• Romantický

Era ora (2022)

Výborný námet, ktorý mi pripomínal Click, akurát tu išiel Dante s výnimkou svojich každoročných narodenín "na autopilota". S odstupom jedného roka vidíme ako sa vyvíja život workoholika Danteho, ktorý si uvedomuje, že to na čom mu reálne záleží mu postupne preniká pomedzi prsty, a nevie to nijako zastaviť. Najprv to pôsobí ako komédia, ale čoskoro sa to mení na drámu, ktorá chytá pomerne smutný nádych. Posolstvo je jasné (tak ako aj pri Clicku), a celkovo ma tento film zaujal a bavil. Edoardo Leo to zahral výborne! Zaslúžené 4*

Kon'ja, sekai kara kono koi ga kietemo (2022)

Námet z 50 First Dates, ale v takom serióznejšom prevedení, aké si takáto diagnóza v podstate aj zaslúži. Japonci sú na takéto romantické drámy naozaj dobrí (čo sa však nedá povedať o ich teatrálnych komédiách), takže aj toto zvládli veľmi dobre. Príbeh bol milý a pútavý, malo to kvalitný spád, a aj chémia medzi dvomi ústrednými postavami ma bavila. Dialógy mohli byť aj o kus lepšie (miestami boli trochu trápne), ale čo sa dá robiť. Celkovo spokojnosť, a hoci je to pomerne smutný film, tak bol príjemným spestrením dňa. 4*

Chang dá smeč (2023)

Jeden z tých filmov na tému "kto ďalej doští", umiestnené do basketbalového prostredia v rámci strednej školy. Typická konfrontácia školského frajera a miestneho outsidera má pomerne jasný smer vývoja. Keď sa to tak vezme, z tejto dvojice mi nebol sympatický ani Chang, a ani Matt. Obaja mali až príliš veľké egá, a hoci v závere z toho "vytriezveli", tak môj dojem to už nenapravilo. Po dejovej stránke to bolo celkom fajn, keďže filmy o zúfalej túžbe po popularite sú často dosť reálnym obrazom reality. Je to smutné, ale Changov osud žije mnoho nedocenených detí. 3*

Djam (2017)

Zaujímavá etno dráma s road movie (alebo skôr walk movie?) atmosférou, a v hlavnej úlohe Rembetiko. Djam bola fakt svojská dievčina, ktorá má skutočne "vyberané" spôsoby :D Jej impulzívnosť ma zopár krát dokonca rozosmiala, no zároveň som nad ňou krútil hlavou. Aj keď film postráda nejaký epickejší rozmer, tá atmosféra s rembetiko hudbou je aspoň čiastočnou náplasťou. No mňa osobne by potešilo, keby bol aj samotný dej o kus výraznejší. Takto je to len na 3*

5000 Blankets (2022)

Čo ja viem? Na jednu stranu to pôsobí ako inšpiratívny a motivačný filmy, ale ja si nemôžem pomôcť, no na bezdomovcov mám proste svoj názor (veľmi negatívny). Je pekné, že Phillip vytvoril s mamou takúto peknú iniciatívu, no mnoho bezdomovcov je skutočne nevďačných a presne ako bolo vo filme ukázané, tak pomocnú ruku často opľujú, lebo "nestojím o ľútosť" a "neviete, aké to je, tak sa netvárte, že vám na mne záleží" (mimochodom, typické argumenty). Ale inak sfilmované to bolo pekne, len po obsahovej stránke to nebol zrovna môj šálok kávy. Aj tak si myslím, že drvivá väčšina bezdomovcov by sa vedela postaviť na vlastné nohy (keby chceli)...

Chempion mira (2021)

Vynikajúce, ešte lepšie ako som očakával! Kto má rád šach, tak ten si film určite užije o to viac. Rivalita Karpov vs. Korčnoj bola priam ukážková, a v tomto filme to bolo všetko vynikajúco vystihnuté. Filipínska partia medzi týmito dvomi šachovými velikánmi vstúpila do dejín, a práve tomuto zápasu je venovaná podstatná časť celého filmu. Musím uznať, že Rusi to natočili skutočne kvalitne, a páčilo sa mi, že do filmu zakomponovali aj politický rozmer, ktorý bol počas Studenej vojny na šachových turnajoch taktiež citeľný. Za mňa teda nadmieru kvalitné, aj keď miestami trochu tendenčné, no prekvapivo aj sebakritické (nečakal som, že Rusi sa odvážia kritizovať ten tlak a praktiky, ktoré vzišli z "posvätnej" komunistickej strany). Vizuál filmu bol skvelý, a tešili ma aj kvalitné dialógy (často aj s svojským dôvtipom v rámci vzájomnej rivality). Mohli by natočiť aj "pokračovanie" Karpov vs. Kasparov :)

Helene (2020)

Patrím medzi milovníkov umenia a taktiež Fínska, takže som bol na Helene pochopiteľne zvedavý. Táto utiahnutá žena mala pomerne smutný a samotársky život, no napriek tomu, že sa sama tak podceňovala, zaradila sa medzi najslávnejšie fínske maliarky celkovo. Mne osobne sa jej realistické maľby až tak nepáčia, ale v porovnaní s inými jej súčasníkmi to bolo ešte celkom pôsobivé. Čo sa týka filmu, mám pocit, že to bolo až príliš natiahnuté a kľudne by sa to zmestilo aj do 80 minút. Bolo tu množstvo lyrických a hluchých fáz, ktoré spôsobili pomerne strnulé tempo celého filmu. Kvôli tomu, len 3*

Tak zatraceně snadné (2022)

Ani neviem, či by som mal tú Joannu ľutovať za to, aká je smoliarka, alebo ju zaškatuľkovať ako nesvojprávnu. Dievča inak pôsobí veľmi sympaticky (aspoň na pohľad), ale to je ADHD správanie bolo viac ako len odpudivé. Otecko sa tiež k činu akosi nemal a že jeho dcéra sa zmieta v krízach, to akoby išlo mimo neho. Ešteže mala šťastie na Audrey, ktorá ju aspoň trochu "stabilizovala". Ale to nič nemení na tom, že Joanna pokazila snáď všetko, na čo siahla. 3*

Maja Ma (2022)

Ach jaj, tak už aj do indickej kinematografie preniká agenda LGBTI a coming outov? (Aby bolo jasné, proti homosexuálom nemám nič, ale takéto pretláčanie tejto témy už je občas naozaj príliš) Tento film v konzervatívnej Indii určite vyvolal kontroverzie, ale vo svojej podstate bol skutočne výstižný. Všeobecne obľúbená žena sa kvôli teoretickej fáme zrazu dostáva na black list svojho okolia, akoby ju to automaticky degradovalo. Ten budúci Tejasov svokor bol riadny dement, a veľmi sa čudujem, že všetci pristúpili na tú jeho hru. Dejovo to bolo výborné, dramatická a napínavé. Rovnako aj po dialógovej stránke to bolo na vysokej úrovni. Takže celkovo to hodnotím priaznivo a tento film je rozhodne na zamyslenie. 4*

70 binládinů (2018)

Nemal som od toho žiadne veľké očakávania, keďže pri týchto bankových filmoch je to často o tej istej schéme. Ale napokon musím uznať, že to bolo veľmi milé prekvapenie. Raquel prejavila obrovskú dávku taktiky a manipulácie, a tých dvoch amatérov si poriadne podmanila svojou vynaliezavosťou. Išla si jednoducho svoje. Aj keď vlastne nechápem, prečo jej zobrali dcéru, kvôli ktorej zabojovala o 70 binládinov za každú cenu...