• Romantický

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

"Príjmame Lásku, o ktorej si myslíme, že si ju zaslúžime..." Čo povedať? Jeden z tých reálnych smutno-pekných filmov o chalanovi, ktorý je mimo záujmu kvôli tomu, že nieje ako každý iný - no a väčšina ho odsúdi skôr ako by sa ho snažili najprv aspoň pochopiť (čo je v dnešnom svete úplne bežná záležitosť). Našťastie sa nájdu aj takí, ktorí ho príjmu medzi seba a pomôžu mu nadobudnúť predtým zničené sebavedomie. Tých pádov si veru Charlie už zažil neúrekom, a väčšinu z nich sa rozhodol tajiť - čo ale dosť ťažko nesie jeho krehká psychika. Bolo mi toho chalana ľúto, hoci v zopár okamihoch to poriadne pokazil - ale srdcu človek nerozkáže, takže aj to sa dá chápať. Celkovo som ale možno čakal o kus viac, vzhľadom na tie obrovské hodnotenia. Takže trošku som aj sklamaný, že v tom nebolo ešte väčšie posolstvo...

Po sexu (2007)

Osem rôznych párov, osem rôznych rozhovorov - avšak všetky po rovnakej situácii (ako už názov filmu prezrádza)... Niektoré z tých krátkych "poviedok" boli fakt vynikajúce, niektoré zase vôbec nezaujali. Takže tam bol značný nepomer. Úplne najviac sa mi páčil hneď prvý pár (Marc Blucas & Charity Shea), hlavne tá úvaha o Láske a jej prirovnaní k skoku do bazénu, ktorého hĺbku dopredu nepoznáme :) Tie homosexuálne príbehy boli prekvapivo tiež celkom zaujímavé (až na ten v poradí šiesty príbeh), aj ten mladý pár a ich sexuálna premiéra neboli zlí, najmenej sa mi páčili úchylní starci, a najlepšou bodkou boli dve záverečné poviedky... Keby tie dva nie práve vydarené (piaty a šiesty príbeh) dali preč a tie ostatné by mali viac priestoru, tak by to bolo aj na 4 hviezdičky. No tie dva spomínané bohužiaľ stiahli celkovú úroveň.

Na vlásku (2010)

Veľmi dobré, až prekvapivo :) Trošku som alergický na presladené rozprávky o princeznách, ale toto ma fakt oslovilo - nielen vydareným príbehom ako takým, ale hlavne množstvom vynikajúcich hlášok a dojemnými životnými osudmi hlavných hrdinov. Navyše k tomu aj pekná hudba, zaujímavá zápletka, dávka napätia a nerozlučná romantika s happyendom - ale tak to už v rozprávkach býva, k tomu výhrady ani nemám. V tom obrovskom množstve animovaných rozprávok, ktoré sa v súčasnosti produkuje, to bol vysoký nadpriemer a v porovnaní s ostatnými "princeznovskými" rozprávkami táto určite vynikla.

Vzpomínky na lásku (2004)

Môj prvý kórejský film v živote (a po nadpozemskom zážitku zrejme nie posledný). Čo povedať? Absolútne očarenie! Zo začiatku to trošku dlhšie trvalo, kým sa to rozbehlo - najprv mi to všetko prišlo až príliš chladné a veľmi som sa divil, kde sa skryla tá emocionalita, o ktorej tu všetci hovoríte. A potom zrazu prišla - no a nebolo jej málo, rovno celé vodopády emocionálneho vypätia. Pomaly sa ani na slovo nezmôžem po tom všetkom. Dám vám dobrú radu - nepozerajte tento film, ak sa cítite byť smutný alebo osamelý. Lebo po tom všetkom vám zostanú len zimomriavky, slzavé oči a taký neidentifikovateľný mrazivý vnútorný pocit v duši. Ale treba uznať - krásny film s excelentným scenárom, k tomu všetky tie silné dialógy plné bohatých myšlienok. Po prvej pol hodine som bol presvedčený, že toto si 5 hviezdičiek nezaslúži - a na konci sa mi aj tých 5 zdá celkom málo...

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000)

Znehodnotiť tak perfektný scenár a predlohu? To snáď nie je ani možné! Teda je... Tento film dokazuje, že je to predsa len možné. Otázka znie, Prečo? Veď rok predtým zožal obrovský úspech Cruel Intentions - a tam už veru nebolo poriadne ani čo zlepšovať. Oproti tomu bola táto "dvojka" neskutočná fraška. Samozrejme ten skvelý Sebastianov ironický prejav nezmizol ani v tomto. Ale v porovnaní s Ryanom Phillippem, tomuto predstaviteľovi Sebastiana (Robin Dunne) tá rola vôbec nesadla, resp. ju zahral naozaj mizerne. Celkovo som od tohto filmu nečakal žiadne divy, ale že to bude až takáto skaza? No ďakujem pekne... Vysoký podpriemer hraničiaci s odpadom!

