Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Hollywood konečně napadlo udělat něco, co budete nenávidět, ale i zároveň absolutně milovat. To je případ nového Konga a Godzilly nového impéria, která se od doby vydání prvních promo materiálů jevila jako ještě pořádnější bordel oproti minulému filmu Kong vs. Godzilla z roku 2021. Ale světe div se, ono to bylo sakra zábavné. Sám jsem nemohl uvěřit co Adam Wingard uvařil za blockbuster, protože to mělo solidní náboj a jeho autorskou vizi s přesvícenými světly, bohatou estetikou a prostředím jsem měl chvílemi pastvu pro oči. Každopádně hlavní tahouni filmu si vedou skvělou práci a jsem rád, že poprvý za celý monsterverse se konečně vypráví příběh přes tu skvělou mimiku monster a souboji, což je za mě velké plus. Taky jsem rád že tvůrci pochopili, že lidští herci jsou nám v těchto filmech skoro k ničemu a že chceme vidět přerostlá fackující se monstra na cool místech. CGI je v tomto filmu o trošku nepřehledné oproti minulému dílu, což se dalo čekat. Ve zkratce je to skvělý zážitek s místy až nesmyslnou logikou a digitálním bordelem okolo, tak tomu dejte šanci a uvidíte. 7,5/10.

The Walking Dead: The Ones Who Live (2024) (seriál)

,, My wife is my choice, My daughter is my choice, My life is my choice. "Tak nám skončilo The Walking Dead The Ones Who Live. Roky čekání se nám konečně skončily a dostali jsme epický, emociální, akční a milostný příběh Ricka a Michonne, kteří se po neuvěřitelných osmi letech našli. Seriál sází na jejich skvělou romanci, ale také se soustředí na CRM, kteří se nám vždy pouze objevili v pár náznacích v hlavním seriálu a world beyond. Seriál má skvělé herecké , hlavně Andrew Lincoln a Danai Gurira do toho dávají vše a sám si myslím, že v tomhle seriálu předvedli doposud nejlepší herecké výkony za celou jejich kariéru. S tím souvisí kvalitní scénář a dialogy, zejména v prvních dvou epizodách, kde někteří vám řeknou random větu a ona se projeví v samotným finále dílu či seriálu úplně perfektně. Další postavy jako Thorneová a Okafor, Jadis a generál Beale jsou skvělým katalizátorem Ricka k naverbování CRM. No prostě pecka co se týče hlavních či vedlejších postav, a pro mě a fanoušky TWD je to umění, jelikož Rickův návrat si musel každý prostě užívat. O to víc všechno vyvzdvýhaly akční scény a zajímavě propracované nápady. Také musím vypíchnout skvěle nasnímanou kameru a kompozici barev, která si bere hlavně barvy na city. A celkově mohu i k seriálu sám za sebe říct, že se jedná o téměř bezchybný seriál. Emoce a vztahy jsou tu opět hlavním oč tu běží a to nemluvím o navázání či ukazování flashbacků z hlavního seriálu. Seriál, ale i tak měl za mě jedinou malou drobnou chybu, a to tempo mezi 4. a 5. epizodou, které šlo víc zrychlit a propracovat o trochu více. Přesto, ale oceňuji všechny co se na tomto projektu podíleli, protože jsem rád že tento návrat sakra nepokazili. I návrat Grega Nicotera musel znamenat posun kvalityv maskách mrtváků ,kteří tu jsou opravdu zábavní, bez něj by seriál asi nebyl tam kde teď pravděpodobně je. A na závěr soundtrack, o tom se snad nic říct nedá než pastva pro uši. 9.5/10.

