• Romantický

Na hory (2018)

Och, tak to bolo drsné. Ale bohužiaľ, aj také veci sa dejú. Hoci, pre mňa je tak trochu nepochopiteľné, ako sa niekto dostane do takejto špirály vydierania. Vlastne chápem, veď niektorí puberťáci sú až príliš dôverčiví a naivní, a potom to môže dopadnúť aj takto. Aj keď si myslím, že pod paľbou kyberšikany sa skôr ocitajú dievčatá, keďže majú jemnejšiu a aj labilnejšiu psychiku. Každopádne,, toto by malo byť mementom pre každého dospievajúceho tínedžera. Čo sa týka tohto filmu, tak pointa je výborná, ale tie postavy boli také ... dosť divné. 3*

Velryba (2022)

Od Aronofskeho sme zvyknutí na oveľa domyslenejšie filmy plné metafor a symbolov, takže v tomto ma The Whale vcelku prekvapilo. Už na prvý pohľad to pôsobí ako adaptácia divadelnej hry, ktorá pôsobí svojim spôsobom priamočiaro a bez retrospektív. Odhliadnuc od výborného hereckého Brendana Frasera (za ktorý si vyslúžil Oscara) to pôsobilo dosť priemerným dojmom. Filozofický rozmer ako jediný ťahal tento film výrazne vpred. Ostatné súčasti dejovej línie ma bohužiaľ nijako extra nechytili za srdce. Svižné 3* (od Aronofskeho som čakal rozhodne niečo lepšie)

Studený listopad (2018)

Och, tak toto bol skutočne silný film zo začiatku 90tych rokov, ktoré boli v krajinách bývalej Juhoslávie skutočne drsné. Vynikajúco vystihnutá situácia očami bežných ľudí (v tomto prípade Fadilova rodina), ktorým to dávali Srbi poriadne vyžrať. Toto by si mal pozrieť každý kritik nezávislosti republík, ktoré postupne vznikali po rozpade Juhoslávie. V Kosove a Bosne bola situácia najhoršia, a práve tam sa aj Srbi najviac realizovali. Domácim obyvateľom, ktorí neboli na srbskej strane, rozhodne niet čo závidieť. Film bol natočený vcelku realisticky, a na konci mi prišlo neskutočne ľúto, že niekto ešte aj dnes dokáže obhajovať srbské vojnové zločiny...

Zajíček bez oušek (2007)

Klasická rom-com zápletka, ktorá mala úplne jasné smerovanie od samého začiatku až po finále. Ako väčšinou si však nedokážem vysvetliť, že niekto taký ako Anna by sa mohol zapozerať do egocentrického mača ako bol Ludo. Mimochodom, Nora Tschirner je veľmi sympatická žena, dokonca aj v tej učiteľskej vizáži pôsobila naozaj pôvabne. Ludo mi išiel po celý čas poriadne na nervy, a na mieste Anny by som mu určite neodpustil. Čo sa týka samotného filmu, bola to celkom fajn oddychovka, dokonca aj dialógy celkom obstojné. Ale na viac ako 3* to rozhodne nie je.

Ponniyin Selvan: Part One (2022)

3-hodinová nádielka historického veľkofilmu, ktorá pôsobí vizuálne naozaj majestátne. Bohužiaľ, dejová línia je pomerne náročná a ja som sa ani za svet nedokázal v tom celom zorientovať, že kto je kto, a komu vlastne o čo v tejto zápletke išlo. Na môj vkus to bolo pomerne neprehľadné, a scenáristicky to bolo tak prehustené, že to bolo v tomto prípade skôr na škodu ako úžitok. Nedá mi však vyzdvihnúť absolútne krásnu výpravu, vrátane kostýmov, kulís a všetkého ďalšieho - to pôsobilo naozaj vizuálne na vysokej úrovni. Tak aspoň nad tým som sa rozplýval, keď už na samotnej dejovej línii nie.

