• Romantický

Za láskou vzhůru (2016)

Už ani nepamätám, kedy ma film z francúzskej produkcie (ktorá je mimochodom zväčša nadpriemerná) tak veľmi nebavil. Až na originálnosť hlavnej trpasličej postavy to bola nehorázna nuda bez poriadneho spádu a do toho ešte tá hlúpa americká šablóna, ktorú vídame v 80% romantických komédií - no ďakujem pekne. Celkovo dosť biedne a slabučké, no a klišé na záver samozrejme nesmelo chýbať... Takmer odpad, od ktorého zachránilo tento film len zopár zábleskov dobrých dialógov a scén.

Zázraky z nebe (2016)

Akosi som sa obával, že to bude ďalšia z gýčových mohutných kresťanských agitácií, a tak som nemal žiadne veľké očakávania. Ale našťastie sa to po väčšinu času uberalo úplne iným smerom, a síce vedeckým pohľadom na daný problém s príchuťou dilemy ako to mohol Boh dopustiť (to by zaujímalo aj mňa). Postavy nadmieru sympatické, takisto ich psychologický vývoj a zmena postojov na základe okolností. Všetko výborné, až na záverečné kostolné "vytriezvenie", ktoré svojim spôsobom dosť pokazilo celkový dojem z celého filmového zážitku. Áno, zázraky (resp. nevysvetliteľné náhody) sa dejú - niektoré nedokážeme ani vysvetliť, ale Boha by som z toho predsa len radšej vynechal (viac mi pasovalo k tomu to vysvetlenie doktora Nurka). Celý čas som to malo nábeh na 5*, ale za ten sugestívny agitačný koniec hviezda dole!

Země jahod (2016)

Zaujímavý švédsky film o Poliakoch muklujúcich na plantážach. Téma filmu rozhodne originálna, a podľa mňa to bolo celkovo aj vydarené. Zápletka pôsobila spočiatku prvoplánovo, ale napokon sa to celkom fajn rozbehlo. Postavy poľských "robotníkov" mi moc sympatickí veru neboli, až na Wojteka, ktorý sa bohužiaľ nechal ľahko zmanipulovať kamošmi a dal do stávky prakticky všetko - dôveru rodičov i jeho milej Anneli. Dialógy boli bohužiaľ slabšie, a práve tie mohli film dosť posunúť vpred. Ale na tie 3* to inak celkom bolo.

Zilionáři (2016)

Najprv ma zaujalo herecké obsadenie, potom aj popis k filmu, a tak som sa celkom tešil na vcelku sľubne vyzerajúcu komédiu. Ale napokon zaostalo za mojimi očakávaniami. Humor dosť priemerný, hoci zopár scén a hlášok ma aj rozosmialo, ale ako celok mohlo byť veru aj lepšie. Najviac ma bavil Jason Sudeikis v roli nájomného zabijáka, a samozrejme Zach Galifianakis - tomu takéto úlohy rôznych vymetencov veľmi svedčia, a ešte stále sa z nich nestál stereotyp. Bez týchto hviezd by to asi bol dosť podpriemer, no vďaka ním aspoň tie 3*.

Zjizvená srdce (2016)

Vzhľadom na tému som vôbec nečakal, že to bude mať taký nádych satiry a bude to celé pôsobiť doslova tragikomicky (hoci v reálnej podstate je to celé tragické). Nie som sám, komu tento štýl pripomenul tvorbu Wesa Andersona, ktorého ja až tak nežeriem, takže ani toto nebol až tak môj šálok kávy. Každopádne, príbeh mal napriek svojmu statickému "čaru" čo povedať a mnohé scénky a dialógy boli absolútne trefné. A samozrejme, nedá mi nespomenúť dobové medailóny o vtedajšej kultúrno-spoločenskej situácií - tie boli miestami lepšie ako film samotný. 3*

Zkouška dospělosti (2016)

Téma dobrá, postavy taktiež, najmä ich vnútorný psychologický "boj". Napätie medzi otcom a dcérou na podklade symbolickej skúšky dospelosti hnalo tento príbeh neustále vpred. Ale napriek tomu ma tento film nijako obzvlášť nezaujal a vôbec mi nevyhovovalo jeho tempo a miestami až príliš lyrická línia. Azda by tomu pomohlo keby sa film viac otvoril a nabral tak dramatickejší rozmer.

Zlato (2016)

Príbeh a zápletka založená na skutočných udalostiach boli rozhodne zaujímavé, avšak to prevedenie a prenesenie na filmové plátno mi prišlo dosť nevýrazné. Matthew McConaughey ťahal tento film výrazne hore, a nebyť jeho, neviem či by tento počin vôbec dokázal atakovať priemernosť. Aj keď si stále myslím, že tento škandál, ktorý svojho času šokoval celú Kanadu, mal určite vyšší potenciál na vytvorenie pôsobivejšej a napínavejšej drámy...

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Keď to dajú dokopy Byron Howard a Rich Moore, tak to musí stať za to! Vysoké očakávania boli viacmenej naplnené. Páčilo sa mi ako to bolo všetko do detailov premyslené a celý ZOO-svet mal svoj určitý koncept. Takže už samotný základ hodnotím vysoko priaznivo. Do toho pútavá detektívno-morálna zápletka doplnená svojským dôvtipom a dobrými hláškami - a napokon je z toho vynikajúci animák, ktorý absolútne zaujal. V tej kope animákov, ktoré sa dostávajú na svetlo sveta, dokážu svojou originalitou zaujať už len máloktoré, avšak Zootopia to dokázala (aj keď minuloročné Inside Out sa mi páčilo ešte o niečo viac).

Zpívej (2016)

Pekné, no na môj vkus až príliš infantilné. Mnoho nových animákov sa dokázalo prezentovať oveľa vyspelejším humorom, ktorý často staval aj na rôznych dvojzmysloch a narážkach, ktoré inak pochopia deti a inak dospelí. Bohužiaľ, Sing nebol zrovna tento prípad. Tu bol ten humor do veľkej miery zväčša len detinský a toho vyspelejšieho tam bolo ako šafránu. Ale na druhú stranu to bolo aspoň po vizuálnej animovanej stránke naozaj pekné, a aj tie hudobné čísla celkom veselé. Celé by sa to dalo popísať tým klasickým "nenadchne, ale ani neurazí". Oproti iným novým animákom to ale dosť zaostávalo...

Zvláštní korespondenti (2016)

Ricky síce vytvoril skvelý scenár a taktiež celú schému dejového rámca, len v tom akosi chýbalo to čaro komédie, ktoré sa prejavilo až nečakane veľmi zriedka. Pritom na tomto celom sa dala vystavať taká vynikajúca komédia, lenže mnohé dialógy išli do stratena a potenciál zostal nenaplnený. Občas síce niektoré scénky a hlášky dokázali vyvolať záblesk pobavenia, ale človek by od takého komika akým je Ricky Gervais čakal isto viac sarkastického humoru. Ten záver bol veľmi veľmi nevydarený, akoby už to chceli čím skôr narýchlo ukončiť, aby tam konečne mohli hodiť titulky. Škoda...