Duna: Část druhá (2024)

Velkolepý audiovizuální zážitek současnosti, který toho ve mě zanechal tak moc, než si to můžu představit. Spousta lidí, jako třeba i já, označoval tuhle novodobou Dunu jen za pěkný vizuál. Avšak nebýt skvělého scénáře, rozšířeného příběhu a dobře napsaných postav, tak ani zdaleka nemiluju tento film takovým okouzlujícím způsobem. Je to překrásné vizuální vyprávění, kde se slovy moc nevypráví, ale proto každé slovo co každá postava řekne má o to větší význam a podstatu v ději. Ovšem pro mě je to zcela ukázkový produkt toho, že Denis Villeneuve rozumí filmovému médiu na úplně jiné úrovni než všichni ostatní režiséři. Je neuvěřitelný, kolik toho dokázal zrežírovat právě s tak málo dialogy a jak skvěle umí předat všechny potřebný informace divákovi a kinařům čistě pomocí kamery, obrazu, hudby, zvuků a barev. Je to prvotřídní muž, který naservíroval opravdu jedinečný příběh z daleké budoucnosti. Jednoduše je to jedinečný, kultovní a zásadní příběh s precizním scénářem, který v kompletní skládačce s audiovizuální stránkou dává poslední kousky skládačky celého snímku. Je to zážitek, u kterého chcete být, který si nechcete nechat ujít a který bude dlouhé roky ještě vzpomínat..... Je to podle mě generační dílo, jaké tu dlouhé roky nebylo a dlouhé roky nebude. Díky tomu, že samotná knižní předloha nabídla, tak vyzrálý a komplexní počin, tak i tento film je silným příběhem. Příběhem, který je netradiční, který dává najevo, co vše je dobré i špatné s tímto světem. Příběhem, který varuje před hrozbami lidstva, když se na rozcestí vydá špatným směrem. Tohle je příběh a film, který dokáže utvářet díky strachu lepší svět. 10/10

Živí mrtví (2010) (seriál)

Tak jsem po skoro čtyřech měsících dokoukal hlavní seriál the walking dead a musím říct že ze začátku by mě nenapadlo, že tomu sám propadnu. Hned jakmile jsem zhlédnul první epizodu, tak jsem věděl že půjde o skvělou podívanou. Hlavní postavy si mě ihned omotaly kolem krku a já se nemohl dočkat na pokračování příběhu Ricka Grimese a jeho ze začátku malé skupinky z Atlanty, protože mi poprvé za historii mého sledování seriálů záleželo na postavách a jejich úmyslech v ději. zkrátka první série měla našlápnuto na druhou sérii velmi dobře a já se nemohl dočkat, co bude dál. Bohužel druhá série ve mě nevzbudila skoro nic. i když šlo o skoro to stejné až na to že jsme byly celou sérii na farmě, tak se skoro nic nestalo a já pomalu jsem si říkal jestli se to ve třetí sérii napraví. A víte co, třetí série si jela prostě svoje. Nová místa jako vězení a Woodbury byly skvělý přírustek do příběhu a Rickova skupina se konečně chovala jako banda přeživších, který nějakou dobu žijí v zombie apokalipse. Samotné nové postavy jako Michonne a záporák Guvernér s navrátivším Darylovým bratrem Merlem si většinu scén užívali jak to jen šlo. prostě šlo o skvělou sérii, která ale začala využívat více stopáže v podobě 16ti epizod a méně záživné takzvaně onemanshow epizody, které nenabízely moc příběhu ale šlo o zajímavé rozšíření postav. A vlastně to stejné bych mohl mluvit o čtvrté, páté a šesté sérii, které si vedly v dost totožném duchu třetí série. Každá ze sérií měla top epizody, které se zapíší do našich vzpomínek a budeme za to rádi. Ve čtvrté sérii musím hlavně vypíchnout osmou a čtrnáctou epizodu, které dokázaly vyšponovat emoce na úplné maximum. A to samé jsou i nové postavy které přišly se čtvrtou sérií jako Abraham, Rosita, Eugene s méně milovanou Tarou. Pátá série sázela hlavně na akci v první půlce a asi i v nejlepší epizodě seriálu. A druhá půlka nám ukazovala nová místa se kterýma se budeme vídat až do konce seriálu. A nakonec šestá série ihned šlápla na plyn a do konce deváté epizody se absolutně nezastavila a ukázala nám že nové nebezpečí co číhá v okolí Alexandrie. Nakonec druhá půlka byla za mě až moc pomalá, ale dostala zasloužený konec v podobě osudného Line upu s Neganem.  A tady nám vlastně začíná sedmá série, která měla úžasný start s epizodou Jednoho dne už nebudete ale postupem série rychle začala kvalitativně upadat až na dno. Jediným plusem byla přítomnost Negana, který ho hrál skvělý Jeffery Dean Morgan ze kterého šlo charisma že by mu mohl kde kdo závidět. Osmá série jde v stejných šlépjejích až nato že to dělá ještě horší. celá série vede válku mezi Alexandrií, hilltopem a Královstvím mezi Spasiteli a byla to ukrutná nuda. Opravdu už jsem v tomhle bodě myslel že to vzdám se seriálem. ALE Jakmile nastala Carlova smrt, tak seriál jakoby vstal z mrtvých a naservíroval nám dost povedenou druhou půlku s fajnovou poslední epizodou. Potom ale přišla devátá série a jakmile jsem slyšel že mezi osmou a devátou sérií se vyměnil tvurčí tým a že se rozloučíme s Rickem Grimesem v hlavní roli, tak jsem měl dost velký obavy. Ale víte co, devátá série byl neskutečný granát. Nová místa, lepší režie a akce, noví záporáci v podobě šeptačů mi naháněli husinu po dobu celé série. Rozlučka s Rickem byla naprosto skvělá, Daryl začal být více jako postavou, ale hlavně tak zatraceně skvělá hudba a furt vzpomínám na konec patnácté epizody s hlavami obětí. Prostě bylo to perfektní. Desátá série jede úplně stejně a vyvrcholuje to co bylo načrtnuto v deváté sérii. Až na poslední čtyři epizody kdy byla doba covidu a nemohlo se kam dál posunout s příběhem. A nakonec tady máme jedenáctou sérii, která mi přišla asi nejméně nevyvážená, kde se prvních sedm epizod seriál hledal, tak od osmé epizody si jelo svoje až do konce seriálu. A samotné finále bylo úžasným emocionálním vyvršením jednoho velkého příběhu ve společenství. A já se nemohu dočkat na Únor až uvidíme zase Ricka Grimese. S1 9/10, S2 8/10, S3 9.5/10, S4 8/10, S5 9.5/10, S6 9.5/10, S7 7.5/10, S8 7/10, S9 10/10, S10 9/10, S11 8.5/10.

