Pátá vlna (2016)

Päť vĺn tak smradľavého svinstva, ktoré musí preplávať priemerný dunajský sumec po ranných vlnách bratislavských stolíc, pôsobí v porovnaní s filmovou verziou ako bio raw hummus pre paleo celiatikov. Neviem akým zázrakom spočinul zrak na 111 minútach stopáže The 5th Wave, ale tento ojedinelý husársky kúsok mu vyárendoval neochvejné miesto v rebríčku toho najhoršieho. Príbeh ako seriál z Bravo Girl pre ženský vojenský oddiel Virgin Bukkake plný best of trápností z tínedžerských trendy vĺn polobožkosti. Summa summarum - najskôr vymlátiš na úvodných štyroch vlnách 95% rozpočtu a potom chceš zo sekrétu upliesť bič... Hovno hovno zlatá rybka!

Dánská dívka (2015)

Tak ako Carol zaujala predovšetkým technicky a s jemným dôrazom na tému, The Danish Girl demonštratívne útočí na všetky nerozhodné gender faktory nespochybniteľným herectvom a nebadateľnou audio-vizuálnou barličkou. Musím priznať, že so začiatkom záverečných tituliek ma opantala vlna nezadržateľnej eufórie z konca preveľmi trýznivej tematiky, ktorá sama o sebe vyvolávala stavy ťažko fyzicky znesiteľné. Z podobných schizofrenických pohlavných chúťok by ma vyliečila už len samotná predstava, že ten najzábavnejší inštrument by skončil ako ľudský separát v kafilérke alebo ako vedecko-biologický maskot vo formaldehyde. Navyše tak emocionálne vypätý námet zasluhoval odvážnejšie stvárnenie. 3 a 1/2*

Mission: Impossible (1996)

Aj chudák Daidalos by vyronil nejednu slzu a za galón potu, než by v spleti scenáristického a dejového labyrintu zdrapil Ariadninu niť. Tak prekoučovaná spleť intríg, špionážnych nezmyslov a spravodajských dezinformácií pripomína skôr slovenské pomery v kolektívnych športoch ako seriózny model značkovej kontrarozviedky. Boh žehnaj Prahe, že poskytla sexy stiesnené exteriéry minimálne z jednej tretiny, centrále CIA za špičkový gymnastický program (post)sovietskej olympijskej školy či francúzskym železniciam za nízky aerodynamický koeficient. Vďaka nim radím M:I k technickým klenotom subžánru.

Carol (2015)

Blanchett, hudba, kostýmy, výprava a... predovšetkým úchvatná kamera. V skratke pozitíva vo všeobecnom pohľade na Carol. Všetko mala dokopy zmiesiť silná a dojímavá dejová linka, tá však absentovala ako jeden podstatne chýbajúci úd v lesbickej spálni. A tak dojmy vyzneli rozpačito z ťažkopádneho oderu umenia bez výraznejšej výpovednej lehoty, o hodnote nehovoriac = Carol vyšumí skôr ako nechladená neperlivá minerálka. 3 a 1/2*

Bohové Egypta (2016)

Keď už niekto nadobudne nekritickú predstavu o obšťastnení tohto sveta ultra spektakulárnou tuposťou, rovnajúcou sa ročným prietokom Nílu, nech obalamutí publikum aspoň ostrým humorom. Megazbytočne predražená lúpež, ktorá spoza zeleného plátna útočí na staroveký nevkus a okrem nulového vtipu przní dojem hudobným pirátstvom The Mummy a Stargate. Horúci adept na Zlatú malinu s Geoffrey Rushom na čele ako predčasným víťazom.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Nevyhnutný medziplyn, ktorý popri bombastickej produkcii vŕta v psychike postáv viac ako štátnicová skúška z trepanácie. Lenže práve tento, tak nesmierne dôležitý artefakt odhaľuje v celej nahote Lucasovu výraznú režisérsku indispozíciu, čo radí Star Wars viac-menej iba k demonštrácii najnovších výstrelkov kinematografickej vedy a techniky (v dobovom časopriestore) ako k serióznej revalvácii balzamu na sci-fi dušu. V Attack of the Clones klame telom početnými dejovými zvratmi či úhybnými hereckými manévrami, ale práve tie mali nasadiť korunu príbehovej krásy. Namiesto toho poslúžili hviezdnej evolúcii iba suchopárnou povinnosťou bez scenáristickej dômyselnosti. Vďaka tomu vnímam trilógiu I, II a III, v širšom kontexte, iba ako graficky vydarený datadisk so zvučnejšími menami, vopred odsúdený na komerčné terno. 3 a 1/2*

