOWA ERA 1965-1980. Doslova pred pár hodinami som dopozeral zatiaľ celú sériu Godzilla filmov a teraz som narazil na tento skvost. Nejedná sa o zlý film, to nie, ale ani o dobrý. Gamera je dizajnovo celkom dobre urobená a na rok 1965 má aj podarené špeciálne efekty ale je to len obyčajná čiernobiela oddychovka so zábavnými prvkami. Prerastená korytnačka bola v tej dobe v Japonsku asi veľmi obľúbená a nečudujem sa prečo. Po Godzille tu máme ďalšie úžasné monštrum Gameru len škoda toho filmu. Dalo by sa určite urobiť aj zaujímavejšie a lepšie ale toto je starý film tak od neho nemôžem žiadať veľa. Celkom príjemný začiatok novej série. HODNOTENIE: 6/10

Godzilla vs. Kong (2021)

36 / GODZILLA VS KONG (2021) MONSTERVERSE 2014-2024. Jednoducho som sa bavil, a to veľmi. Adam Wingard dal monštrám konečne taký priestor aký si zaslúžia. Prvá vec ktorá ma prekvapila je to že niektoré súboje sú robené aj cez deň čož je veľké plus a aj záverečná bitka bola dobrá, len príliš dlhá a ku koncu aj trocha nudná. Dizajn a CGI monštier je úžasný a aj akcia je dobre budovaná. Proste vizuálne orgie. Ani humor tu nechýba aj keď trocha trápny ale dá sa na tom zasmiať. Dobre sa na to pozeralo len ten obrátený svet alebo čo to vlastne bolo sa do takýchto filmov nehodí ale aj ten bol pekne urobený. Za mňa nadpriemerná a zábavná oddychovka. HODNOTENIE: 7,5/10

Godzilla II Král monster (2019)

35 / GODZILLA: KING OF THE MONSTERS (2019) MONSTERVERSE 2014-2024. Za mňa asi aj lepšie ako Godzilla z roku 2014. Deje sa tam toho viac, súboje sú podarené a akcia je výborná. No ale inak slabota. Postavy nezaujímavé a nesympatické pretože niekedy mi ich rozhodnutia naozaj lezú na nervy. Pár parádnych záberov na monštrá som si užil pretože vidím že si pohrali s kamerou a ďalej aj akciu musím pochváliť pretože súboje sú parádne. Len škoda že väčšina z nich bola točená večer takže je skoro veľké kulové vidieť. Nepáči sa mi tiež že Godzilla je tentokrát na strane ľudí pretože v jednotke z roku 2014 je ich nepriateľ a teraz si len tak zmení rolu. Aj keď to chápem ale škoda. Koniec tiež dobrý ale za mňa celkom sklamanie. No ale akcia bola, súboje tiež a ja som sa bavil. HODNOTENIE: 7/10

Godzilla: Hoši o kú mono (2018)

34 / GODZILLA: PLANET EATER (2018) REIWA ERA 2016-2023. Trocha som sa aj prekvapil že to nie je až také hrozné. Je síce pravda že je to znova veľmi nudné ale aspoň posledných štyridsať minút je celkom dobrých aj keď sa tam skoro nič nedeje. Nápad že Ghidorah je teraz považovaná za mýtické monštrum z iného vesmíru sa mi páčil ale bohužiaľ nemala taký veľký priestor. Animácia je ako vždy naozaj podarená ale vôbec nič sa v tom filme nedeje. Postavy znova nezaujímavé ale okrem pár dobre urobených vizuálnych scén a úbohej akcie na konci sa tu nič nedá brať ako podarené. Ako záver trilógie slabé a nudné. HODNOTENIE: 6/10

Godzilla: Kessen kidó zóšoku toši (2018)

33 / GODZILLA: CITY ON THE EDGE OF BATTLE (2018) REIWA ERA 2016-2023. Zas a znova nudné a nezaujímavé. Godzilla tu nemá už skoro žiadny priestor pretože sa ukáže na pár minút v nudnom súboji a ani postavy nie sú ničím zaujímavé a mám ich u prdele. Akcia je ešte úbohejšia ako v Planet of the Monster a dej tu tiež nehrá veľkú rolu. A cez to je veľmi nudný. Anime štýl mám dosť rád ale Netflix urobil veľkú chybu pretože mi chýbajú staré Godzilla filmy preplnené rôznymi blbosťami a srandami. No toto je už naozaj hrozné. Ale čo sa týka tej svetlejšej stránky tak animácia je úžasná a ten koniec tak trocha aj zachránil film od prepadnutia aj keď sa tam toho veľa nedialo. Keby to nebolo prepchané nudnými monológmi a sústredenie by sa presunulo skôr na Godzillu bolo by lepšie. Ale ešte musím pochváliť celkom zaujímavú potitulkovú scénu ktorá má asi vzbudiť hype na ďalší diel ale bohužiaľ, nečakám od toho veľa. HODNOTENIE: 5,5/10