Rick a Morty - Série 7 (2023) (série)

Když jsem se doslechl, že hlavní představitel hlasů naší ústřední dvojce Ricka a Mortyho přestane dabovat Justin Roiland, tak jsem byl ze začátku trochu znepokojený už jen z důvodu jak mám tento seriál rád. Ovšem s postupem času jsem byl docela překvapený co nás čeká v sedmé sérii, která nás měla vracet ke starým kořenům seriálu. A taky že jo, protože sedmá série Ricka a Mortyho je neskutečný granát. Sice hned v prvním průměrném díle jsem si nebyl takřka jistý ALE co se dělo po dobu dalších devíti epizod no tak ty kráso! Dabéři naší dvojce odvedli neskutečně výbornou práci se stvárnění emocí. Humor se dal velmi překvapivě na druhou kolej a spíše co jsem absolutně nečekal, že brutálním tempem série navrátí staré známe postavy a zaměří se na lore. Opravdu nevím co dalšího mám říct, protože mi stále přijde že seriál stojí na svých nohou a furt vymýšlí nové nápady, které dokážou zprostředkovat na výbornou. A nebojím se říct, že tato série patří mezi tu lepší půlku seriálu. Protože to co se dělo hlavně v 5. a 10. epizodě, byl fakt filozofický nářez. 8.5/10.