Tajemství štěstí (2018)

Na začiatku som sa celkom zľakol, že som narazil na ďalšiu verziu Perfetti sconosciuti, ale našťastie to napokon nebolo ono. Rumunská konverzačka na streche sa spočiatku tvárila ako taká priblblá komédia o potenciálnej výmene partnerov, ale potom to nadobudlo úplne iný rozmer a kruh sa napokon uzavrel. Z komédie sa postupne stáva tragédia, a dlhoročné priateľstvo naráža na pomerne fatálny koniec. Scenáristicky to bolo zvládnuté skvelo, ale tie postavy mi prišli také nevýrazné a čudné. Viem si tento námet predstaviť aj s lepšími hercami, resp. skôr kdesi v divadle. Silné 3*

Operace Majnu (2023)

Vcelku som prekvapený tým nízkym hodnotením, ale pripisujem to tomu, že ľudia indickú kinematografiu často nevedia až tak doceniť. Mne sa Mission Majnu vcelku pozdávalo a príbeh agentov RAW, ktorí v Pakistane odhalili jadrovú hrozbu, bol podľa mňa spracovaný veľmi obstojne. Film mal v sebe skvelú kombináciu thrilleru, drámy, historických udalostí, a aj tej akcie tu bolo dosť (na môj vkus až príliš - hlavne tá vlaková scéna bola už fakt za hranicou). Nechýbala ani dávka indického nacionalizmu a čierno-bieleho podania indo-pakistanských vzťahov (čo sa mne osobne až tak nepozdáva). Ale inak super, hodné 4*

First Love (2022)

Aj keď príbeh pôsobil dosť prvoplánovo a očakávane, tak sa na to napokon dalo pozerať. Najviac však tomu dopomohol veľmi príjemný vizuál, a taktiež Sydney Park v hlavnej úlohe. Inak to išlo všetko tak ako sa dalo čakať, dialógy boli klasické, impulzívne správanie detto. Napriek tomu si myslím, že na tejto zápletke sa dala postaviť aj lepšia romantická dráma. Takto je to na 2*

OMG! Oh My Girl (2022)

Svojim spôsobom taká klasická romantická komédia, avšak tá thajská esencia tomu dodala celkom dobrý feeling. Spočiatku som sa síce trochu obtiažnejšie orientoval v tom, kto je vlastne kto, a aký ma kto zámer, ale potom sa to celé vykryštalizovalo a bolo jasné, že tými spriaznenými dušami budú Guy a June. Osud im síce moc neprial a stále sa akosi obchádzali, hoci iskra medzi nimi vždy bola. Dejovo to bolo fajn, príjemné dialógy, niekedy aj celkom vtipné situácie, takže jedna z tých lepších romantických komédii. Kdesi na hranici 3 a 4 hviezd (bližšie k trom)

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (2022)

Na Whitney som sa celkom tešil, a musím uznať, že film sa v globálne naozaj vydaril. Aj keď nie som žiadny veľký fanúšik tejto speváčky, ale rozhodne zanechala v hudobnom priemysle obrovský prínos a jej hlas bol unikátny! Jej život bol bohatý na mnoho vzostupov, ale aj viacero pádov a kontroverzných okamihov, ktoré však chtiac-nechtiac do showbiznisu patria. Film to všetko vcelku dobre zohľadňuje, a podľa mňa to tvorcovia zvládli výborne. Výber Naomi Ackie do role Whitney bol výborný (až som prekvapený, že ju obišli nominácie na prestížne ceny). Čo sa týka spracovania, trochu mi vadilo, že niektoré veci tu boli spomenuté len tak "by the way", a až príliš veľa času bolo venované niektorým piesňam, ktoré tu odzneli celé (ešte aj s finálnym predlžovaním). No a ten koniec, to mohli aspoň načrtnúť nejako symbolicky, že sa Whitney išla kúpať v pofidérnom stave, a mohla obrazovka postupne stmavnúť a prejsť do toho písomného zhrnutia o jej kariére. Vzhľadom k týmto nedostatkom dávam "len" 4*.