Zai jian a lang (1999)

Love-story so štipkou krimi, prídychom Francúzska s trochou Wooa a hravosťou Toa. Ľahké, ale nebanálne a veľmi príjemne plynie.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Veľmi pekný film vhodný aj pre maminky. Keď už si pod chvíľou s úsmevom pri sledovaní filmu spomíname na jeho individuálnu históriu, na to, ako sa hrá s pamäťou diváka a s tou vlastnou, príde Benjamin Button a prinesie nielen štylizáciu misanscény, ktorá si uchováva dotyk zobrazovanej doby, ale (nádych-výdych-utrieť) je tiež prechádzkou rolami Brada Pitta - je obrátením jeho hereckého dospievania. Od niekoho, kto dosť výrazne pripomína Roberta Redforda až po chalaniska od rieky, s osobnou spomienkou na legendu (pričom Benjamin bol fyzicky vo veku Pitta niekedy z obdobia Legendy o vášni, keď Carolie - Julie Ormond číta pohľadnice). Veľmi príjemne napísané, nevtieravo a pútavo podané a do toho úplne krásna hudba od Desplata. A Brad Pitt. A Cate Blanchett. A Tilda Swinton. (Keby som veľmi chcela, dalo by sa vytknúť pár vecí, ale nechce sa mi.). I like. Veľmi pekná práca s chápaním a nechápaním situácie, resp. s "dospelým" a "rozumným" pohľadom na situáciu a ich spätným glosovaním (nielen, že mal Benjamin pravdu ohľadom tej druhej veci, ale aj ohľadom tej skoršej, pri mesiaci - veci len potrebujú správny čas).

Vyvolené (2002)

Okej, chcelo by to trochu menej jinglov v rámci súbojov - zbytočne sa stráca ich švih. Filmík má však celkom milú vizuálno zbraň - pre mňa v podobe Daniela Wu, ktorý podobne ako Nicholas Tse rastie do magnetizmu ;-). A už mi je jasné, že si budem musieť podopĺňať vzdelanie. Som zvedavá, koľko som toho videla a aj som už zabudla :)

Ieodo (1977)

Veľmi silne a prísne vedený príbeh o potláčaní tradičného ničivým moderným. S trochou patetizmu povedané - film o legende, ktorá si našla miesto v súdobom svete: legenda o ostrove Io a jeho sile pritiahnuť/ privolať duše mužov-rybárov, ako i o ostrove, na ktorom žijú ženy lovkyne mušiel v akomsi primitívnom spoločenstve, snažiac sa prežiť a udržať rod - vždy prostredníctvom jedného muža. Muž paradoxne je nielen tým, kto dáva nádej na pokračovanie rodu,ale je aj ničiteľom života na ostrove. Túžba muža po modernizácii - zmene lovu na chov - vedie k rozpadu všetkého. Je telom, ale aj symbolom ničivých vedľajších efektov priemyselného pokroku - znečistenia.Celý príbeh je pritom odkrývaný retrospektívne, v krátkych výpovediach a spomienkach postáv v rámci vyšetrovania záhadného zmiznutia jedného muža. Realistické sa prekrýva s mystickým.

Paní Ředkvička (2008)

Šikovný filmík s veľmi chytľavým hudobným podmazom a celkovým nadhľadom nad situáciou tak, aby sa nikdy nedostal na krajnosti a zostal pekne vyvážený bez toho, aby bol nemastný-neslaný. A už by som opakovala ;-)

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

..ako, však na tom dokopy nič nie je..par chlapíkov sa motá dejinami USA a riešia si pritom nejaké malicherné motivácie ako peniaze a tak..a je to skvelé..neriešim.. kukám ako sovička z buka :-)

Quan zhi sha shou (2001)

Pekne priznané a realizované "odkukávanie" jednak v postave Lok Tok Waha (always smart Andy Lau), okázalého, showmanského zabijaka (schody a la Chow, masky a la Swayze, kyticky a la Arnie, "gitarka" a la mariachi atd), a jednak v samotnom príbehu dvoch zabijakov idúcich proti sebe - ani nie tak pre to, že by jeden druhému boli zákazkou, ako skôr trochu pre osobnejšie príčiny.

Lang ya (2008)

Niečo ako Samuraj / Zabiják vs. One Nite in Mongkok vs. Matrix. Vo výsledku fajn, hoci miestami úsmevné (najmä z hľadiska réžie). Čo stojí za pozornosť sú, asi podľa očakávaní, súboje (hoci Jacky má aj lepšie). Ale nemohla som sa ubrániť (ďalšiemu) extra diegetickému úsmevu: keď Donnie Yen zloži (v Ip Manovi) 10 "karateristov" (termin zavedeny J. Belicom), Wu Jing ich zloží 50 (resp. 100) aj s prerazenými kolenami. Aj keď už nie je celkom ucho, predsalen mu niečo do Yenovho šarmu chýba. Šak on dorastie. Myslím. Dúfam. Idem si zaliať čaj.

Qing tai (2008)

Asi tu bola snaha o vytvorenie náhodných ohnisiek pavučiny osudu, v ktorých niekedy nevedomosť postavy o inej mala za následok až brutálne nedorozumenia. Ale celkovo to nebol ani Johnnie To, ani Pedro Almódovar, a vôbec, nechal niekoľko vecí nejasných - v zmysle, či to tak naozaj bolo chcené, alebo to len nevyšlo.