Belfast (2021)

Filmový zážitek drobných detailů, rozhovorů, dětské naivity, prvních lásek a pouličních válek. Výborné herecké výkony Hinds, Dench, Balfe jo fakt jsem u nich bavil, zvláštní na konci je Balfe skvělá.  No a to je vše. A tak tu máme zcela obyčejný film o dospívání, který ničím nepřekvapil je prostě takový jako všechny ostatní filmy o dospívání. Výborně zahraná rána do prázdna.

Není čas zemřít (2021)

Před pár dny jsem měl možnost si zrecenzovat film Nikdo kde jsem zmínil že k roli “taťka s bouchačkou” se jednou propracují všichni, tak teď i Daniel. Wow. Nějak jsem tohle nečekal vzhledem k tomu o jakou frenchise se jedná. Jsem sice fanoušek 007 ale má to svoje hranice. Řekněme že od 1962 až 1989 (Nikdy neříkej nikdy se nepočítá) to bylo super pak se z toho stala setrvačnost. Craigovky znovu vdechli život zašlé slávě 007 jen u tohoto snímku s nejsem jistej. Bacha spoilíky. Standartně obsazené vlastně jsme nečekali že se něco změní že? Craig předvádí to co vždy stejně tak jako výrazná část osazení tedy propereme jen ty které přinesly nějaké změny, nebo selhali či naprosto vylítli do nebes. 007 verze 2.0 se tak nějak povedla i nepovedla velmi smíšené pocity jako náhradu si ji ale fakt nedokážu nějak představit, agresivně arogantní s naprosto ujetým smyslem pro oblékání kdy vidíte pásek od kalhot tak vysoko že to vypadá jak pytel na brambory. Absolutním opakem je pak Ana de Armas která se sice jen mihne ale rozhodně funguje líp než upnutá Karen. Malek a jeho  hlavní záporák to má poněkud těžký neb tento snímek má dva záporáky aspoň do cca polovičky z této skoro tříhodinové na nervy hrající jízdy. Do první poloviny se film točí hlavně na úžasného Blofelda, který je zahrán fakt na jedničku (děkujeme pane Waltzi) Malek tak nedostává tolik prostoru ač ten který dostal zužitkoval asi nejlíp jak mohl, ale nevýrazný koncept jeho postavy a pouhý motiv jaké si nedokončené pomsty a filozofie je opravdu jak tupou ranou do týla železnou tyčí. No a pak vrchol všeho Léa, která by mohla vyhrát cenu za nejhorší bondgirl. Bohužel to už platí od  Spacter ve kterém se také ztrácela. Po transformaci do mamasita bondová modu je to ještě horší pak už jí nevěříte ani ten nos mezi očima.  Námět na děj rozhodně silně podceněn tohle jsme viděli tolikrát…Mission impossible 2 a dokonce ve vlastní řadách Moonraker. A navíc některé prvky děje ukradeny z Metal Gear Solid videoherní série. Způsob šíření a jak si najde cíle je až neuvěřitelně totožný. Takže s originalitou děje si opravdu nikdo hlavu nelámal. Paradoxně supertajný projekt, ale všichni o něm ví nebo ač by neměli vědět chovají se že ví. Viz Q scéna v jeho bytě. Od momentu kdy se objeví Mathilda na scéně víte že to půjde do řádných sraček a taky že jo. Emoční vodítko, které vedle vás ťapka a drží vás za rukáv až do neúprosného konce. Finále je tedy už jen poslední rána z nemilosti, přehrada emocí uvolněna a z kino sálu se valí vlna slz.   Takže jaký to je vidět konec jedné éry? Vlastně bez tohodle bychom se všichni asi obešli prostě by 007 zmizel a byl by zmizelej i s Madlein (ač není tou vysněnou bondgirl) a žili by nikde na jihu Francie a měli kopu dětí. Tak jak jsme to dostali servírované ve Spectru odchod do čoudu na mostě. Místo toho jsme dostali snímek který nikdo nechtěl a ještě ke všemu neví čím chce být jestli emotivním dojákem nebo bondovkou. Upřímně v obou propadá. Po znovu shlédnutí oprava skóre na dvě hvězdy.

