• Romantický

Spravedlnost Bunny Kingové (2021)

Smutná sociálna dráma. Bunny rozhodne nebolo čo závidieť, ale bohužiaľ, aj také osudy píše život. Dej je presiaknutý beznádejou a zúfalstvom. Napriek tomu, že toto sú všetko elementy, na ktorých sa dá postaviť zaujímavý film, tak podľa mňa to až také vydarené nebolo. Dokonca by som povedal, že to nedosiahlo ani len hranice priemeru. Dej bol mdlý, ťažkopádny a miestami aj nudný. Akosi mi to nepreniklo pod kožu, a to mnou mnoho sociálnych drám dokázalo slušne zamávať. No toto akosi nevyšlo...

Ma Belle, My Beauty (2021)

Hm, podľa popisu to vyzeralo celkom fajn, ale reálne to bola fakt bieda. Takýto film by bol zaujímavý možno pred 10 rokmi, aj to len vďaka lesbickej zápletke, ktorá kedysi nebola až tak bežná, no dnes je už takmer bežná (dokonca by som povedal, že až príliš bežná). Takže podľa mňa nič extra, dej slabučký, postavy ničím výnimočné, dialógy chabé, ... Azda len to prostredie bolo fajn, takže aspoň za to 1*

Maminka (2021)

Námetovo skvelé, ale potenciál sa stratil kdesi na polceste a napokon to išlo úplne kdesi do prázdna. A pritom sa na takomto námete dal postaviť vynikajúci film, ktorý mohol mať silný filozofický rozmer. Takže z tohto pohľadu obrovské sklamanie a prakticky znechutenie, že z toho vznikla napokon taká ťažkopádna nudná záležitosť. 1* za námet, nič viac!

Příběh Marie (2014)

Úžasný príbeh o tom, že sa netreba vzdávať a aj keď niečo vyzerá beznádejne, tak stojí za to sa snažiť. Sestra Marguerite má môj obrovský obdiv, za to, že napriek toľkým neúspechom to s Marie nevzdala, a napokon sa jej podarilo prebudiť v nej edukačný impulz. Po tomto filme si už aj ja zapamätám, že nožík sa povie po francúzsky "couteau" :) Ale vážne, toto je veľmi inšpiratívny film. A niekedy mám pocit, že takíto hendikepovaní ľudia majú väčšiu snahu a záujem o edukáciu ako mnohí zdraví ľudia, ktorí sa vyhovárajú na kadejaké psychické poruchy a nemienia opustiť svoju komfortnú zónu. Pekné, a v závere veľmi smutné :(

Autor neznámý (2018)

Zbožňujem umenie a kultúru, takže o to viac som si tento film užil. Aj keď príbehu dominuje tajomný obraz portrétu muža, tak sa tu pekne rozvinul aj iný rozmer - a síce napäté rodinné vzťahy naprieč tromi generáciami. Postava Olaviho mi bola nesmierne sympatická, aj keď miestami pôsobil až príliš posadnuto. Ale niet sa čo diviť, keď má pred sebou kúpu svojho života. Aj keď sa čudujem, že v takej ekonomickej veľmoci ako je Fínsko, nemajú ľudia aspoň 10 tisíc eur bokom. Ale keby Olavi peniaze mal, asi by to už nebolo ono. Každopádne, veľmi príjemný film hodný 4*

Vévoda z Wellingtonu (2020)

Zaujímavý film o výstrednom mužovi menom Kempton Bunton, ktorý sa do histórie zapísal ako "Únosca vojvodu z Wellingtonu". Tento príbeh vo filmovej podobe určite zaujme, akurát je tu taká dilema, že či s človekom ako Kempton sympatizovať alebo nie. Svojim spôsobom má pravdu, ale jeho štýl je zbytočne príliš provokantný. Ten súd bola strašná fraška, až sa čudujem, že takéto niečo sa nestalo precedensom pre akúkoľvek ďalšiu obhajobu krádeže. Ale odhliadnuc od toho bol film fajn, nič extra výnimočné, ale určite som sa nenudil.

Zlato (2022)

Toto je presne ten typ filmu, ktorý je spočiatku hrozne nudný a nezáživný, ale od určitého momentu sa to napokon rozbehne do vynikajúceho thrill deju. Tento moment je v tomto filme samozrejme nález zlatého balvana. Virgil akosi podcenil situáciu, a tak sa prvotný pokoj postupne mení na boj o prežitie. Situáciu vygradovala neuveriteľne otravná ženská, ktorá liezla aj mne samotnému na nervy. Ten záver bol absolútne skvelý, ako dômyselná šachová partia! Škoda, že ten zvyšok bol plný prázdnych fáz, ktoré pôsobili priam uspávajúcim dojmom.

Lady and the Tramp (2019)

Lady & Tramp sú proste klasika, a tak som bol zvedavý ako to dopadne tento prípad prerodu animovanej formy na hraný film. Finálny výsledok nie je vôbec zlý, hoci klasika je klasika, ale aj toto sa mi celkom pozdávalo. Príjemné spracovanie, kvalitný vizuál, a oživené spomienky z detstva :) Nie som žiadny milovník psov, ale tento príbeh mám celkom rád. No myslím si, že hoci išlo o remake, nebolo by na zahodenie ho aj nejako viac revitalizovať a nie len tak stroho okopírovať. 3*

Ženy v domácnosti neexistují (2017)

Holandská komédia o dosť extrovertných sestrách, ktoré majú problémov nad hlavu (teda aspoň sa tak prezentujú). Nebolo to zlé, sem-tam sa dalo na tých dialógoch a vývoji deju aj pousmiať, ale ako celok to bolo na môj vkus dosť teatrálne. Georgie a Margot uviazli v depresii, a tak sa potrebujú ventilovať, každá svojim spôsobom. Margot cez hyperaktivitu, no a Georgie cez neveru (fakt "múdre"!). Ale stále lepšie ako ich bohémska mamka, ktorá mi bola riadne nesympatická. Celkovo mi to až tak nesadlo, takže 2*

Ptáčníkův syn (2019)

Skvelý film s výborným scenárom, zápletkou, výpravou a zaujímavými postavami. Drsné prostredie Faerských ostrovov hostí epickú drámu a neúspešnom boji splnenia predpotopných zákonov o mužskom dedičovi. Zápletka mala zaujímavú tému, a najmä vďaka tomu sa rozvinula na plno. Bolo zaujímavé sledovať nielen samotný dej, ale aj psychologický vývoj postáv. Asi každému bolo jasné, že príchodom mužského potomka na svet sa situácia neukľudní. A keď sa zdalo, že príbeh dospeje do pokojnej fázy, tak sa dej rozvíril ešte viac. Film sa mi páčil, akurát ten koniec mi prišiel taký... proste mi tam nepasoval. Čakal niečo iné, v hlave som mal 2 rôzne varianty ukončenia príbehu, oboje tragické. Ale inak výborné, silné 4*!