96 hodin: Odplata (2012)

Čo predvádza pán Megat(ĺk)on snáď nepotrebuje komentár... Ak už Colombiana nezmietla jeho talent (ak vôbec nejaký) a ponuky (ak vôbec nejaké) do zabudnutia, v tom prípade sa Taken 2 týči do nebies ako Hérostratova ruka s horiacou fakľou nad Artemidinou hrdosťou uvelebenou v Efeze, kričiac do vetra celému svetu, že Taken ako koncept zlyhal. V súčasnej remake-sequel-prequel dobe pôsobí jedna nadupaná lastovička bez nasledovníčok ako ohrozený druh, ale ľudia by pri takomto odpade nemali zo seba robiť trhací kalendár na lístky do kina. Prejdem, ale k meritu veci. Silné momenty ešte silnejšie konkurujú šafranu z čias stredovekých, "výkon" réžie nepotrebuje funebráka ani plačky, kameru a strih v akčných scénach obsluhovali porno herci v "akcii" a zlatý klinec v závere prvotiny vystriedal grambľavý ujo z výpredaju A.D.I.D.A.S. na konci minulého storočia. Napriek tomu pána Megatonu producenti tľapkajú po pleci, kritike zostali nemé tváre, a diváci dali pekne napapkať lastovičke, aby zniesla zlaté vajíčka za ideálny pomer výroba/kvalita sťa Made in Albania. Samozrejme z toho hnusu nejde necítiť vol. 3. Vnuci, vnučky, ženy, bratia koňov otca matere cigánske (pardon albánske) už brúsia šable :) Z ľútosti protekčných 2 a 1/2*

A co když je to pravda? (2005)

Nenadchlo, nenudilo, nedojalo, neurazilo. Koniec sladší ako liter Coca(in)-Coly, ale stále prospešnejšie zneužitý čas, narozdiel od Modrého na nebesiach.

Samotáři (2000)

Samotáři bavia aj po rokoch. Čistokrvný underground pokropený wtf? humorom oplýva kúzlom aktualizácie dnešnej doby a v súčasnom hnoji prebýva ako dvojoký kráľ s nehynúcim leskom a slávou čias nedávno minulých. Popri všelijakých nezmysloch, ktoré nám vtĺkajú do hlavy mienkodeštruktívne média, čo musíme aspoň raz v živote vyskúšať, vidieť, zažiť, urobiť, zničiť, ovracať, ma dohnala intencia diela k must do(!) myšlienke aspoň jedného konštruktívneho zhúlenia, aby niektorí jedinci spoznali rozmer svojho nikdyneobjaveného druhého ja v úsmevnej rovine.

Sběratel polibků (1997)

Vzhľadom k tomu, že 90-te roky nám priniesli mnohé excelentné klenoty tohto žánru, musím skorigovať hodnotenie smerom nadol. Dielo obohnané nadpriemerom hlavných hereckých výkonov udusilo márnotratné marginalizovanie identity vraha či absencia perfekcionistického profesionalizmu, ktorý tak učaroval v psycho-krimi beštiách ako 7even, 8MM a The Silence of the Lambs. Tento vražedný poker flirtujúci s ruskou ruletou žiaľ neuspel a nerozkvitol do dychvyrážajúcej a akademicky desivej tiesni. 3 a 1/2*

96 hodin (2008)

Takto má vyzerať akčný film 21.storočia. Pán Morel z almužny vytrieskal viac ako Chuck Norris z divákov v 3D projekcii. Nejde o žiadne sračkoidné B-teleso pointujúc v parodických drsných rečiach na pozadí slzotvorných kŕčov ako mi navodzovali predsudky. V sladkom opojení blížiaceho sa spánku mi pán Neeson nakopal oči adrenalínom tak udatne, že ešte aj vo sne som lámal albánske kosti rad radom. Taken ma jednoducho očaril telom aj dušou. Plný počet bez debaty, but if you don't, I will look for you, I will find you, and I will kill you.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Svojský humor Simona Pegga rezonuje ostrejšie (ale hlavne výstrednejšie) ako žiletka britskej ocele od judášského mnícha na počiatku rokov 80-tych. Zatiaľ čo sa na ostrovoch stal fenoménom Mr. Bean, z plienok postupne vyrástla jeho gramotná verzia, ktorá rozkvitla pred kamerami do sarkasticky-ironicko-grotesknej marihuany. No a tento filmový joint sa nevyhol kolapsom bránice. Skvele obsadená priamočiara línia sarkazmu a odkazov, zohizdená cca poslednými 20 minútami. Ale na zabitie pohodového soaré postačujúca ideálna eutanázia zábavy a smiechu.

Jak vycvičit draka (2010)

Jasný, priamy a výstižný kopanec medzi nohy celej rodine Pixar. Žiadna animačná jednohubka, či koncepciou príbehu vypálená vikingská dedina, ale digitálna plnokrvnosť v tej najelegantnejšej hravej forme. Celistvosť diela konsolidovalo kompaktné laškovanie s mojimi pocitmi tak systematicky, až som mal miestami enormný apetít byť súčasťou tej dračej pompéznosti. Silné momenty a grafická precíznosť zahanbily akékoľvek výhrady k nenáročnosti dejovej štruktúry. Zároveň ma tento obsiahly a nezrozumiteľný komentár privádza k rečníckej otázke, kde mám do čerta aj ja svojho draka? :)

Vánoční skřítek (2003)

Priemerný snímok postavený na základoch stabilne výborného výkonu Willa Ferrella. Nad základmi však spočíva zbytočná hromada gýču a fádnosti. Šejknutím ingrediencií to akurát postačí na rozjarenie detí a slastné precítenie v závere. 2 a 1/2*

Muži v černém 3 (2012)

Stereotyp pozemšťanov zmietaných krízou rôznej formy asi najevokatívnejšie vystihuje pocit z MIB3. Azda okrem hviezdneho obsadenia a reprezentatívnej výpravy sa ostatné zmieta v strnulej kŕčovitosti s minimom akcie, zábavy aj sci-fi (dokonca ani vydarený výkon dua Smith/Brolin nevytrhnú Borisov tŕň z päty). A to je sakra veľmi málo po dekádnom vzkriesení s perspektívou na blockbuster roku. MIB3 si zaslúžili plnohodnotnejšie spracovanie, pretože chceli mať všetko, ale nie sú ničím iným ako druhým pokračovaním skáčucim po vavrínoch Men in Black.

Katy Perry: Skutečná tvář (2012)

Plnohodnotný výživový doplnok pre široké spektrum fanúšikov tejto roztomilej a sympatickej osôbky rýchlokvaseného pop biznisu. Dokumentárny trhák (či videokolekciu) rozhodne nečakajte, ale skôr povinnú jazdu o minulej a prítomnej Katy Perry. Celých 90 minút pôsobí nenútene, ľahko, priateľsky a bez zbytočného, prehnane emotívneho mučenia. Nech už s kariérou Katy pôjde kopec hore alebo dole, naoko fanúšik prekonvertoval na regular fan a teším sa s pribúdajúcim pretáčaním Chronových hodín na ďalšie audio-vizuálne zárezy Katheryn Elizabeth Hudson.