Wonka (2023)

No ty kráso! nemohu uvěřit vlastním očím co jsem viděl. Paul King po svých dvou Paddingtonech nás opět naservíroval velmi nadprůměrný filmový produkt, který vykouzlí každému úsměv na tváři.  Timothée Chalamet jako Wonka si tento film neskutečně užívá. není divu když zrovna on si většinou bere role do kterých se rád vciťuje a přijdou mu velmi vhodné. celý snímek se snaží být tím velmi pozitivním Wonkou, a sakra ono mu to prostě jde. A hlavně ještě Hugh Granta jako Umpalumpu jsem si taky neskutečně užíval protože jemu to jde. Mohl bych tady obecně mluvit o skvělých hereckých výkonech, až tedy na Rowan Atkinsona, který mi přišel ve filmu buď nepodstatný a nebo až přeafektovaně nudný. jinak hlavním trhákem filmu je jednoznačně hudba a emoce, které mě držely při koukání v kině až do konce. A to ještě k tomu tento film je částečně i muzikál, a já nemůžu uvěřit, že jsem se nenudil. Ve výsledku jde o skvělou rodinnou podívanou na kterou by se měl podívat skoro každý, protože se sakra nebudete nudit. 8,5/10.

Napoleon (2023)

Ridley Scott je fakt talent! Nemohu uvěřit že dokáže vždy udělat tak skvělé válečné kousky, ze kterých dostávám po chvílích husinu. Prostě ty tři bitvy co nám nabídl jsem jsi neskutečně užil. kompozice, nasvícení, kamerové záběry a obleky jsou prostě nebe a dudy. Hlavně musím vypíchnout bitvu u Slavkova, kde je vidět ta monumentální bitva tří království, která brala dech. A to vůbec nemluvím o bitvě u Waterloo. Joaquin Phoenix si s Napoleonem moc nevyřádil , i když ve většině záběrů mi až moc připomínal Cézara a tak trochu mu scénář podkopával klacky pod nohy jen kvůli tomu že tam pomalu nemluví, úkaže rukou nebo bručí jako nasr..ý býk. Každopádně jeho životopis je ve filmu velmi málo vyobrazen. To stejný se dá říct o vztahu s Josefínou, kterou naopak velmi dobře zahrála Vanessa Kirby. Ale co mě nejvíce štvalo byla určitě výplň filmu, který má prostě 180 minut a z toho ty bitvy mají dohromady ani ne 40 minut a zbytek je prostě přestříhaný bordel, kde se něco děje a v další scéně jsme několik měsíců dokonce i let někde jinde. jde vidět že to měl být šestidílný seriál pro apple tv skrz velmi špatnou zkratkovitost filmu a málo drahých efektů i když projekt stál kolem 200 mega. Nemohu se tedy dočkat na dirctors cut který je O dvě hodiny delší bude to více ucelený a přehlednější. Ve zkratce velmi povedený snímek, ale ta zkratkovitost je děs. 7,5/10.

Loki - Season 2 (2023) (série)

Tady není o čem mluvit. Moje očekávání bylo vysoko, a i tak jsem byl překvapen z toho, jak úžasný to bylo. Druhá série lokiho je jeden z nejlepších marvel seriálů který vyprodukovaly. Opravdu po tolika fejlech jako ms marvel, she hulk, moon knighta, ale hlavně nudného třetího antmana jsme se konečně dočkali opravdového prvotřídního bangeru který s každou epizodou nezastavuje, ale naopak brutálně zrychluje svými nápady, zasazením, ale hlavně dialogy samotných postav. Tom Hiddleston podáva v rámci Lokiho postavy najlepší výkon, od kdy se poprvé objevil v MCU. To samé říct o Owenovi Wilsonovi, který si užívá s Tomem každičkou scénu na place. Výborná je i Sophia Di Martino jako ženská varianta Lokiho, která má výborně napsanou postavu a je to hlavní hnací motor pro Lokiho postavu. Všeobecně všechny postavy, které se vrátili z první série odvádí skvělé výkony, až na Gugu Mbatha-Raw jako Renslejrovou a miss  minutku, které za mě tam byly na strašně malou dobu a jejich výkony nebyly moc identické oproti první sérii. Ovšem musím pochválit hlavně nové postavy hlavně oskarového Ke Huy Quana jako OB, si mě dostal do náruče, a já doufám jestli ho ještě někdy uvidíme. Ale asi to nejlepší na konec je samozřejmě Jonathan Majors jako Kang a Viktor Timely. Majors si krade pomalu každou scénu pro sebe přes jeho brutální charisma a herecké výkony, a tady se teprve ukázal jako pravá budoucí hrozba pro další Avengers. A jeho nejlepší dialog: You can't scale infinitely growing multiverse. It's like trying to divide by zero je naprosto geniální metaforická narážka že jsem se nemohl zasmát. Příběh a zápletka celé série se točí hlavně konceptem ohýbání multiverza a přepisování budoucnosti díky pomalé destrukci TVA je naprosto dechbedoucí. Co musím hlavně vyzdvihnout je CGI na seriálové poměry, které se dokázalo nějakým způsobem využít. Samotné souboje zde moc nejsou až na první 3 epizody, které mají parádní choreografii a styl soubojů pěst na pěst. A hudba, o té se nic říct nedá. Je prostě perfektní a samotné tikání hodin v pozadí pomalu každého tracku mi vykouzlilo úsměv na tváři. Samotný konec mě neskutečně nechalo chladným bez emocí, jak to dokázali pane bože skvěle odvyprávět, a Lokiho postava se díky tomuto seriálu perfektně zakončila. Vlastně když to tak vezmu, druhá série Lokiho nemá pomalu žádnou chybu čemuž se ani nedivím. Všechno prostě funguje na jedničku opravdu co jediné mohu říct je ta trochu pomalejší první půlka a některé herecké výkony. 9.5 z 10.

