Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

O předloze jsem nikdy neslyšel, ale seriál jsem si užil. Bylo tu něco Gilliama, troška Burtona, pár odkazů anglo-keltské mytologie a spousta magie, vedle níž se musí cítit ten protivný obrýlený adolescent jako absolutní žabař. Vedle povedené atmosféry, solidních triků a smysluplného děje vynikají i herci na čele s dvojicí Eddie Marsan-Bertie Carvel, kteří vystřihli dva rozdílné mágy zcela dokonale. Ale potěší i Marc Warren v roli dalšího seriálového hnusáka či Enzo Clienti s Paulem Kayem, jenž i tady vypadá a působí jako Thoros z Myru. BBC opět zabodovala. 90%

Ain't Them Bodies Saints (2013)

Až mě kolikrát zamrzelo, že se děj neodehrával v klasickém prostředí Divokého západu, ačkoliv ten westernový nádech byl všeprostupující. Příběh nebyl žádnou novotou, ale ta kombinace příjemného melancholického vyprávění, krásných atmosférických obrazů a výborných herců posunula film do vyššího levelu. 75%

Sanitarium (2013)

Povídka panenkovská je podle mě nejslabší. Ne že by burtonovské loutky neměly něco do sebe, ale jejich potenciál zůstal nevyužit a jejich tvůrce byl až moc velký magor na to, abych mu jeho psychózu věřil. 30% Příběh o chlapci a monstru už byl o něco lepší a disponoval solidně hrajícím klukem, správně tyranským otcem a ucházející potvorou. Jen mi tu chybělo napětí a odpovídající atmosféra. 55% Poslední část mi přišla nejlepší. Jednalo se víceméně o one man show Lou Diamond Phillpse, ale ten v ní obstál na výbornou. I téma mi přišlo celkem důvěryhodné, protože jelimanů, kteří věří v Mayský kalendář a staví si všemožné kryty, mající odolat konci věků, je po světě dost a dost. 70% Celkově 50%

Last Kind Words (2012)

Hodně pomalý film, ale tady to nebylo na škodu, protože ta zdánlivá utahanost dotvářela přirozenou atmosféru, o kterou se tady filmaři nemuseli ani příliš snažit. Prostě tu byla. Nevadila mi ani průhledná zápletka, kdy divák celkem záhy pozná, o co vlastně jde a jen čeká, kdy se jeho domněnka potvrdí. Ale to čekání nepůsobí nijak protivně, takže si člověk neříka, že to hlavnímu hrdinovi musí být přeci jasné. A nakonec mi sedla i ta romantická linka a očekávaný konec, který i tak dokázal trošku zabrnkat na city. Kdo se těší na horor, tak bude asi trochu zklamán, protože hororovým žánrem je film jen lehce prodchnutý, ale těch pár momentů dokáže vyvolat příjemnou husí kůži. Takhle nějak by se mělo točit bez peněz. 75%

Cop Car (2015)

Hodně velké nic. Tedy pokud vás nebaví dívat se na to, jak si dva nesympatičtí haranti hrají s policejním autem a neužíváte si nadmíru afektovaného Kevina Bacona. Něco, jak už to tak bývá, přijde až v samotném závěru, ale ani těch pár výstřelů mě nedokázalo zbavit znechucení. 15%

Lila & Eve (2015)

Těch rodičů, co se mění se smrtí svých potomků v zabijáky, už jsme tu měli hromadu a Viola Davis z téhle hromady zrovna nevyčnívá. Spíš se drží něk kus pod středem, což znamená, že zrovna přesvědčivě nepůsobí. A poněkud krkolomně působí i pátrání po původcích vraždy jejího syna. Vše částečně napravuje Jennifer lopet, která se sice také zrovna nepřetrhla, ale sakra dobře se na ní kouká. No a pak přijde pointa, ve které se pan Stone III. pokusil dát filmu fincherovský rozměr, čímž mě vyloženě rozesmál. Slzopudný závěr ve stylu "všechny za jedno" to už jen korunoval. 30%

Creep (2014)

30% za nápad a Marka Duplasse, ale jak už to tak bývá, všechno dobré vzalo za své formátem FF. Ať mi nikdo neříká, že pro podobný film o dvou hercích, přičemž jeden z nich je poměrně známý, by se nenašlo pár dolarů navíc na normální zpracování.

Odložený let (2014)

Jasně nalajnovaná a průhledná romanťárna, která ani na chvilku nevypadne ze sakra hluboce vyježdených kolejí, ale tady to moc nevadilo. Úsměv film vyvolat dokáže, ústřední dvojice ve složení Jessica Paré-Brian Gleeson působila příjemně a opravdicky a našlo se i pár ostrovních vtípků, ačkoliv jsem jich čekal trošku víc. Žádná hitparáda, ale jako oddychová jednorázovka Standby v pohodě funguje. 60%

Učitelka (2007)

Vikaren přešlapuje na hraně rodinného filmu a klasického sci-fi s hororovými prvky a ne a ne se rozhodnout, kam se přiklonit. Na jedné straně je tu vynikající Paprika Steen s velkým hororovým potenciálem podivné učitelky, na druhé straně parta dětí, které mimochodem hrají také dobře, ale je to pořád skupina dětí na cestě za záchranou světa se vším, co k rodinnému filmu patří. Možná že v Dánsku je ten přístup k žánru trochu jiný, ale mě to přišlo přesně jako ten typ ani ryba, ani rak. Svoje kvality tahle věcička určitě má, ale já v tom vidím promrhaný potenciál. 55%

Terminator Genisys (2015)

Pátá terminátorovka přinesla něco jedničky, trochu dvojky, jen lehce nadprůměrnou akci, nový model terminátora, pár povedených vtípků a hodně velký časový zmatek, který možná dával smysl Taylorovi, ale myslím, že jsem nebyl sám, kdo se v tom občas tak trochu ztrácel. Přesto jsem se výborně bavil, protože v hlavní roli je tu trojjediný Arnold, který opět úžasně nehraje a mimiku použije všehovšudy tříkrát a to když cení zuby v pokusu o úsměv. To jsem šel vždycky do kolen. Škoda, že nenaklonovali také starou té tisícovku, ačkoliv ten ťaman zase nebyl úplně nejhorší. To samé se dá říct i o Jasonu Clarkovi, který je prostě ten správný John Connor a s přivřenýma očima se dal překousnout i Jai Courtney. Bohužel pořádným šlápnutím vedle byla Emilia Clarke. Já proti téhle holce jinak nic nemám a jako mladá Targaryenová nemá konkurenci, ale v roli drsné Connorové působí trochu jako karikatura. Kor když jí člověk srovná s tou jedinou a pravou Sarah. Když už musel Taylor tahat někoho, koho potkal při natáčení GoT, měl sáhnout po Leně Headey, která už si tuhle roli úspěšně střihla, byť seriál byl jinak mizerný. Upřímně řečeno nedokážu si teď moc představit, o čem bude šestka, ale i tak se na ní docela těším. 75%