Jindřich V. (1989)

Nenávidim Shakespeara (zřejmě za to může škola), ale Branagh mi na to dává zapomenou - ten chlap prostě umí. Shoduju se s Marigoldem - ten projev před bitvou je bezkonkurenční.

Ve jménu otce (1993)

Syrová výpověď o poměrech panujících v Británii 70tých let, kdy policie a armáda pořádala hony na, většinou, domnělé členy IRA, kteří pak byli slavnostně odsuzováni k dlouhodobým pobytům. Případ "Guilford six" není zdaleka jediný. Je to působivé, až neskutečně uvěřitelné, ale především fantasticky zahrané. Danel Day - Lewis podal životní výkon a možná to je i jeden z nejlepších výkonů v dějinách herectví vůbec a Pete Postlethwaite za ním zaostával jen velmi málo. To nejlepší, co kdy bylo o irském boji za nezávislost natočeno. 100%

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Nadčasová politická satira aktuální v jakékoliv době. Slovní ekvilibristika sira Humphreyho je naprosto nepřekonatelná. Skvělý český dabing.

Poslední samuraj (2003)

Historický film o střetu starého Japonska a Japonska nového, ve kterém proti sobě stojí samurajové, lpící na tradicích a třída nastupujících podnikatelů orientovaná na USA, která je zde trošku démonizována. Snímek má skvělou atmosféru, vysokou úroveň bojových i bitevních scén a i rozumnou dávku romantiky, ale já měl tady trochu problém a tím problémem byl Tom Cruise. Pomiňme to, že pravděpodobnost toho, že by samurajové vzali do svých řad Američana (který se během jedné zimy vycvičil v elitního bojovníka) a jednali s ním jako rovní s rovným je stejně pravděpodobné, jako jmenování Roubíčka s Kohnem veliteli jednotek SS. Tomu Cruisovi jsem zkrátka jeho kapitána Algrena nevěřil a celá jeho postava mi tam prostě neseděla. Myslím si, že Ken Watanabe by to zvládl sám a celé by to v mých očích nabralo více důvěryhodnosti, ale zase chápu, že by to asi nebyl takový kasovní trhák. 80%

Statečné srdce (1995)

Každej, kdo se zajímá o historii si musel trhat vlasy - Isabele Francouzské bylo v Době Wallacovy smrti 12 let - když spolu dováděli v konspiračním hnízdě jí bylo asi i míň a našla by se tam spousta dalších věcí vč. toho, že film dává jasně najevo, že celá skotská revoluce začala kvůli jedný podříznutý holce. V bitvách sice lítaj hlavy, nohy, ruce a stříkaj gejzíry krve, ale ty bitvy jsou udělaný tak nerealisticky, že se člověk musí smát - pominu uniformovaný Angličany(blbost) a absenci rytířů a taky to, že Skotové, kromě helmy, bojovali prakticky bez zbroje (další blbost) - nicméně samotný průběh bitev jasně dokazuje, že Gibson věděl o bitvách asi tolik, co já o kvantový fyzice a když nechal Eduard I. střílet do vlastních lidí s tím, že zasáhne i nepřítele, tak jsem se chytal za hlavu - to by nikdy žádnej vojevůdce ve středověku neudělal, protože by pak už nemusel sehnat armádu. Taky mi tam jaksi chyběl skotskej král Jan Balliol, kterýho Wallace podporoval, ale to už bych chtěl asi moc. Gibson je ve filmu takovej klaďas, až mi z toho bylo na zvracení - z reálnýho Wallace neměl vůbec nic a vlastně působil legračně, jak tahal na zádech ten popravčí meč, kterej čas od času měnil dýlku. Sophie Marceau přehrává ostošest a její princezna Isabela je příšerná, takže to musej zachraňovat Catherine McCormack jako Murron, která je naprosto okouzlující, Patrick McGoohan jako zlej Eduard I., kterej si tohoto "padoucha" dokonale užil, Brendan Glleeson, pro kterýho mam nevim proč slabost, jako Hamish a David O´Hara jako bláznivej Ir Stephen, kterej mě těma ksichtama dokázal rozesmát. Celkově je to historicky nepřesná slátanina, která sází na naturalistický násilný scény, protože to je to jediný, na co si člověk u tohoto filmu vzpomene. Rozhodně si lidé po letech nepřipomenou nápaditej příběh a skvělý herecký výkony. Aspoň z mýho pohledu. Každopádně díky výše zmíněným hercům ve vedlejších rolích a hudbě Jamese Hornera dávam **, ačkoliv jsem přemejšlel o jedný.

Tenkrát na Západě (1968)

Nesmrtelný western, s nesmrtelnou hudbou a s nesmrtelným Henry Fondou, coby nejlepším filmovým padouchem všech dob. 100%