Pět nocí u Freddyho (2023)

Tak po šesti letech čekání jsme se dočkali herní adaptace oživlých animatroniků z freddyho restaurace. A co tedy na to říct? Opravdě čekal jsem to HORŠÍ. jsem velmi rád že uchovali hlavní kostru her, i když místy v průběhu filmu pokulhávaly. Co musím hlavě vyzdvihnout je samotná kamera a kompozice barev, které mi dovolovaly si užít film v plné kráse. Samozřejmě další plus jsou samotní animatronici. vypadají velmi věrohodně předloze a jsem rád že za tak malý budget dokážou udělat velký realismus postav. Další jsou herecké obsazení, které jsou velmi přijatelné. Samotné výkony jsou jakžtakž, ale i tak jsem to dokázal skousnout. Samotná chemie Mikea a Abby je fajn a cítil jsem tam to rodinné pouto mezi nimi. Soundtrack je cool musím říct že jsem si oblíbil dvě songy takže v pořádku. Příběh je docela simple, ale naopak mě potěšily Mikeovy sny, které byly dost originální a promyšlený do konce filmu. A asi ta nejhlavnější část jsou easter eggy, kterých jsem si všiml ve filmu mraky a neskutečně jsem si to užíval. Ale to je ve směs vše dobrého. Negativa jsou ty věci na které jsem se takřka těšil. První je očividně Viliam Afton. Souhlasím s tím že Matthew Lillard ho hrál velmi dobře, ale moc jsem si k němu nezískal takovou důvěru jako ve hrách plus byl v tom filmu max 10 až 15 minut. Další je zakomponování Vanessy, které mi přišlo ve filmu pomalu zbytečné. samotný R rating mi taky docela chyběl, protože by film měl fakt dost povedený brutální scény. A poslední negativum je že to není takový horror jaký by to měl mít. Musím se přiznat že u pár scén jsem se leknul viz. hlavně ballon boy. Ale jinak dost slabý. Ve výsledku jsem si film moc užil. Nepotěšil mě ale zároveň mě nenaštval. 6.5/10.

Loki - Srdce TVA (2023) (epizoda)

Prostě WOW. Nemohu uvěřit co seriál LOKI dokáže vykouzlit za naprostý BANGER. Tam kde se poslední dvě epizody snažili hlavně o konverzace a budoucí buildup druhé série se ukázalo v naprosto skvěle odvedenou práci. Kamera, málo střihů, více emocí v jednom záběru mi dělalo obrovskou radost vidět jak místo toho, aby jako každý seriál od marvelu každou epizodou pomalu upadal, tak tady je to úplně naopak. Hiddleston a Wilson si to neskutečně dávají, konverzace s Ke Huy Quanem a Majersem jsem si liboval jak to jen šlo. A opravdu se nemohu dočkat na ty poslední dvě epky, který to snad nádherně zakončí...