• Romantický

Beyond the Clouds (2017)

Naozaj veľké prekvapenie! Príbeh presiaknutý emóciami, a všetko v takom realistickom podaní bez okázalého pozlátka, ktoré by bolo v tomto prípade mimoriadne nežiadúce. Začiatok bol síce taký rozpačitý, no od prvého výrazného zlomu na sušiacom poli naberá príbeh nevídané rozmery. Stavím sa, že sa nenájde snáď jediný človek, ktorý by sympatizoval s Amirom. Kto by to bol čakal, ako sled udalostí dokáže zmeniť osobnosť tak sebeckého a neľútostného človeka? Naozaj srdcervúce, obzvlášť keď už človek postupne nadobudne pocit, že všetko to zlé sa napokon na dobré obráti. Veď tak by mala fungovať tá bájna karma... Či?

Bez data, bez podpisu (2017)

Vynikajúca psychologická zápletka v podobe Kavehovej dilemy a pocitu viny v kombinácii s domino-efektom, ktorý zásadným spôsobom mení osudy viacerých zainteresovaných postáv. Námetovo skvelé, no ten spôsob akým to bolo podané, mal miestami dosť lyrický nádych, resp. v jeden moment sa celý dej začína točiť v tom istom dilematickom víre - a to sa mi zas až tak nepozdávalo. Ale tak to už v iránskych filmoch asi chodí (teda väčšinou mám z toho taký dojem)... Otvorený záver v tomto prípade nebol tiež zrovna najšťastnejším vyústením celého príbehu.

Bioscopewala (2017)

Pekné. Spočiatku ma to až tak nezaujalo, ale ako náhle sa do toho primiešali rôzne retrospektívne návraty do spomienok rôznych postáv, tak ten film razom nabral na atraktivite, a veľmi! Tie útržky z minulosti zo života Rehmata ma bavili prakticky najviac. Prostredníctvom nich si musel tohto skromného človeka obľúbiť snáď každý. Dejová línia zo súčasnosti ma až tak nenadchla, hoci záver bol naozaj emotívny a dojemný. Celkový dojem je tak kdesi na hranici 3 a 4 hviezd, ale prikláňam sa k lepšiemu hodnoteniu, predovšetkým za originálny námet s pôsobivou atmosférou plnou spomienok.

Blame (2017)

22-ročná Quinn Shephard sa do toho veru pustila s patričnou odvahou a vďaka psychologicko-imaginárnemu rozmeru to napokon nebola len tak fádna dráma zo školského prostredia. Základ filmu bol naozaj vynikajúci - od zaujímavých polarizovaných postáv, cez klasickú "shakespearovskú" zápletku zo školsko-divadelného prostredia s motívom Čarodejníc zo Salemu, až po ten tajomný feeling, ktorý vyvrcholil v úplne poslednej scéne filmu. Ešte viac ako samotná ústredná postava (ne)vinnej Abigail ma fascinovala roztopašná Melissa a jej psychické výkyvy. Jediná škoda, že v mnohých ohľadoch sa až príliš hralo na tú strunu tajomnosti, ktorá vnášala do deju mnoho polemiky ohľadom interpretácie - a tak mám pocit, že to tým Quinn nakoniec až príliš pretaktizovala.

Bradův život (2017)

Komédia ani náhodou, no zato vcelku zaujímavá filozofická "konverzačka" (hoci viacmenej prostredníctvom vnútorného monológu), ktorá sa miestami menila na hotovú melodrámu. A musím uznať, že Benovi pre zmenu takéto niečo po všetkých tých komédiách naozaj pristalo. Po epickej stránke síce žiadna sláva (na tom veru mohli aj viac zapracovať), ale filozofický rozmer to v podstate dokázal vynahradiť. Bradoveho komplexy mnohým prídu zrejme absurdné, ALE myslím, že každý sa chtiac-nechtiac porovnáva so svojim okolím a rovesníkmi a svojim spôsobom pociťujú podobné dilemy a závany depresií ako práve Brad. Bolo tu kopu silných monológov a dialógov, no najlepší zrejme ten s Ananyou, ktorá to zhodnotila úplne výstižné. Je to na zamyslenie...

