• Romantický

The F**k-It List (2020)

Idea a pointa tohto filmu boli výborné. Ale bohužiaľ, prevedenie dosť biedne a nevyvážené. Taký obrovský potenciál, a napokon niečo takéto? Škoda! Od priblblej dejovej línie, cez nezmyselné zvraty, až po nesympatickú ústrednú postavu, ktorá sa len tak zo dňa na deň zmenila zo zodpovedného cieľavedomého mladíka na rebela bez kúska úcty a rešpektu (čo malo silou mocou vzbudzovať akýsi obdiv). Ale inak, pozerať sa na to dalo a určite sa pri sledovaní naskytá otázka pre každého z nás : Čo by ste dali na svoj Fuck-It List?

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Super komédia! Najprv som si myslel, že je to len nejaký dokument o Eurovízii, ale keď som videl to herecké obsadenie a popis k filmu, tak som sa celkom potešil. Boli tu zakomponované snáď všetky klišé Eurovízie, a tých narážok tu bolo fakt neúrekom. Napriek občasnému tlačeniu na pílu, to pôsobilo skutočne vtipne a nápadito. Od Willa Ferella sa nič iné ani nečakalo, zato Rachel ma v tejto hereckej úlohe vcelku prekvapila (pozitívne), no a Piercovi to v tejto islandskej vizáži rybára skutočne pristalo. Veľmi príjemná komédia, ktorá určite splnila očakávania.

Na férovku, pane učiteli (2017) odpad!

No teda, tak toto bola kolosálna stupidita, akú som už dlho, fakt dlho, nevidel. A to mám Charlieho Daya fakt rád, takže som tak akosi dúfal, že to bude aspoň ako tak obstojná komédia. Ale toto je vážne čistý odpad! Zopár dobrých hlášok, ale ani tie nezachránili ten film pred totálnym fiaskom, keďže už samotný scenár a zápletka je maximálne priblblá a plná trápnosti. A pritom to mohlo byť s tým hereckým obsadením a školským prostredím vcelku vydarený film. Nuž, toto si nič iné ako hodnotenie Odpad! nezaslúži. Hrôza!

Pinocchio (2019)

Zmiešané dojmy, ale skôr podpriemerné. Na jednej strane treba uznať, že po technickej stránke to bolo zvládnuté naozaj precízne, ale akoby to stratilo tú svoju dušu, ktorá z toho vyžarovala v tom starom animovanom Disney prevedení. Proste tomu chýbala tá niekdajšia aura, a mám pocit, že to bolo celé zaobalené do dosť pochmúrneho vizuálu, ktorý pôsobil chtiac nechtiac akosi depresívne. (či to len na mňa?)

Isi a Ossi (2020)

Scenár nič extra, ale to prevedenie nebolo vôbec na zahodenie. Aj keď vôbec nechápem, čo takú príjemnú dievčinu ako je Isi vôbec napokon oslovilo na takom nevďačnom suverénovi ako Ossi. Ale odhliadnuc od tejto nepochopiteľnej "chémii" to bolo celkom vydarené, najmä vďaka konverzačným prednostiam a dosť svojskému humoru medzi ústrednou dvojicou. Tá bočná línia o Ossiho gangsterskom dedkovi bola skôr nazvyš, a zbytočná. Takže celkovo je to taký light priemer, Nemci v posledných rokoch natočili kopu oveľa lepších komédií.

Curiosa (2019)

Aj keď sa príbeh rozvíja skôr v lyricko-poetickej rovine (čo ja osobne moc nemusím), napriek tomu dokonale vynahradzuje celý dojem z filmu vyvážený vizuálny zážitok. Pôsobivá a poddajná atmosféra konca 19.storočia zosobnená v milostnom trojuholníku a bohémskom živote ústredných postáv. Trochu škoda, že v tom nebolo viac dialógov, pretože tie, ktoré tu zazneli mali často veľmi pôsobivý podtext umocňujúci výrazne vydarený vizuál - či už v kulisách alebo kostýmoch (alebo aj bez nich). Celkový dojem je možno kdesi na 3*, ale za pôvab herečiek prihadzujem hviezdu navyše :)

Jsem s tebou (2004)

Na to, aké obrovské ódy na tento film všade kolujú, som dosť prekvapený jeho kvalitou. Podstata príbehu je dobrá, scenár síce trochu (asi viac ako len trochu) pritiahnutý za vlasy, ale aj to by sa ešte dalo prekusnúť, keby to bolo zaobalené aspoň do lepšieho formátu. Kiežby to bolo viac poňaté ako dráma, mohol sa aj môj celkový dojem pohybovať asi v iných sférach. Ale tie teatrálne vsuvky, afektované postavy a akčné výpady - to veru nie je fakt moja šálka masala čaju. Možno trochu menej tlačiť na pílu, a o kus viac sa zamerať na dramatický rozmer filmu, a mohlo to byť o triedu lepšie. Nuž, aspoň že pri Om Shanti Om to Farah dala na výbornú!

Narušitel systému (2019)

Námetovo úžasné, spracovanie priemerné. Viem si predstaviť, že z tejto témy by sa dal vytĺcť oveľa zaujímavejší film. Po dejovej stránke to bolo v podstate stále dokola o tom istom - hoci verím, že s deťmi s poruchami správania je to bohužiaľ naozaj len nikdy nekončiaci kolotoč impulzívnych náporov zlosti, agresie a nezvládnutých emócií. Takže to pôsobilo viac než symbolicky. Tou najväčšou prednosťou celého filmu je autentické prevedenie viacerých scén, a samozrejme herecký výkon Heleny Zengel. Celý film je však nanajvýš na zamyslenie, keďže nájsť riešenie ako ukázniť také deti, to je asi obrovský problém (a asi aj neriešiteľný). P.S. Veľký rešpekt pre všetkých pracovníkov v takýchto ústavoch.

Trable s ex (2017)

No, po dejovej stránke nič extra, typický all-night-trip film. Od takého hereckého obsadenia by som čakal niečo oveľa kvalitnejšie, hoci postavy neboli vôbec márne a napokon aspoň ten konverzačný rozmer filmu to držal ako tak nad hladinou. Podstata príbehu bola úplne priemerná, a niektoré "zvraty" v deji úplne zbytočné a teatrálne. Aspoň že na konci to nebolo až také klišé, ako by človek možno očakával. Ale aj tak, šedý priemer.

Vítejte u Hartmannů (2016)

Vo svojej podstate to nebolo zlé, ale vôbec by som nebol proti keby to bolo poňaté viac dramaticky a menej teatrálne. Žánrovo mi to až tak nesadlo. Keby sa to neodohrávalo v Mníchove a nehrali v tom nemeckí herci, tak by som to svojim štýlom bez váhania zaradil do francúzskej kinematografie. No neviem či je pre Nemcov zrovna toto správny vzor, keďže posledné roky práve Nemecko točí fakt vydarené dramédie. Námet film bol fajn, spracovanie sa mi až tak nepáčilo, keďže to občas pôsobilo fakt priam groteskovo. Na druhú stranu, niektoré scény (ktoré boli síce prehnané) ma úprimne pobavili. Takže celkový dojem je v konečnom súčte niekde v rámci priemeru. 3*