Truman Show (1998)

Naozaj originálne, geniálne spracované a dojímavé. Nechápem ako niekto mohol vytvoriť niečo také skvelé ako je Truman Show. Neviem prečo ale niekedy naozaj dobré filmy neviem ani popísať slovami pretože také slová hádam ani neexistujú ale toto som si úprimne užíval od začiatku do konca. Úkazy ako Truman objavoval rôzne dôkazy že celý jeho život je hraný a všetci okolo neho sú herci boli geniálne vybudované a ten koniec...No jednoducho to bolo úžasné. HODNOTENIE: 9/10

Godzilla: Kaidžú wakusei (2017)

32 / GODZILLA: PLANET OF THE MONSTER (2017) REIWA ERA 2016-2023. Animácia je úžasná ale  úprimne poviem že preniesť Godzillu do Anime štýlu bola chyba. Nielen to že je to nudné ale ani to nie je zaujímavé. Uznávam že nápad že svet bol zničený a ľudská civilizácia upustila Zem pretože Godzilla bol dobrý a aj dobre využitý len keby sa tam niečo dialo bolo by to lepšie. Aj keď mám Anime štýl rád tak nie raz som skoro zaspal pretože väčšina filmu sa odohráva niekde vo vesmírnej lodi, ale ani Godzilla tu nemá priestor aký by mal mať. Už asi aj chápem prečo je tento film tak nenávidený. Nový štýl, nudný dej a málo priestoru pre monštrá. Akcia niekedy celkom slušná ale zas sa väčšinou jedná o pár minútový súboj. Ale to nepočítam ten záverečný súboj. Pri ňom som aj rozmýšľal že filmu dám štyri hviezdy ale nezaslúži si to. Jednoducho je to nudné odštartovanie úplne novej trilógie. HODNOTENIE: 6/10

Šin Godžira (2016)

31 / SHIN GODZILLA (2016) REIWA ERA 2016-2023. Za mňa naozaj geniálne takzvané znovuzrodenie Godzilly. Nápad že Godzilla sa bude prebiehať určitými vizuálnymi zmenami počas filmu sa mi veľmi páčil a aj dizajn Godzilly je super, len z blízka je skôr smiešna ako strašidelná. Nové postavy ktoré hrá Japonská vláda mi nie sú až tak sympatické pretože niekedy vidím aké stupídne rozhodnutia robia. Škoda že Godzilla tu nemá taký veľký priestor pretože väčšinou sa plazí po zemi, stojí alebo chrlí svoj atómový dych. Musím pochváliť jednu scénu ktorá mi naozaj nahnala zimomriavky a to je tá kedy sa Godzilla chystá ukázať svoju pravú silu a to tým že zničí skoro všetko čo je vedľa neho. A do toho pieseň Who Will Know hrala perfektne. HODNOTENIE: 7/10

Godzilla (2014)

30 / GODZILLA (2014) MONSTERVERSE 2014-2024. Popísal by som to tak že prvá polovica veľká nuda a tá druhá polovica celkom dobre spracovaná a hlavne akčná. Tentokrát je tu druhý pokus urobiť americkú Godzillu a za mňa sa prvý pokus aj celkom podaril. Nehovorím že toto sa nepodarilo, skôr naopak, je to dobré. Ale v tom zmysle že je tam dosť dobrých scén na to aby sa o dobrý film jednalo. Nové monštrum Muto je dizajnovo veľmi dobre spracované a tak isto aj Godzilla ktorá je v niektorých scénkach parádne vyobrazená. Herci hrajú celkom dobre a akcia je tu tiež slušná, a to nehovorím o epickom súboji medzi Godzilom a Mutom. Keby tá prvá polovica nebola taká nudná bol by to lepší zážitok. HODNOTENIE: 6,5/10

Godzilla: Final Wars (2004)

29 / GODZILLA: FINAL WARS (2004) MILLENIUM SERIES 1999-2004. Nečakajte nič podobné predošlým dielom pretože tento film má úplne iný štýl a sa sa týka celkového vizuálu, bitiek a akčných scén. Väčšinu filmu zaberajú "epické" bitky ktoré vyzerajú ako pokus o prenesenie anime súbojov do reálneho sveta. Ako napríklad super schopnosti a bitky vo vzduchu. Godzilla tu má za mňa veľmi malý priestor pretože vo filme je aktívne len v druhej polovici filmu. Súboje medzi monštrami prebiehajú niekedy v štýle kung-fu a niekedy zas celkom normálne. Finálny boj medzi Mothrou, Giganom, Godzillom a Monster X sa mi páčil pretože bol naozaj super spracovaný ale inak to bolo dosť naplnené rôznymi monštrami ktoré sa tam ukázali takmer na desať sekúnd. Na tento film som sa naozaj tešil ale úprimne povedané, sklamal ma. Ale aj tak sa jedná o celkom dobré vyvrcholenie a zakončenie japonskej Godzilla série. HODNOTENIE: 6/10