Rebelka (2012)

Veľmi vydarená rozprávka. Posledné roky sa s nimi doslova roztrhlo vrece a už len máloktorá dokáže vyniknúť z priemeru. Ale tejto sa to podarilo! Skvelý nápad, aj príbeh - celkom mi to pripomenulo tie staré pekné povesti, ktoré som čítaval ako dieťa. Bolo v tom fakt asi všetko - výborný dej s dokonalou zápletkou (alebo lepšie povedané s viacerými zápletkami), bolo to pekné, ale aj smutné zároveň, no a k tomu krásne dialógy (raz vtipné, inokedy dojemné) medzi princeznou Meridou a jej kráľovskou matkou Elinor... Krásne posolstvo o tom, že aj zlé osudy dokážu ľudí zmeniť k lepšiemu. Oscar je v správnych rukách!

Návrat (2005)

Taký slabší priemer. Scenár ako taký nebol zlý, ani to spracovanie - ale proste tomu niečo chýbalo, možno nejakú rozvetvenejšiu zápletku. Hlavná dejová línia bola dosť výstižná a v podstate všetko na rovinu nám naservírovali, takže človek nemá potrebu sa poriadne ani zamýšľať, prečo je to tak. Hoci vzťah Reese s jej ocom pôsobil zozačiatku naozaj záhadne, ale aj tam sa to čoskoro vyvŕbilo. Paradoxne ma zo všetkého najviac rozosmutnila scénka s Reeseným mačiatkom - to bol asi jediný okamih filmu, kedy som mal slzy na krajíčku. No a najlepšie boli scénky s Corbitom (Will Ferrell) - dodal celému filmu takú šťavu a dokonca predčil svojou rolou aj Reese (Zooey Deschenel) - a to už je čo povedať. Ale aj tak jeden z tých slabších filmov, kde sa v hlavnej role predstavila Zooey.

Rodinné záležitosti (2013) (seriál)

Mne sa to celkom páči - teda skutočné príbehy, o ktorých by sa niekedy dalo dosť aj pochybovať, že sa mohli stať - ale zase ľudia sú všelijakí, takže je to v podstate dosť dôveryhodné. Teda až na ten herecký amaterizmus a afekt - aj keď myslím, že to bolo práve cieľom celého "projektu". Zase totálny odpad to nie je. Aspoň 2 hviezdičky si to zaslúži...

Všechny prima holky (2003)

Pre mňa dosť sklamanie. Prvá polovica filmu bola až nepríjemne nezáživná - potom sa to ako tak rozbehlo... Ale aby niekto musel podviesť svoju Lásku na to, aby zistil, že ju skutočne miluje? Tak nad tým mi zostával rozum stáť. Emocionálna krutosť v plnej sile, ktorá dokáže otriasť aj tým najsilnejším človekom. Ako sa vraví - v Láske sú všetci bezmocní. Ale aj tak to spracovanie ma vôbec neoslovilo a veľmi to zaostalo za mojim očakávaním. Inak, Zooey s krátkymi hnedými vlasmi - hmm, tak toto jej naozaj nepristalo. Aj keď, na tom až tak nezáleží - v jej pohľade je proste niečo neodolateľné. Aspoň malá záchrana inak nezáživného filmu.

Stalo se (2008)

Tak hneď na úvod musím podotknúť, že filmy takéhoto sci-fi mystery žánru s "apokalyptickými" dejmi moc nevyhľadávam. Jediné, čím ma tento film lákal bola Zooey Deschanel v hlavnej úlohe... No a čo na to povedať? Rastliny sa vzbúrili a otrávili ľudí - no ale prečo, tak to je záhada. Aj to prečo to niektorých ľudí dokázalo chytiť aj cez uzavretý priestor a niektorí mohli stáť aj 2 metre od skazy a nijako ich to nenakazilo. Ako nápad na spracovanie to bolo dobré, ale realizácia dosť nanič - aj keď chápem, že nemohli hneď uprostred filmu nechať umrieť hlavné postavy. Najviac sa mi páčila pasáž tesne pred koncom, keď sa Elliot a Alma ocitli každý v inom úkryte a rozprávali sa len cez ten priezor (taká milá narážka na starovekú love-story Pýramos a Thisbé). Ale inak film to bol dosť priemerný, na to aký mohol mať ten námet potenciál.

Časové pásmo bylo změněno