• Romantický

Emma. (2020)

Keď tak nad tým premýšľam, tak Jane Austen bola taká predchodkyňa súčasných telenoviel - teda aspoň čo sa týka schémy vývoja postáv a ich medziľudských vzťahov. Ale to samozrejme nemyslím v negatívnom zmysle slova, práve naopak - mne sa to páči! Emmu som síce nečítal, ale tento film sám o sebe bol vcelku vydarený. Samozrejme, u mňa nad všetkým ostatným vynikla najmä okúzľujúca výprava a atmosféra georgánskieho obdobia začiatku 19.storočia. Kulisy, kostýmy, masky, scenérie - všetko skutočne vydarené. Čo sa týka dejovej línie, tak tá v podstate nijako extra nezaostávala a mám pocit, že táto zápletka a celá tá variácia rôznych vzťahov (na podklade intríg, manipulácie a žiarlivosti) sa mi páčila ešte viac ako "kultová" klasika Pride & Prejudice. Výber herečky, ktorá hrala Emmu, sa mi moc nepozdával, ale aspoň to boli neokukané tváre (to je v podstate plus). 4*

Junooniyat (2016)

Waw, tak to som rozhodne nečakal, že po tom nevýraznom a trochu teatrálnom začiatku sa z toho vykľuje takáto kvalitná romantická dráma. Začalo to ako obyčajný romantický príbeh, zápletka vyznievala dosť prvoplánovo, no potom prišiel v podstate očakávaný zlom príbehu, od ktorého sa začala odvíjať tá kvalitnejšia polovica celého filmu (tá prvá bola fakt tak trochu tuctová). Páčil sa mi veľmi ten emočný rozmer a aj to, akú dôležitú rolu dokážu hrať nevyjadrené slová. Nechýbal tomu ani typický bollywoodsky temperament, ale aj poetickosť, ktorá tomu dodal ešte väčšie emočné vypätie. Veľmi dobre zvládnuté vyvrcholenie zápletky! 4*

Doufám, že příště umřeš :-) (2018)

Vynikajúce! Absolútne aktuálny a pozoruhodný film, ktorý by mal ambíciu stať sa aj edukačným (zrejme po cenzúre nahoty a erotického obsahu). Spočiatku to vyzeralo ako klasická "romanca" o on-line platonickej láske, ale ako sa príbeh vyvíjal, tak to poriadne naberalo na intenzite. To čo najprv začalo viacmenej nevinne sa napokon stáva neovládateľnou posadnutosťou, ktorá sa trpko láme až k nezvratným impulzívnym rozhodnutiam. Skvelo vystihnutý kontrast medzi on-line a off-line, ktorý tvoril v podstate ústrednú kostru celého filmu. Od maďarskej produkcie som niečo tak kvalitného určite nečakal. Pre mňa určite jeden z TOP filmov roku 2018!

Love Jacked (2018)

Dosť nenápadný film, ale výsledok o to prekvapujúcejší. Po dlhšej dobe celkom vydarená romantická komédia, ktorá nepôsobila úplne klišovito (hoci predvídateľná bola pomerne dosť). Veľkú zásluhu na kvalite filmu nesie ústredná dvojica pre mňa relatívne neznámych hercov Shamier Anderson & Amber Stevens West, ktorí mi absolútne zapasovali do ich postáv. Najväčšou prednosťou tohto filmu je však svojský humor, ktorý presne zapasoval do môjho vkusu - žiadne zbytočné vulgarizmy a tlačenie na pílu. Zápletka tiež vydarená, nebolo to také prvoplánové ako mnohé iné filmy tohto žánru, takže som kľudne odhodlaný dať aj 4*.

Pro lásku cokoliv (2016) (TV film)

Na TV film vcelku obstojné, aj keď tá šablónovitosť tu bola zreteľná hneď od samého začiatku, takže to výrazne ubralo na atraktivite celého filmu. Ale príbeh ako taký mal slušný nábeh na kvalitnú zápletku - a vlastne aj kvalitná bola, len to celé pôsobilo také akosi rozpačité a nevýrazné. Viem si predstaviť tento scenár v trochu lepšej dramatickej obmene a s väčšími výkyvmi v medziľudských vzťahoch medzi hlavnými postavami. Každopádne, pri TV filmoch žánru romantickej komédie človek nič extra nečaká, a toto bolo aspoň kdesi na hranici priemeru.

