Rychle a zběsile 6 (2013)

Šieste pokračovanie zažilo transport do dejovo, akciovo a efektovo gigantickejších rozmerov. To je z môjho pohľadu jediné novum, ktoré na jednej strane dodalo očakávané (a potrebné) vylepšenie piestovej evolúcie, ale na strane druhej, revolúcia päťky šprintuje za horizont. Súdny deň nerozpútal ruskú ruletu, ale Fast & Furious 6 odbočilo skôr k akčným korporačným monštrám typu Die Hard škrtnuté pri parkovaní nula nula siedmym agentom Jeho Veličenstva. Zatiaľčo akcia s tankom vzala kladnú kritiku útokom, s tým lietadlom nastali obavy z oskalpovania neustálym priťahovaním za vlasy. Dieselovej partičke s radosťou odpustím kadejaké fyzikálne prešľapy, ale Harry Potter na štyroch kolesách už chlípe prisilnú šialku kávy, nehovoriac o dejovom zaradení návratu do budúcnosti pred Tokio driftom. Morgan síce stojí ako scenárista za figu borovú, ale so zvratmi, prepojeniami a inými blbosťami chodí (zatiaľ) tankovať slušný Diesel.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Audio-vizuálna kalokagatia. Na jej základe môžu v Sèvres zaviesť novú základnú mernú jednotku. Zdatne sekundovala dychberúca výprava, kamera či kostýmy. Na obrovskú škodu veci, dej zaobalil Scorsese do maximálnej sterility japonského zdravotníctva. Čiastočné estetické uspokojenie doteperila posledná polhodinka, ku ktorej viedla cesta pracného zívania. Hugo ma pravdepodobne pristihol v inej žánrovej dimenzii, inak si neviem vysvetliť ako takýto vznešený hold prapočiatku kinematografie zanechal hrejivý pocit chladu sibírskej zimy. Určite príde odveta, ale prelúskať dospelácky scenár v detskom zložení bude chcieť konskú dávku božej trpezlivosti. 3 a 1/2*

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Takú dokonale originálnu najblbšiu blbosť s akou na nás vyletel Dumb & Dumber pred viac ako 20 rokmi matička Zem tak ľahko neporodí. Nasledovník blbosťou v žiadnou prípade nezaostáva, ale kultový status zostáva v ríši mýtov a legiend. Na obhajobu musím napísať, že silno humorné momenty majú svoje svetlé chvíle, ale ten šok z perfekcionistického debilizmu už nie je na programe dňa. Očakávajte (ne)očakávané, povinná jazda pritiahnutá za vlasy, sklamanie nehrozí. Jim Carrey a jeho napínanie ma dostalo do kolien... macher nestrácajúci čaro :)

Rychlí a zběsilí (2009)

"Dobří holuby se vracejí" a s nimi aj kvalitatívny závan prvého dielu. Záhadou, v levelovej harmónii s Bermudským trojuholníkom, kričí režisérska účasť Justina Lina. Po Tokyo Drift buď musel prejsť u nadriadených vyhrážkami skracovania života, alebo si odkrútil režisérsku večernú školu u Navy Seals. Inak dusík driape asfalt v presne nalinajkovaných dráhach jednotky, scenár chápe aj priemerne cvičená opica a efekty zahusťujú prostoduchý dej, čiastočne aj za mieru únosnosti zdravého rozumu (tunelové scény oplakalo aj vytunelované Branisko). Vzhľadom k okolnostiam, reštart zvládol záťažovú skúšku so cťou.

Americký sniper (2014)

Ako mohol zrežírovať takýto patriotický výmoľ Clint Eastwood mi vŕta v hlave ako banda termitov mahagónovým sekretárom. Alebo už režisérskym esám ako Spielberg či Mann načisto hrablo vo veži? Clint nám predostrie na výpredajovom sete z Ikey srdcervúcotrhajúci príbeh o polovymetenom Yankeeovi, ktorý rád bije svojich intelektuálnych rovesníkov, chľastá light-alcohol pivo a mužstvo si sem-tam nechá poškriabkať na ródeu. Potom si zopár krát odskočí služobne na druhú stranu zemegule, kde "zachraňuje" vlastnú krajinu pred "jaskynnými" ľuďmi... Všetko by zobralo na milosť fakt kvalitné umelecké a efektové prevedenie, ale po hereckej stránke ťažká opica, dejové interakcie Irak-USA pichali do očí ako kreatúry v rodine Addamsovcov, efekty a výprava hojdali ako iracká sloboda a scenár odpľul horkú slinu nacionalizmu. Súdny člen homo sapiens sapiens ocení nervovo a akčne vypäté scény s vŕtačkou a púštnou búrkou a šibalsky vydarený trailer. Záver už iba zosmiešnil aj tých najluxusnejších majstrov propagandy 20. storočia. Gran Torino musí plakať pri pohľade na tohtoročnú súpisku AMPAS nominácii... a ja s ním tiež.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Zdá sa, že nielen vývin živočíšnych druhov občas narazí na slepú vetvu. V zbesilom maratóne máme dočinenia s tretím exponátom, ktorý s originálom zdieľa, okrem názvu, zhruba 5% totožných prvkov, medzi ktoré zaraďujem aj sopliaka z Yakuzy, čo si vypožičal drsný pohľad made by Michelle Rodriguez. V jeho podaní išlo skôr o silne neestetické komické číslo. Ťažko pokračovať v hodnotení, lebo až na jeden fakt excelentný záber a drift cez megaprechod pre chodcov, nedovidím ani len na druhú hviezdu. Mierumilovných 1 a 1/2*

