• Romantický

Marilyn má černé oči (2021)

Vcelku nevšedné, no napriek tomu vydarené, hoci na môj vkus občas zbytočne teatrálne a miestami akoby úplne mimo reality. Ale nevadí, cieľ tejto komédie bol úplne iný, a tam to fungovalo na veľmi dobrej úrovni. Námet bol originálny, postavy ma bavili, dialógy mohli byť aj lepšie, no pointa bola veľmi príjemná - a síce, neodsúvať duševne nestabilných ľudí mimo spoločnosti. Však aj oni majú svoje sny a túžby, niečo dokázať a prezentovať sa. A možno práve preto mi prekážala tá komediálna žánrovosť tohto filmu, lebo ja osobne by som to radšej ladil do drámy (alebo aspoň do dramédie). Ale inak celkom fajn, teda na 3*. Btw. Nechápem, prečo v každom filme o psychiatrickej liečebni musí byť vždy aspoň jeden človek s Tourettovým syndrómom...

Kašmír, země bez otců (2019)

Ach jaj, taká škoda! Na tento film som sa veľmi tešil, nielen kvôli Kašmíru ako takému, ale najmä kvôli silnému príbehu, ktorý sa tu mal podľa popisu odohrávať. A napokon sa z toho vykľulo tak trochu sklamanie, keďže dejová línia bola dosť slabučká, miestami zároveň neprehľadná a krátkozraká. Takže z vynikajúceho námetu sa vôbec nepodarilo vyťažiť to, čo by človek očakával. Nerozvážna Noor riskovala pre pár "cool" fotografií doslova všetko, vrátane života svojho kamaráta. A od toho sa vlastne odvíja celý film, ktorý má v závere silné posolstvo, ale čo z toho, keď celý film bol taký vlažný...

Eiffel (2021)

Veľmi príjemný a kvalitný film o zákulisí stavby monumentálnej Eiffelovky, ktorá v čase svojho vzniku vyvolávala u Parížanov aj viacerých odborníkov obrovské kontroverzie a nedôveru. A napokon sa z nej stal jeden zo symbolov Paríža! Film sa sústreďuje nielen na samotnú náročnú stavbu, ale aj na výber monumentu pre EXPO, a taktiež sa retrospektívne ocitneme v Bordeaux, kde sa mladý Gustave viedol svoju prvú veľkú stavbu a popri tomu sa stihol zamilovať. Film sa mi páčil po všetkých stránkach, no najmä zaujala skvelá výprava a kulisy. Akurát toho milostného príbehu tam mohlo byť menej a trochu viac architektúry, možno aj ostatných projektov, ktoré viedol a získali si nimi svetové renomé. Ale inak super, za 4*

The Experience (2019)

Podľa popisu to znelo viac než zaujímavo, takže som ani nejako extra neváhal, či sa do toho pustím. Ale napokon to bolo celé také podivné a pôsobilo to akoby to bolo celé nejaká paralelná realita. Nejako som tomu počas celého filmu neprišiel na chuť a počas celého filmu som zostával mimo dejovej línie, ktorá bola rovnako podivná ako celý film. Tie mysteriózne vyústenia tomu tiež nijako nepomohli. A pritom si viem predstaviť, že by na podobnom princípe vznikol oveľa lepší film - s lepším príbehom, zaujímavejšími postavami a bez trápnych mystery esencií.

Bílá pevnost (2021)

Základ filmu výborný, prostredie skvelé, postavy zaujímavé, no bohužiaľ scenár a komplexné spracovanie príbehu bolo veľmi biedne a nevýrazné. Je to obrovská škoda, lebo to malo v sebe obrovský potenciál, no napokon sa prekvapenie nekonalo a Tabija pôsobila väčšinou dosť priemerne, miestami dokonca až podpriemerne. A pritom tam bolo toľko toho, na čom sa dala postaviť vynikajúca dráma s príznačnou atmosférou rozdrobenej Bosny. A nič z toho, resp. max. 2*

Dream Girl (2019)

Príbeh a zápletka boli celkom vtipné a nápadité, takže to malo slušný potenciál na super komédiu. Akurát aspoň tak o trištvrtinu ubrať z tej teatrálnosti, a bolo by to veeeľmi nápomocné pre celkový dojem. Lebo práve tá prehnaná teatrálnosť mi to celé dokázala znechutiť. K tomu trochu anti-logiky, infantilného humoru, a prvotné nadšenie z fajn komédie išla do preč. Na viac ako 2* to veru nevidím.

Belfast (2021)

Ďalší preceňovaný film, ktorý sa dočkal viacerých nominácií na Oscarov. Scenár sám o sebe je vcelku obstojný, ale to ťažkopádne a mdlé spracovanie to akosi zabili. Mám pocit, akoby to bol pokus o ironické prevedenie á la Jojo Rabbit, no tento film nesiaha Jojovi ani po kolená! A pritom tu bol dosť veľký manévrovací priestor na to, aby to malo oveľa väčší dosah v rámci dramédie, o ktorú sa tu asi zúfalo snažili. Hudba bola fajn, najmä Everlasting Love ma potešilo. Ale to bohužiaľ na kvalitný film nestačí. Na viac ako 2* to veru nevidím!

Výheň (2020)

Podľa popisu to znie extrémne zaujímavo a pozoruhodne. Bohužiaľ, potenciál zostal v úzadí a to ospalé, pomalé tempo s nevýraznou zápletkou rozhodne nenaplnilo očakávania. A to je podľa mňa dosť škoda, keďže taký zaujímavý námet s pestrým osadenstvom postáv, ešte k tomu v exotickom prostredí pustej Austrálie - to bolo samo o sebe rozohrané na kvalitný filmový zážitok. No napokon sa senzácia nekonala a The Funrnace nedosiahla u mňa ani len hranice priemeru.

Příběh lásky a temnoty (2015)

Natalie Portman mám rád (patrí medzi moje najobľúbenejšie herečky), ale tento film išiel akosi mimo mňa. Mám pocit, že skôr ho ocenia Židia a priaznivci štátu Izrael - a to je asi hlavná adresná skupina, pre koho bol tento film vytvorený. Príbeh pôsobí srdcervúco, no bohužiaľ dosť jednostranne a tak trocha čiernobielo, teda propagandisticky. Takže z tohto pohľadu to pre mňa určite nebol nejaký oslnivý filmový zážitok. Ale inak, vizuál a herecké obsadenie bolo vcelku vydarené - tak aspoň za to 2*. Inak niet dôvod dať viac...

Paralelní matky (2021)

Ale no! Pedro, čo sa deje? Kedysi také úžasné filmy a teraz takéto priemerné "kasové trháky"? Základ príbehu síce nebolo nič takého, čo by tu ešte doteraz nebolo, ale povedal som si : OK, nevadí, aj tak sa dá na tomto námete super stavať. Po scenáristickej stránke to napokon nebolo vôbec na zahodenie, a Pedro držal Janis v permanentnej dileme. A keď prišiel ten zásadný zlom, tak som si len povedal, že "hmm, no čo už". No a to prepojenie na občiansku vojnu, to bolo dosť odveci. Od Pedra by som určite čakal niečo dômyselnejšieho a komplexnejšieho. Takže som zostal nemilo prekvapený. Každopádne, aspoň tie 3* si to zaslúži!