Nikdo (2021)

Něco co už jsme viděli mnohokrát jen to mělo jiný název (třeba Dějiny násilí) a herci se v takovém to námětu střídají jak ponožky prostě jednou si toho "taťku s bouchačkou" zahrajou všichni takže i Bob. A upřímně po dlouhé době jsem se usmál u filmu a pobavil se. Bob si musel vyloženě natáčení užívat. Potěšili známé tváře Lloyd a Ironside. Film odsýpá svižnou rychlostí, nezaobírá se zbytečnostmi, a není přehnaně dlouhý. Hudebně neutrální, dobře podtrhující atmosféru. Connie je dobrý parťák ve zločinu a rodinka je tak velmi chápající a odpor taťkovi nekladoucí. Přece jen kdo by odporoval typkovi co pravě “vyčistil” barák od ruského odpadu. Asi o miliardu lepší než Jolt co jsem viděl potom.

Jolt (2021)

Během jednoho dne jsem viděl dva velmi podobné snímky Jolt a Nikdo, které vykazovali stejné vlastnosti a byli dokonce stejně dlouhé cca hodinu třicet. Jen jeden je ukován líp než ten druhý a Jolt to není.  Je smrt účetního tím pravým motivem který vás udrží u filmu? Rozhodně ne. Po hodině jsem se chytil jak koukám do mobilu. Pochyby o tom jak by opravdu hlavní postava vypadala a fungovala po tom všem co zažila z vyprávění na počátku filmu rostou jak virtuální palma. Asi bych očekával něco ve stylu Jessica Jones nebo něco víc hrubého. Nudné, někdy až zbytečně dlouhé a jako obvykle nelze opomenout zbytečné feminisiche kecy které si hlavní postava ráda průběžně trousí. Krása Kate pomalu mizí s každým záběrem a na konci z ní lze cítit umělou a dutou barbie na elektrické šoky. Nápad originální úplně není něco podobného vymyslel profesor Farnsworth pro Leelu ve Futuramě. Tucci je fajn ale po skrovnu. Starouš Bradly v župánku (fuj) má jen pár replik. Ujetou dvojici policajtů ani snad nechci rozebírat.  Opět takové to movie k obědu nebo před spaním kde je vlastně jedno jestli zjistíte twist plot nebo ne. V naznačené pokračování snad nikdo nevěří.

Kovboj Bebop: Lovec odměn (2021) (seriál)

Adaptace je evoluční proces, při němž se daný organismus (resp. druh) přizpůsobuje vnějším podmínkám a dalším faktorům, které panují v areálu jeho výskytu. V filmové terminologii to znamená vzít něco zajímavého, krásného a fungujícího. Vykuchat to, rozházet, složit nějak zase dohromady a sem tam pošít do soudobých standardů, které jsou touhle dobou až neuvěřitelně nízko, i na levelu mozkové smrti.  Začneme s tím lepším. Background scény, občas oblečení a Bebop samotný je skvělý a kulisy se prostě povedly. Radost na ně pohledět, chtěl jsem “na živo” vidět Callisto, Mars apod. No a to je vlastně všechno co je na tom dobrý.    Ted k tomu horšímu. Příběh - americký rychlopalný story telling roubovaný na japonský slowburn…no kuchali hodně a přemostili co šlo. Takže tu máme míchanici která dává větší prostor Julie, Vicious, Spike a táhne se tak celou první sérii. V počátcích nenápadně v pozdějších dílech víc a víc až do svého vlastního minulostního gangsterského dílů. Ten kdo dával pozor v předchozích dílech ho může vlastně skipnout (aniž by jste viděli originál) protože prostě už víte jak se to posralo a žádnou rádoby rekapitulaci nepotřebujete takže pouhý filler. Dát do deseti dílné serie filler to už je hodně nouze. Kvalita propojení některých dějů je opravdu někdy až kuriózní, ale úplně smysl pro realitu nepostrádá.  Charaktery jsem jako obvykle očekával Netflixovsky korektně nekorektní, výtěr toho nejlepšího ze dna kalíšku ve spermabance na kterém je napsáno Jon Doe a pochopitelně jsem nebyl zklamán. Fey a Spike se trochu snaží držet původní předlohy, ale Fey nám po balící hlášce “Nedá se tu nic sbalit teda kromě tebe.” zteplá a od tý doby se pokouší mít vtipné hlášky a nějak ji to nejde. Jak některé postavy charakterové zhubly, tak některé dostali nelibě přidáno. Jet Black kromě svého skvostného opálení získal i titul taťka ale ne roku spíš vězenské latríny. No abychom nezapomněli, Grencia asi dostal léčbu šokem a tak na saxík nádherně hrající zlomená a charakterově bohatá postava navléká šaty a jde si trapně stoupnout do baru aby dělala křoví pro přismahlou Anie. Dle ohlasu proč to tak je, se dostalo odpovědi že zkoušeli něco nového. Tak fakt díky že jste “nově” zabili originální postavu stereotypem. Pochopitelně záporné postavy tam se nešetřilo negativem a jsou všechny kupodivu bílé. Takže Vicious a Julie jsou velmi hluboce propsané osoby, mají na čele každý jednu nálepku “Moc” a “Běhna” a co je nejlepší můžete je na jejich čelíčkách libovolně zaměňovat. Jak osvěžující a nudné. Choreografie tady jsem opět zklamán a použiju velmi přesně vystihující termín který již použil kolega rowdys “turnbase syndrom” a vzal mi to rovnou z huby. Je to jak sledovat robotí války z roku 1988, všechno pomalu.  Potěšil EIN a Ed na konci aspoň na tu chvilku doufám že druhá serie z ní neudělá charakterový paskvil jako z ostatních ale vzhledem k tomu jak známe výrobce tak to tak dopadne.  Pro skalní fanoušky absolutně ne. Protože to budete co pět minut chtít rozkopnout monitor. Pro nováčky fajn ale věřte že anime je lepší a bohatší jen to graduje pomaleji. Nechápu proč nenavázali nějakým spin-offem vždyť vesmír Bebopu je autorská terra incoginita a mohli se na tom fakt vyblbnout.

