• Romantický

Dnes napravíme svět (2022)

Napriek tomu, že sa film odvíja od prvotnej tragédie, napokon to pôsobí celkom úsmevným a príjemným dojmom. Ústredná dvojica svojských postáv "otca" a syna ťahá celý príbeh výrazne vpred, a ich dialógy majú v sebe skutočne vkusný dôvtip, aký mám na komédiách rád. Odcudzení "otec" si napokon so synom nájdu spoločné puto, paradoxne až potom, keď zistia, že spolu nemajú v podstate žiadnu biologickú spriaznenosť. Príjemná oddychovka, ktorá síce nie je žiadne terno, ale rozhodne ani nudný prepadák.

Sonja: Královna ledu (2018)

Film o zaujímavej postavičke menom Sonja Henie, ktorá svojho času nemala na ľade konkurenciu a stala sa synonymom dokonalosti. Ako to však už býva, po každom vzostupe často nasleduje postupný pád, a inak tomu ani nebolo v Sonjinom prípade. Je to smutné, že z takej skromnej dievčiny z Nórska sa napokon vykľula pyšná "kráľovná", ktorej sláva prerástla cez hlavu. Škoda, že sa film sústreďuje skôr na tú fázu, kedy ukončila športovú kariéru a už vidíme len tú roztopašnú a márnotratnú Sonju. Určite by bolo zaujímavé, vidieť jej príbeh od úplného začiatku. Tento záber z jej "filmového života" mňa osobne až tak nebavil a celkovo film pôsobí miestami mdlo a nevyvážene. Ale inak, zahrané to bolo obstojne. No na viac ako 3* to bohužiaľ nie je (chcelo by to väčší záber z jeho života, nie len tá fáza postupného pádu).

Neloučení (2022)

Film, ktorý sa oplatí pozrieť predovšetkým kvôli prekrásnym scenériám malebného Peru! Ale čo sa týka príbehu, zápletky, postáv, a všetkého ostatného - to bol typický romantický film, ktorý je predvídateľný od začiatku až do samého konca. Nebyť tých peruánskych kulís, tak by to pravdepodobne ničím nevyniklo. Áno, bolo tu zopár dobrých scén a niekoľko zmyselných dialógov. Ale ako celok to bolo v podstate dosť klišé. Sympatická mi nebola ani jedna z hlavných postáv, lebo obaja predstavovali extrémy na dvoch protipóloch, z ktorých sa mne osobne nepáčil ani jeden, ani druhý extrém. 2* za Peru!

C'mon C'mon (2021)

Joaquin Phoenix je výborný herec, o tom rozhodne nejdeme polemizovať. Ale tento film na mňa pôsobil až príliš obyčajne a lyricky. Celé to bolo také mdlé a bohužiaľ, musím použiť aj slovo nudné... Najzaujímavejšie z celého filmu bola samotná tvorba dokumentov, keď sa detí pýtali, ako si predstavujú budúcnosť. To jediné ma bavilo. Ale ten vývoj vzťahu Johnnyho a Jesseho, to ma nijako nezaujalo a aj keď to malo zopár zaujímavých fáz, ako celok to bolo pre mňa proste ťažkopádne.

Het leven is vurrukkulluk (2018)

Po scenáristickej stránke to nebolo vôbec na zahodenie, ale to spracovanie ma až tak neoslovilo. V podstate v tom nebola žiadna výrazná zápletka, a všetko sa to nieslo len v takom duchu "zrodila sa Láska". Atmosféra amsterdamského parku bola vkusná a príjemná, ale to, že dej nijako extra nenapredoval, to bolo v podstate únavné a divácky neatraktívne. Dokonca ani po stránke dialógov to zaostávalo za ostatnými filmami z BeNeLuxu. Škoda.

