Král Artuš (2004)

Když jsem to viděl poprvé, tak jsem se chytil za hlavu, ale pak jsem se na to mrknul ještě párkrát a několik dobrejch věcí jsem si tam našel. Vzhledem k tomu, že Fuqua avizoval netradiční zpracování, tak to dopadlo ještě jakž takž dobře, ačkoliv sarmatský jezdce jsem neskousnul. Příběh nemá s artušovskou legendou nic společnýho a sám o sobě je takovej nemastnej neslanej, Clive Owen je prkennej, Ioan Gruffud si moje sympatie nezískal, ale na druhou stranu Ray Winstone si svojí roli Borse docela užíval. A ještě mě fascinovalo, jak se Mads Mikkelsen jako Tristan tvářil celej film pořád stejně - skoro jakoby se učil u Chucka Norrise. Keiře to moc slušelo, ale to je tak všechno, takže nejlepší postavou byl saskej válečník v podání Stelana Skarsgarda - tenhle chlapík mě tam prostě bavil a stejně tak pochody saskejch vojsk doprovázený výkřiky "achtung, achtung". Jinak to byl takovej průměr - točej se i větší škváry.

Král Galů (2001)

Četl jsem knížku, podle který to bylo natočený, takže jsem byl docel zvědavej a upřímně řečeno nečekal jsem větší zázrak, ale něco tak příšernýho jsem si ani nepředstavoval. A přitom když vezmu výpravu, obsazení a slušně zvládnutý kostýmy, tak to mohlo bejt výborný. Bohužel z toho vzešel neskutečnej paskvil, kterýmu dam hvězdičku jen za to, že jsem se polovinu filmu chechtal.

Příběh rytíře (2001)

Pro pobavení a odpočinek přijemné. Jen mi pořád vrtá hlavou, proč pro krásku ze 14. století vybrali orientálně vyhlížející Havajanku. :D

Rob Roy (1995)

Jeden z těch lepších historických filmů, který se sice nevyhnul klasickému klišé, kdy je jedna strana až do morku kosti poctivá a ta druhá stejně tak zkažená, ale dalo se přes to přenést. Z hereckých výkonů byl pro mě nejlepší ten Tima Rotha, který si zkaženého hejska střihl s bravurou sobě vlastní. Dále bych pak ocenil nádherné přírodní scenérie, které jsou snad vidět jen na severu Ostrovů. 70%

Království nebeské (2005)

Americký zpracování historickejch filmů mě neskutečně deptá svym zahráváním si s historickými fakty - oni prostě vezmou látku, všechno to zpřeházej pátý přes devátý a pak se kovář dozví, že je vlastně baron z Ibelinu, absolovuje pětiminutovou lekci rytířství, z níž vzejde jako hotovej válečník, ztroskotá, zkamarádí se s důstojníkem Saladinovy armády a když řekne, že jeho otec měl dva metry a zelený oči, je automaticky považovanej za novýho pána na Ibelinu a to už ani nemluvim o tom, že zblbne princeznu a stane se hned královym oblíbencem a tím nejlepším pánem, jakýho jeho poddaní mohli mít. Zlí rytíři tam pobíhaj v templářskejch barvách, johaniti jsou ty hodní(ačkoliv tyhle řády si nemaj co vyčítat), Gerard de Ridefort, velmistr templářů, se tam zmůže akorát na "Bůh to žádá!", ačkoliv měl na pádu křižáků největší podíl atd., atd..Prostě klasická americká limonáda, ačkoliv s fakty si nezahrává tolik, jako třeba Statečné srdce. Na druhou stranu jsou tu i pozitivní věci jako byla bitka v lese, hemžení v přístavu před odjezdem do Svatý země a obléhání Jeruzaléma, jakkoliv bylo technicky neproveditelný. Herecky mě překvapil Orlando Bloom tím, že mi nevadil, ačkoliv to žádná sláva nebyla, Eva Green je sice krásná ženská a bezesporu dobrá herečka, ale tady o tom zrovna dvakrát nepřesvědčila, Liam Neeson tam neměl pořádnej prostor a Edward Norton s plechem na ksichtu byl zadarmo drahej. Máma rád Jeremyho Ironse, takže jeho roli, jakkoliv byla podivná, jsem uvítal a mojí nejoblíbenější postavou se stal Brendan Gleeson jako Reynald de Chatillon (mimochodem pradědeček Václava I.) - ten mě okouzlil hned jak jsem ho viděl poprvé. Jinak to je průměrný dílko s docela povedenou kamerou, zbytečně natahovanym dějem a astronomickym rozpočtem.

Johanka z Arku (1999)

Výborný zpracování Johanky z Arcu a konečně historickej film, kterej se tak něják snaží držet faktů. Jovovichová sice trochu moc přehrává, ale v zásadě s její Johankou-magorem souhlasim - zkrátka někdo, kdo tvrdí, že slyší boží hlasy, magor je stejně jako ten, kdo o sobě tvrdí, že je syn boží. Z celý plejády známých jmen bych vypíchnul Vincenta Cassela - přesně takhle jsem si Gillese de Rais představoval a kdo historickou postavu Johančina Černýho rytíře zná, na tom bude stejně. Bitevní scény měly velmi dobrou úroveň a celkový děj, ačkoliv se nevyhnul hluchým místů, měl celkem spád. Samozřejmě se nevyhnuli úletům - nápis Hello na kouli a "hraní" si na nenápadnýho v podání Johna Malkoviche alias dauphina Karla ve chvíli, kdy ho má Johanka poznat mezi dvořany, ale ani to, podle mě, nezkazilo velmi dobrej dojem. 90%

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

O tomhle filmu se dá hovořit jen v superlativech. Firth, Tucci a Branagh podávají fantastické výkony a když k tomu přidám Iana McNeice jako neskutečně odpudivého Bormannova nohsleda Klopfera, vychází mi pět hvězdiček. Jediná chyba je, že ten, kdo se v období II. světové války neorientuje, bude tápat, ale to je jen kosmetická chyba na kráse. 100%

Jindřich V. (1989)

Nenávidim Shakespeara (zřejmě za to může škola), ale Branagh mi na to dává zapomenou - ten chlap prostě umí. Shoduju se s Marigoldem - ten projev před bitvou je bezkonkurenční.

Ve jménu otce (1993)

Syrová výpověď o poměrech panujících v Británii 70tých let, kdy policie a armáda pořádala hony na, většinou, domnělé členy IRA, kteří pak byli slavnostně odsuzováni k dlouhodobým pobytům. Případ "Guilford six" není zdaleka jediný. Je to působivé, až neskutečně uvěřitelné, ale především fantasticky zahrané. Danel Day - Lewis podal životní výkon a možná to je i jeden z nejlepších výkonů v dějinách herectví vůbec a Pete Postlethwaite za ním zaostával jen velmi málo. To nejlepší, co kdy bylo o irském boji za nezávislost natočeno. 100%

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Nadčasová politická satira aktuální v jakékoliv době. Slovní ekvilibristika sira Humphreyho je naprosto nepřekonatelná. Skvělý český dabing.