Cesta do fantazie (2001)

Pán Mijazaki buď fetuje exhumované pozostatky detí kvetov, alebo ako 4-ročný šliapal do pedálov v pelotóne na Tour de Hirošima-Nagasaki a späť, pretože také tsunami fantázie horko-ťažko vyprodukuje zasnený les Hollywoodu vo výkazoch päťročnice. Inak si nedokážem vysvetliť to nepreberné množstvo nápadov a obrazotvorných anomálií. Prevažne nad animáciami pozadí a lokácií, ako z veľkej knihy storyboardu, neraz jasal môj excitovaný duševný stav. Už len prehltnúť tradičnú japonskú anime školu a snáď prekleniem hranicu na vyšší mód ako 4* - 4 a 1/2*. Za normálnych okolností pretrvám v snení nad keby... Mijazaki a Pixar skĺbili lineárne konštanty svojej tvorby.

Deadpool (2016)

Síce netuším, aké mená svietia v rodnom liste pána Deadpoola v kolónkach pre rodičov, ale stavím všetky riasy a sinice z mŕtveho bazéna na dvore, že po dodatočných DNA testoch, by za horúceho kandidáta na otca vyvstal istý Lloyd Christmas z málo známeho prequelu Dumb & Dumber. Ako čas letel jak vtáci nedoserní, vyrástla z fagana slušná tlčhuba, opitá natoľko vlastným egom, že po ročnej šukacej analbáze s Po(o)le Dance tanečníčkou aj zabudol čítať príbalové letáky s vedľajšími účinkami intravenóznej kyseliny sírovej. A tak vznikol hrdina s atopickým ekzémom na šiestich pätinách tela, ktorý zneužíva na alter ego latexové celotelové body, stuchnuté od vagíny a varlat zo zlatej éry pornofilmu Tisíc a jedna je moc. No, ako dumám, tak dumám, prerod zo zelenej metrosexuálnej lampy na podomácky vyšprcnutý červeno-čierny ejakulát zahýbä komiksovým svetom. Na bohapusté schnutie na vankúši môžeme zabudnúť, pretože diváci mojej krvnej skupiny nedopustia utretie do záclony dejín a vztýčia údy hore v zovretí Kick-Ass. Akurát škoda pána Francisa... 4 a pool *

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Úvod do štúdia fenoménu priniesol svižný oddych na dobu určitú od 0 do 136 minút. V rámci ságy hanba s The Phantom Menace nehrozí, naopak ju vnímam ako solídny štart, ktorý herecky poteší, nadchne efektami a nenútene vtiahne do víru udalostí s humorom sebe vlastným. Na škodu veci vnímam menší dôraz na temnú stranu sily. Darth Maul ma(u)l zvečniť parohy, štýlovú kerku a riešenie meča na Donatellov spôsob z Ninja korytnačiek prenikavejším neúspechom ako jednou excelentnou šermovačkou. Aspoň jeho pohľad nezaprie prvky jastrenia ohrdnutej priateľky nad zabudnutými narodeninami.

Don Jon (2013)

Don Jon ( - maskulínum, plurál, genit(ál)ív, zviera) chytil tabuizovanú tému pekne zostra za testes a sebaukájaním vlastného monolitu vyručkoval so solídnym živorodým materiálom stopnutým na 7 až 8 z 10. Sebaisto a chlapsky kefuje horizontálno-vertikálne pohyby orálnych svalov a s neriadenou ochranou chce byť viac ako hladina testosterónu v panicových tepnách pred prvou polúciou. Vzostupné vytriezvenie z mladíckej nerozvážnosti síce uprednostní rukou v skúsených nohavičkách, ale naďalej razí cestu sebareflexie vlastným kinematografickým penisom s nutnou (a občas aj hutnou) dávkou irónie. Darmo, sympatie a skúsenosti nadobudnuté plynutím času neodrbeš...