• Romantický

Ta dívka z fotky (2022)

Och, tak to bol masaker :( Veľmi smutný príbeh, v ktorom sa kúsok po kúsku dostávame k pravde a k tomu, kto bol tou tajomnou ženou nájdenou popri ceste. Spočiatku to vyzerá triviálne, ale osud mladej ženy je oveľa zložitejší ako sa pôvodne zdalo - a siaha pomerne hlboko do minulosti. Niektoré osoby tohto príbehu (najmä biologická matka a otec tejto ženy) mi prišli dosť ľahostajné, čo ma dosť zarážalo. Ako to, že niekto sa tak ľahko zmieri s tým, že mu zmizne dieťa? Dokument bol silný, pútavý a šokujúci. Ale osobne si myslím, že tento príbeh by rozhodne patril aj plátna v podobe celovečerného filmu.

Divoch (2021)

Skvelý námet, ktorý mal mimoriadny potenciál, ale ten bohužiaľ nebol naplno využitý. Začiatok bol nádejný, ale tá krimi zápletka s drogovým dealrom sa mi sem akosi nehodila. Aj keď určite bolo treba niečo, čo by dej rozkmitalo, toto zrejme nebolo ono. Napriek tomu bol dej svižný, mnoho scénok a dialógov malo príjemný dôvtip, najmä v pravej nefalšovanej vikingskej osade - to bola podľa mňa najlepšia časť celého filmu. Záverečná prestrelka bola úplne zbytočná... No celkovo bol film fajn, a teší ma, že sa na tom dalo aj pobaviť. 3*

Pýcha a přemlouvání (2022)

Nové spracovania románov Jane Austen sa mi zdajú celkom vydarené, a Anna Elliotová (Presviedčanie) nie je výnimkou. Aj keď sú hodnotenia viacmenej priemerné, mne sa toto spracovanie celkom pozdávalo a film som si užil. Samozrejme, do popredia vystupovala (ako vždy) najmä vynikajúca výprava - od pompéznych anglických kulís až po pôsobivé kostýmy. Scenár je síce na dnešné pomery dosť klišovitý, ale o tom je v podstate dobová tvorba Jane Austen. Ale mne sa to aj tak páčilo, čomu dopomohli aj taktné dialógy a celkové prevedenie tohto románu na plátno. Herecké obsadenie sa mi páčilo, dokonca aj Henry Golding úplne vystihol postavu sliziaka Williama. Dakota Johnson je výborná herečka (škoda, že bude už navždy spätá s preceňovanou "ságou" 50 Shades), a jej prevedenie Anny bolo skutočne vydarené.

What Is a Woman? (2022)

Určite sa nejdem zastávať týchto moderných trans trendov, ktoré sa šíria naprieč neoliberálnym svetom. Ale tento dokument mi prišiel až extrémne tendenčný, a mám pocit, že Matt Walsh si dal poriadne záležať, aby našiel v americkej spoločnosti poriadne extrémy. Však prečo nie? Extrémy predsa dokážu v populistickom svete prinášať najväčšie senzácie. Každopádne, s neolibérlanym pohľadom "môžete byť, kým chcete a čím chcete" sa mi rozhodne nepozdáva, a bolo by vhodné sa na každý prípad transgenderovej dilemy pozerať skôr individuálne ako globálne. Za tendenčný extrémizmus dávam len 2*

Mimoni 2: Padouch přichází (2022)

Mimoni sú populárni, a mám pocit, že tvorcovia sa z toho snažia za každú cenu vybúchať maximum. Ale mám pocit, že potenciál už bol naplnený a každý ďalší film s mimoňmi je už navyše (ešte nejaký tématický krátky film by mal perspektívu). The Rise of Gru ma až tak nechytilo, scenár bol plytký, superhrdinovia nesympatickí, a jediní kto to zachraňoval, boli samozrejme Mimoni, ktorí svojou neobratnosťou a nešikovnosťou dokážu vždy zlepšiť náladu. Ale ako celok je to tak max 2*.

Jiná smečka (2021)

Námetovo super, scenár obstojný, a celkovo určite zaujímavý film, ktorý môžeme vnímať prostredníctvom perspektívy 12-ročnej Niki. Tá túži po tom, aby spoznala otca, ktorý je pre jej rodinu i spoločnosť persona non grata. To však Niki vôbec neodláka a vo svojom problémovom a impulzívnom otcovi dokonca nájde vzor. Tibor vo svojej podstate nebol zlý človek, ale jeho temperament s ním poriadne zamával. Niektoré scény a dialógy boli skutočne na zamyslenie - napr. konfrontácia matky Nikinej spolužiačky po šikane. Celkovo sa mi táto sociálna dráma pozdávala, a malo to viacero silných momentov. 4*

Persona non grata (2021)

Vo svojej podstate to po scenáristickej stránke nebolo vôbec na zahodenie. Ale to spracovanie a celkovo postavy pôsobili dosť podivne a predovšetkým nesympaticky. Ani neviem, ktorú postavu by som tu vyzdvihol, lebo každá jedna mala nejaké "defekty". Laura/Irina je typický príklad degradácie osobnosti, ktorá túži po pozornosti, čomu zodpovedá aj jej výstredné vystupovanie a zjav. Ostatok rodiny sa tiež nemá čím popýšiť. Pointa je dobrá, aj posolstvo, ale to je predsa len málo na to, aby mal človek celkovo nadpriemerný dojem. Mimochodom, ako komédiu by som to rozhodne nezaradil (skôr rodinná dráma). 2*

Žokej (2021)

Kto bude očakávať dynamický film plný dostihových závodov a napínavých situácií, tak bude pravdepodobne sklamaný - rovnako ako ja. Tých závodov tu bolo skutočne pramálo, a dej pôsobil na môj vkus až príliš lyricky. Film sa sústreďuje na zákulisie jockeyov a ich strastiplného života, ktorý sprevádzajú početné zdravotné komplikácie a zlámané kosti. Za týmto športom je fakt poriadna drina - a to je v podstate hlavné posolstvo tohto filmu. Lebo inak po epickej stránke to bolo dosť útle. 2*

Obyčejná láska (2019)

Pekný film, ktorý síce zobrazuje pomerne smutnú a depresívnu tému, ale v takom uvoľnenom štýle. Celé to pôsobí veľmi realisticky a od ústrednej dvojice sme videli vynikajúce herecké výkony (btw. Liam sa mi oveľa viac páči v takýchto dramatických rolách ako v tých akčných). Ľudí, čo si prežili podobnú situáciu, zasiahne tento film asi o kus viac. Ja som si našťastie nič také nezažil (a dúfam, že ani nezažijem), no napriek tomu ma Ordinary Love chytilo za srdce. Bolo to také bittersweet... 4*

Šťastně až do smrti (2022)

Waw! Podľa popisu to znelo ako bežná vzťahová dráma s príslušnými esenciami ako sú krivda, vydieranie a samozrejme pomsta. V tomto prípade to bolo všetko veľmi intenzívne a citeľné. Dejová línia bola relatívne jednoduchá, zato spád a zlomy v deji poriadne miešali karty počas celého filmu. Christian sa ocitol v pasci vlastnej ženy Leonory, ktorá rozhodne nechcela ustúpiť ani o milimeter zo svojej pozície. Názov "Šťastne až do smrti" znie za týchto okolností maximálne ironicky, ale zároveň výstižne. Výborný severský thriller, hoci ten záver a tá pasivita polície, keď začali brechať psy, to bolo trochu divné... Čisté 4*!