Dokonalá partie (2005)

Ani neviem prečo, ale nejakým záhadným spôsobom medzi nebom a zemou, mi je táto zmes nedotiahnutej romantiky s komédiou sympatická ako Gorbačovova perestrojka. Až prehnaná strohosť jej ubrala na vyššej atraktivite. Celá idea dôvtipu sa porúča do večných lovíšť skôr ako začne prekypovať intímnejší vzťah. Veľká to preškoda. Tá ostrovno-estetická obyčajnosť vzbudzovala intenzívnejšiu arómu zblíženia ako bláznivejšie náprotivky spoza Atlantiku, častokrát bez štipky súdnosti. Výsledok mohol byť chrumkavejší ako prívetivých 2 a 1/2*.

Popelka (2015)

Tisícpäťsto krát si s týmto námetom osud vytrel zadok a napriek tomu putuje generačne (prevažne) do kín v novšej a novšej verzii. Obavy so mnou lomcovali ako fukušimským reaktorom pred štyrmi rokmi, ale našťastie a zdôrazním to ešte raz, NAŠŤASTIE ma oblialo príjemné prekvapenie a Cinderella môže so vzpriamenou hlavou hrdo ukázať vztýčené prostredníky obidvom Snehulienkam či paškvilu Šípkovej Ruženky, ktoré v posledných rokoch zohyzdili pojem rozprávka ako kyselina moslimskú cudzoložníčku. Slovenský dabing ubral pol hviezdy, inak dojem kazil iba miestami prehnaný afekt, veľké kvalitatívne výkyvy scén, sem tam dosť tupý scenár (aj s prižmúrením oka na najmenších diviakov) a príliš veľa sentimentu a umierajúcich (taký detský Rambo). Naopak Branagh ponechal tradície a česť na správnom mieste pričom výprava si s hudbou a kostýmami (hlavne v prípade pani Blanchett) rozdelili tromfy. Cate Blanchett herecky uzurpovala latku Isinbajevovsky vysoko. Tak ako je vo futbale či hokeji rozdielový hráč, ona je rozdielová herečka a plátno jej leží pri nohách. Dojem pohladili aj Lily James a Helena Bonham Carter. Jej životný rozkol s maestrom Burtonom očividne pomohol, ale Reese Witherspoon zo seba robiť nemusí :) 3 a 1/2*

Rychle a zběsile 2 (2003)

Dvojka pokračuje so cťou, ale chýba jej vážnosť a ťažkotonážnosť resp. tajuplnosť jednotky. Prekvitá ale v aspektoch, ktoré postrádala jednotka a to predovšetkým v humornom drifte. Symbiózna zlúčenina oboch by sa postarala o priaznivejšie kritické ohlasy a zrejme aj o väčší prijímový výkon s kultovým statusom. Takto musím vyriecť ortieľ povinne priemerného pokračovania. Neurazilo, nenadchlo, zarobilo a brakom páchlo.

Dáždnik svätého Petra (1958)

Učebnicový príklad demagogizácie más prednesený úhľadne pozitívnym, krásno-čistým, recitálom ako Baudelairove Kvety zla na Hviezdoslavovom Kubíne. Dnešná doba opíja masy rožkami v akcii (s pivom a banánmi), no voľakedy sa musela pochlapiť taktika zázrakmi či relikviami sakrálneho typu. Zo zaručených klincov a dreva, na ktorom spočinul mesiáš aj s našimi hriechmi, by sa dalo Vlkolíncov a Čičmian postaviť pre celú republiku, prvú československú... Nuž, ale človek mienil a pán Boh, žiaľ, zmenil a tak remake Dáždnika svätého Petra by dnes vyzeral mimoriadne lákavo minimálne pre študentov psychológie pri krčmychtivom hľadaní inšpirácie na diplomovku. Avšak tak výpravne a kostymérsky krištáľovo priezračne, herecky ľúbezne, scenáristicky ľúbozvučne, s humorom citlivo intelektuálnym, ktorý očarí davy a úžasne prostým námetom, čo dokonca okopírovala Riťhanna, by na dnešné pomery filmári plytvali drahocennými prostriedkami eurodolárov z B(P)ruseru... aj s ich jednoliatymi rožkami.