Zamilovaný boháč (2020)

Príjemná brazílska romantická komédia, ktorá síce neprináša žiadne prevratné schémy, ale ako neškodná oddychovka to bolo podľa mňa celkom obstojné. V dejovom poňatí to bola klasická šablóna, no brazílske prevedenie bolo osviežujúce a veľmi oceňujem to, že to malo aj v konverzačnom rozmere taký prirodzený dôvtip, bez zbytočného tlačenia na pílu. Sympatickí herci aj herečky, navyše aj to prostredie rajčinového biznisu malo čosi do seba. Princíp zámeny Teta a Igora hnalo neustále celý dej dopredu, a dokonca aj po logickej stránke to klapalo relatívne dobre. Hoci to nebolo nič prevratné, tak účel to splnilo. Solídna oddychovka hodná minimálne 3*

Cizinec ve vlaku (2018)

Psychologické filmy mám rád. Ale toto bola skôr psychiatria! Tendenčne preplácané akčné scény zabili akýkoľvek náznak kvality a uvrhli tento film do absolútnej priepasti hraničiacej s odpadom. To jediné, čo bolo azda vydarené, bola tá finálna pointa... Ale inak čistá paranoidná psychopatická zlátanina plná absurdných akčných scén a anti-realistických prvkov. To akože niekoho vážne baví sledovať niečo tak absurdné? 1* za pointu, inak niet čo pozitívne hodnotiť.

Kdybys jen tušil (2020)

Milé prekvapenie! Také modernizované prevedenie Cyrana z Bergeracu - resp. v tomto prípade Ellie zo Squahamish. Na prvý pohľad to možno pôsobí prvoplánovo, ale v širších filozoficko-psychologických súvislostiach je to skutočne vydarený film, pri ktorom treba občas čítať aj "medzi riadkami". A práve to vytiahlo tento film z hladiny priemernosti. Tá (takmer) všadeprítomná LGBTI agitácia väčšinou ide na nervy, ale v tomto prípade to vnímam skôr pozitívum, ktorý umocnil celú atmosféru a rozvoj dejovej línie. Ústredná trojica bola veľmi sympatická, a je zaujímavé sledovať psychologický vývoj týchto postáv, ktoré sa v závislosti od okolností menia z povrchných puberťákov na emočne vyspelé bytosti schopné ľúbiť aj to, čo nie je na prvý pohľad očami viditeľné. Niektoré situácie v deji pôsobili trochu nelogicky, ale ako celok veľmi vydarené, vrátane konverzačnej stránky filmu. 4*

18 dárků (2020)

Vábivý popis k filmu a premrštené hodnotenia vo mne vzbudili asi predsa len veľké očakávania. U Talianov človek nikdy nevie, lebo majú viacero vysoko nadpriemerných filmov, no oveľa viac, ktoré spadajú napriek potenciálu do šedého priemeru. 18 regali by som zaradil presne do tej druhej kategórie... Zdanlivý potenciál narazil na nevýrazný čiastočne klišovitý dej, ktorý mal síce krásnu pointu a ideu, ale to bohužiaľ na úspech nestačí (aspoň u mňa teda nie). Nie, nevadilo mi, že to nebola citová vydieračka plná sentimentu, ale predsa len mi ten štýl akosi nesadol. Takže u mňa max. 3*

Hrr na ně! (2014)

Tento film má viacero rozmerov, a v konečnom merítku pôsobia tak trochu protichodne. Keď zoberiem do úvahy len ústrednú dejovú líniu s dôrazom na psychologický rozmer, tak to bolo skutočne zaujímavé a s obrovským potenciálom. No bohužiaľ, ten absurdný rozmer v podobe správania postáv to celé zatienil - a tento typ extrémne vulgárneho humoru za každú cenu mi vôbec nesedí, pizda... Takže napriek výbornému potenciálu sa z toho vykľula absurdná tragikomédia, ktorá vnútorne pôsobí síce vážnym psychologickým dojmom, ale navonok je to psychopatická fraška.