Car a Matilda (2017)

Veľkolepá výprava a úžasný vizuál! Kulisy a kostýmy naozaj očarujúce, rovnako aj vynikajúca kamera. Čo sa toho príbehu týka, nie som síce žiadny odborník na dejiny cárskeho Ruska, ale mám pocit, že tu dosť zaúradovala hyperbola (jednoducho, je mi akosi ťažko uveriteľné, že by sa tak velevážená postava akou bol Mikuláš II. takto verejne netajil náklonosťou ku kontroverznej baletke). Každopádne, ten románik medzi budúcim cárom a 17-ročnou baletkou Matildou, sa naozaj odohral a údajne to trvalo až 3 roky. Zaujímalo by ma ako to medzi nimi bolo v skutočnosti. Musím uznať, že na tento film sa mi pozeralo veľmi dobre - popri spomínanom vynikajúcom vizuále a výprave zaujali aj vydarené herecké výkony a celkové prevedenie tohto filmu. Škoda, že si rovnako nedali tvorcovia záležať aj na kvalitnejších dialógoch, ktoré si film z takéhoto prostredia priam vyžaduje.

Cat Skin (2017)

Relatívne komorný film o utiahnutom živote šikanovanej dievčiny Cat, ktorá čelí šikane zo strany rovesníkov a márne hľadá spriaznenú dušu. Až do dňa, kým sa nespriatelí so svojou platonickou láskou April. A potom už nasleduje typický sled udalostí, ako vo väčšine lesbických filmov. Z tohto pohľadu to teda nebol napokon až tak originálne. Navyše, Cat sa k April v závere správala fakt hnusne, obzvlášť keď tá sa kvôli nej postavila vlastnej matke. Taký slabší priemer (čakal som rozhodne viac, a potenciál na to bol!).

C.B. Strike (2017) (seriál)

V detektívkach nie som síce príliš zbehlý, ale Strike ma rozhodne baví. Knihy som síce nečítal, takže neviem zhodnotiť dôslednosť sfilmovania, ale aj keď som nezainteresovaný, tak ma tento koncept zaujal. Niektoré série boli lepšie, iné slabšie, ale celkovo je to určite nadpriemerné. Cormoran a Robin sú skvelá dvojka, ich charaktery ma bavia, a rovnako aj to, že ani jeden z nich nie je vykreslený ako nejaký ideál detektíva, ale obaja pôsobia ľudsky a so svojimi chybami. Dialógy a humor sú typicky britské - a to je len a len dobré! Jediné, čo mi prekáža, to je občasná nelogika motívov páchateľov, aj keď vo finále to pekne zapadne do seba. 4*

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Popis k filmu znel veru lákavo, vlastne viac ako len lákavo. O to trpkejšie sklamanie bolo zistenie, že okrem ústrednej témy a pozoruhodnej originality, to napokon bolo úplne priemerné a potenciál zostal akosi v úzadí tohto celého. Mám taký pocit, že "Circle" až taká utopia v podstate nebola a možno nás to už o pár rokov skutočne čaká. Aj keď mi to prišlo celé také akési choré. Týmto by asi u ľudí nadobro zabili ich pravú osobnosť a všade by bola len samá pretvárka, lebo sa všetci stalkujeme ako diví... Príbeh bol slabučký, ale záver celkom pobavil. No keď už film nezažiaril, tak aspoň táto téma neobmedzeného stalkingu vytvára zaujímavú úvahu o ideálnom svete.

Coco (2017)

Podobné mexické motívy z prostredia sveta mŕtvych sme tu už síce mali v inom animáku The Book of Life pred 3 rokmi, ale napriek originálnemu námetu to proste nebolo ono. Ale COCO - to už bola iná káva! Vynikajúco zvládnutá výzva s kvalitným príbehom, zaujímavou zápletkou, skvelou pointou a celou škálou detailov. Prvotriedna animácia je pri Pixare už prakticky samozrejmosťou. Naozaj, veľmi dobrá práca vo všetkých ohľadoch. Presne takto má vyzerať globálne využitý potenciál a ten celý koncept rodinnej ságy do seba tak vyvážene zapadal. Takže viacmenej veľká spokojnosť. Jediné, čo mi azda prekážalo, bol ten otravný pes, ktorý mi išiel parádne na nervy (a v podstate bol pre celý príbeh maximálne zbytočný a bezprínosný).