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

Víte udělat film bez duše jde. Stačí k tomu patetický scénář a obsadit do hlavní role Jordana. Výraz v tváři ztratil Jordan při natáčení 451 stupnů oheň asi spálil mimické a emoční centrum nebo nevím co se s tím herecem stalo. Fail kam se podívám, nudné, bez emocí, bez lítosti a tahne se to prostorem i časem že se vám zdá že to nemá pouhých 109 minut, ale někde okolo dvouset. Koukat se jak někdo mačká kohoutek to si můžu zajít na střelnici a napráskat to tam do terče sám. Jedna hvězda za kameru. to bylo jediné co jsem na tom filmu viděl jako pozitivum.

Příliš malý svět (2019) odpad!

Netušil jsem že v podání Portmanové se dožiju něčeho tak fádního, nezajímavého a nudného. Prvotně je potřeba si říci že se rozhodně nejedná o sci-fi film ale o psychologické drama na pozadí atronautiky. Za druhé žádný psycholog či psychiatr by hlavní postavu po tom co mu převedla v křesle nepustil bez opětovných návštěv nebo bez medikace pryč. Za třetí, celý film je zpracován na základě opravdové situace. Tenhle přístup který byl použit ve filmu je naprostým pohrdáním životního neštěstí osoby které se stala a pokud jej Lisa Nowak (aktérka skutečných událostí) viděla měla by celý studio zažalovat. Nebyla vlastně chvíle kdy bych si neříkal WTF u každého rozhodnutí hlavní postavy Lucy, které mají ještě větší WTF důvody které tyto rozhodnutí opírají. Scénář je nedomrlý a to ve všech směrech jak rozvoj postav tak i jejich chování a vlastně se jedná o takový slovní pingpong. Výjimkou jsou dialogy Lucy která je odsouzena jednat a mluvit jako cvok, jejíž psychóza se postupně prohlubuje až do úplného “prozření”. Postavy jsou ploché, nudné a napsané přes kopírák. Jon Hamm hraje velmi špatného sukničkáře který si našel nějakou výmluvu pro své zálety, dost možná by to mohlo souviset se scénou kde vybuchuje Columbia, asi mu v ní vybouchlo i něco jiného, ale to už není nikde rozvedeno. Manžel je tak hodný až je dutý a hodí se jen jako podpůrné plácátko na záda. Takhle můžu pokračovat o každé postavě která se v tohle mizeném filmu mihla. Až na babču hranou Ellen Burstyn která je jediná “fajn” drsná holka a má koule proklatě nízko….“sračky” jak by řekla.  Snímek se snaží i o artové zpracování, mění velikost obrazovky a přidává jakýsi filtr osmi milimetrového filmu. Rozhodně jsem ani jednu z těchto uprav neocenil. Navíc tento styl není konzistentní po celou dobu, zhruba v půlce dostaneme normální obrazové zpracování.  Závěrem lze s klidnou duší říci že se jedná o mrhání filmovým páskem a zbytečně zabraným místem na disku nebo vyhozenými penězi za lístek do kina. Bylo by lepší ty prachy za kino spálit a výsledný ohýnek by byl uspokojivější. On totiž námět sám o sobě je výborný materiál na zfilmování jen je potřeba tenhle diamant pořádně zpracovat a vyleštit, ne jen jej trochu osekat a pak ho hodit na burzu, to nikdo nekoupí.