• Romantický

Svatební sezóna (2022)

Aj keď to bola v podstate klasická rom-com schéma s predvídateľným vývojom a záverom, tak ústredná indická dvojica tomu dodala aspoň dávku exotiky a originality. Od typického Bollywoodu to malo síce na míle ďaleko, ale pre mňa ako milovníka indickej kinematografie a kultúry, to malo hneď o kus iný rozmer. Asha a Ravi boli sympatickí, zápletka v podstate tiež, ale aj tak mám pocit, že indické film od Netflixu takmer nedokážu presiahnuť hranice priemernosti - tak ako aj teraz. 3*

Pod žhavým sluncem: Amalfi (2022)

Keď som to začal pozerať, tak mi to prišlo akési povedomé. Až potom som zistil, že som pred 2 rokmi videl Sotto il sole di Riccione - teda "prvý diel" tohto pokračovania. To bola vcelku vydarená letná romantická komédia. Bohužiaľ, Amalfi už tak vydarené nebolo. Po celú dobu mi išiel až abnormálne na nervy slepec Vincenzo, ktorý má pocit, že môže citovo vydierať všetkých naokolo (predovšetkým svoju partnerku). Neviem, ale táto postava mi značným spôsobom znepríjemnila celkové vnímanie tohto filmu, ale v podstate, ani "osudy" ostatných postáv ma nijako extra nezaujali. Nuž, adekvátne 2* (snáď ďalšie Sotto il sole už nebude).

Mark, Mary & Some Other People (2021) odpad!

Podľa popisu to vyzeralo celkom lákavo, ale napokon to bola len taká sexuálna promiskuitná "romanca" plná trápneho alibizmu a pseudo-bohemizmu. Takže rozhodne nič pre mňa! Obe hlavné postavy mi boli od samého začiatku nesympatické (nielen ako postavy, ale aj ako herci), a celkovo ani tento štýl "humoru" nebola moja šálka kávy. Úplne mimo môjho vkusu. Málokedy dávam hodnotenie Odpad!, ale tu akosi nemám čo vyzdvihnúť...

Live is Life (2021)

Nič proti dobrodružným filmom, ale toto ma vôbec neupútalo. Partia chalanov putujúca za nejakou magickou kvetinou a popri tom "bojujúca" proti inej partii dementov, ktorá ich pravidelne šikanuje. A na tomto jednoduchom dejovom rámci je postavený celý tento film. Ak by niekto čakal nejaký vyšší rozmer, bude sklamaný, lebo chalani sa správali maximálne pudovo a bez racionálneho uvažovania. Za mňa maximálne 1*, ale možno sa to niekomu bude páčiť... Od Španielov som čakal rozhodne viac (veď preto som sa na tento film aj pozeral).

Yolun Açık Olsun (2022)

Príbeh ako taký celkom fajn, ale tá kompozícia, ktorá lietala v rôznych líniách časopriestoru, to pomerne dosť komplikovalo orientáciu v deji. To mi celkovo dosť vadilo... Odhliadnuc od toho to bolo relatívne v pohode, akurát ma minul ten "moment prekvapenia", lebo po celý čas som tušil, že tu niečo nehrá (najmä keď do telefónu kapitán svojej žene povedal, s kým to vlastne uniká v aute). Pozor Spoiler: Tento motív "prízraku" je už trochu otrepaný... Takže 2*

Naše příběhy (2015)

Koncept 4 príbehov mladých dospievajúcich fínskych dievčat sa mi celkom pozdával. Ale mám pocit, akoby to bolo všetko až príliš z rýchlika a na tie príbehy bolo akosi nedostatok času. Príbehy prvých dvoch dievčat ma celkom bavili, ale tie ďalšie dva už také zaujímavé neboli. To by ale ani tak nevadilo, keby sa to nesnažili takto napchať do 90 minút. Inak by tam bola väčšia šanca viac splynúť s postavami a s ich životnou etapou dospievania na podklade radostí a strachov. Nuž, škoda, pridať k tomu aspoň pol hodinku, a som si istý, že potenciál by sa dal využiť aj oveľa viac. 3*

Neopouštěj mě (2022)

Nevšedný road movie, ktorý sa napokon vyvinie úplne inak, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. John Cho je celkom fajn herec (kto by to bol čakal, že z toho "MILF" chalana z American Pie sa vykľuje celkom dobrý herec?), a v tomto filme predviedol ďalší vydarený výkon. Samozrejme spoločne s Miou Isaac, ktorá zahrala rozmaznanú a večne nespokojnú Wally rovnako kvalitne. Len škoda, že po scenáristickej stránke v tej "road" rovine to nebolo až také vydarené. Ale na také slabšie 3* to snáď je.

Srdce vítězů (2021)

Pekný príbeh o rozhádanej 8-veslici bez harmónie a nezdravej rivalite v jedno tíme. Aj keď dej ide v typickej a osvedčenej športovej schéme, tak aspoň to veslárske prostredie bolo z tohto pohľadu zaujímavé (keďže väčšinou pochádzajú športové filmy najmä z kolektívnych športov). Inak, ak mám pravdu povedať, tak ústredná dvojica rivalov (Alex a Jack) mi bola strašne nesympatická - fakt neznášam takýchto ego maniakov, čo si potrebujú stále niečo dokazovať. Takže ani tá osudová scéna ma až tak nebrala - v podstate to bolo logické vyústenie udalostí. No a ten záverečný závod, to pôsobilo fakt rozprávkovo... 3*, najmä za to originálne veslárske prostredie.

Podzim (2015)

Dej v podstate jednoduchý a priamočiary, takže od tohto žiadne terno nečakajte. Ale po obsahovej stránke to nebolo vôbec zlé, aj keď sa to celý čas točí okolo zaujímavého vzťahu medzi Ingvild a Jeppom. Medzi nimi vzplanula iskra, ktorá prerástla do spriaznenosti tiel i duší. Všetko to vyzerá dobre, až kým nepríde zásadný zlom, ktorý napokon uzatvára celý tento ťažkopádny film. Najviac zo všetkého sa mi páčili asi tie prechádzky Oslom, to malo svoje čaro. Ale inak film celkovo nič extra, aspoň pre mňa nie. 2*

Holky na hřišti (2015)

Z tohto futbalového filmu mám tak trochu zmiešané dojmy. Scenár bol totálna bieda, ale napriek tomu sa na to dalo pozerať. Ženušky futbalistky mali naozaj poriadne vulgárny humor a servítku pred ústa si rozhodne nedávali. Toto na mňa zvyčajne neplatí, ale v tom kontexte ma mnohé hlášky a narážky celkom pobavili, takže filmu to globálne určite prospelo. A aj keď bola Wyne taká sebecká krava, tak mi prišla ako filmová postava napokon sympatická. Len škoda, že ten scenár bol taký ... dosť úbohý. 2*