Juniper (2021)

Zaujímavá konfrontácia mladosti reprezentovanej Samom a staroby reprezentovanej Ruth. Počiatočný konflikt je postupne nahradený vzájomnou blízkosťou oboch impulzívnych temperamentov a v tejto kontrastnej dvojice sa napokon zrodí milé priateľstvo. Postava Ruth bola poriadne svojská, a hoci pôsobila dosť arogantným dojmom, človek si ju postupne obľúbil. V tom, že bola vojnová fotografka, som videl obrovský potenciál pre vývoj filmu, ale napokon išla táto téma takmer úplne bokom. To je obrovská škoda, lebo práve na tom sa dalo pomerne dobre stavať. Celkovo film pôsobil na mňa dosť nevýrazne, takže nedokážem zdieľať to všeobecné nadšenie. Ale na tie 3* to bolo, hoci si myslím, že to malo na viac...

Zimní sen (2022)

Športová dráma v duchu "pýcha predchádza pádu". Maks išiel v šľapajách legendárneho Ikara, a to sa mu pochopiteľne vypomstilo. Scenár bol značne predvídateľný (ako vo väčšine športových filmov), a keď sa do toho hneď na začiatku primiešala čínska klaviristka Šu, asi bolo každému jasné, kam to celé smeruje. Jediné šťastie celého filmu bolo to, že sa to netočilo len okolo lyžiarskych svahov, ale významná časť filmu sa odohráva v predhorí majestátnych Tatier, kde Maks hľadá sám seba a kde na neho číha dávna trauma. Takže toto nám film aspoň čiastočne zatraktívnilo. Tá scénka, kde išiel Maks hrať hokej, to bolo maximálne úsmevné (ale skôr trápne) - vyzeralo to, akoby hokej bol len o rozdávaní hitov. Ale inak fajn, celkovo obstojné... na 3*

Někde mezi (2022)

Podľa popisu to nevyzeralo vôbec zle, ale napokon sa senzácia nekonala a okrem peknej a nápaditej pointy to bola typická retrospektívna romantická dráma s typickou schémou Lásky. Veľkou prednosťou celého filmu boli dialógy, najmä tie intelektuálne medzi Tessou a Skylarom. Ale inak mi postava Tessy presne pripomínala Elle, ktorú Joey King stvárnila v trilógii The Kissing Booth - sebecká, nevyrovnaná a uľútostnená dievčina, ktorá si myslí, že celý svet sa točí len okolo nej. Čo sa týka toho duchárskeho rozmeru, také veci ja veru nemusím, takže ani tu ma to neohúrilo. 2*

Revoluce bude! (2019)

Snaha o čiernu komédiu so satiricko-ironickým podtónom, ktorá však vôbec nedosahuje svoj potenciál. Myslím si, že tento typ humoru patril tak do 90tych rokov a dnes už majú ľudia radšej niečo aspoň o kus inteligentnejšie. Každopádne, na niektorých scénkach sa dalo určite zasmiať (alebo aspoň pousmiať), takže to nebolo až tak úplne márne. Scenár by bol dobrý, keby to nebolo často hnané do totálneho absurdna. A čo ma prekvapilo najviac, tak asi účasť Anny Kendrick v takomto type filmu. 2*

Patrick (2019)

Vcelku originálne. Či už samotné prostredie nudistického kempu alebo netypická zápletka o Patrickovi a jeho kladive. Neuveriteľná posadnutosť, ktorá pulzuje prakticky celým filmom však roztočilo prekvapivo dosť dobrý epický spád, ktorý bol ochutený priam tragikomickou esenciou. Jednoduchá priamočiara dramédia, ktorá rozhodne nenudí. Aj keď, dialógy mohli byť o niečo viac kvetnaté, lebo často mi to prišlo také strohé. No a ten koniec, ten bol tiež v takom neobratnom štýle. Oveľa lepšie by bolo, keby sa film skončil vo chvíli, keď Patricka konfrontuje polícia, či to je jeho kladivo a on odpovie, že áno...