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Ani pes ani kočka, komedie, špionážní akce, teen academy, gangsterka, hi-tech bondovka, softporno? Všechno dohromady slitý a ukovaný do jednoho monumentálního piedestalu jménem Kingsman. A vedle téhle pocty všehochuti stojící a na jazyk si šlapající Jules s oranžovou kšiltovkou (zkuste originální dab s titulema opravdu prdel ho poslouchat). Bude se to líbit všem a taky že jo až na pár vyjímek. A dokonce nás vyjímky zmínil Matthew Vaughn v tomto svém dílku, mam rád starý jednoduchý špionážní filmy. Bondovky pokud chcte, ty první. Tohle je moc asi moderní a podivuhodně zamíchané martiny. Míchaný my ne e.  Ale můj subjetivní názor se nyní snažím odložit a tak pokud budu zcela objektivní pak můžu říct že je to kvalitně natočené, skvěle obsazené, děj dobře spojuje všechny prvky, postavy jsou fajn až na tu hlavní která mi prostě nesedla. Firth hraje jak o život  a toho gentlamana mu člověk prostě věří ač ta past je docela dost průhledná a mohl ji prokouknout. Opuletní scénu v kostele si jen dokažou představit více zabalenou do červena bohužel PG rating typnu si. To se týká i finálního heads pooopingu a Hanniny prdelky (Myslíte že to je fakt její?). Čtverec tomu sedí.

Major Grom: Morový doktor (2021)

Ground control to major Tom ech Grom. Naštěstí to není tak hrozný jak jsem očekával jen délka je totálně ubíjející a občas jsem měl pocit že scénarista už nevěděl jak natahnout scény takže se dialogy někdy tváří jen jako vyplně do prázdna. Vtipné, ale někdy rusky paličaté dílko. Potěší a neurazí.

Captain Marvel (2019)

Díky bohu už víme že kurvení marvelovských postav holywoodem ve jménu politické korektury je na běženém pořádku, ale takhle okatý prznění komixu, řekl bych že se na tom někdo vyloženě ukájí. Takže z Marvela je ženská, Skrullové jsou vlastně ti hodní a mlácení babiček v metru je fajné. Do toho nám lítají standardní díry v plotu. Třeba jak někoho najít jen z informace že někdo někde šlohne motorku a dostat se na dané místo ještě dřív než hlavní postava. Dokazování že nikdo není Skrull pomocí sdělování důvěrných životních událostí, to funguje jen když se znáte a ne když toho druhého vidíte deset minut a stihnete jako důkaz nevinnosti rozbít jukebox, protože přece Skrullové fotonové výboje z rukou nehází. Co dále uvidíme je spousta načítacích sekvencí pomalého internetu z devadesátých let alá Windows NT.  Brie “Le Camembert” Larson nehraje jen prostě odříkává své repliky. Takže hereckého zážitku z hlavní postavy si moc neužijeme, Kdo to občas zachraňuje Fufu pardon Fury ale na plnohodnotnou charakterní roli to fakt nemá. Na straně Židovského Práva (Jude Law) se nic zajímavého neděje, prostě průměr.  Hudebně se nám tu mihne pár devadesátkových fláků a tím je hotovo. Příběh plytký a jednoduchý nic hlavu motající a díky bohu za to. No aspoň víme jak se páska přes oko dostala na Furyho obličej. Beru tudíž tento film jen jako nutné zlo a filler před End Game s pár doplňujícími prvky k lore Avangers ale to je asi tak vše.   PS: Opravdový úsměv mi vyloudila až druhá potitulková scéna. Vlastně to dost vystihuje celý film aneb když se kočička ublinkne.