• Romantický

Trans (2013)

Námet ako taký vynikajúci, aj keď filmov o amnézii a hypnóze už bolo celkom dosť, ale tento vyzeral naozaj veľmi sľubne. Až na to, že to bolo čím ďalej tým viac zamotané a všetko sa to neustále komplikovalo, až som sa v tom pomaly ale iste nadobro stratil. Už som nedokázal časom odlíšiť, čo je hypnóza, čo je realita, no a ktoré z toho je prítomnosť a čo minulosť. Práve na tomto sa pre mňa zrútila celá krása tohto filmu. Aj keď napokon som si to ako tak dokázal usporiadať do časovej roviny. Ale naozaj to pôsobilo na môj vkus až príliš neprehľadne. Nevravím, že to malo byť priamočiare, ale nezaškodilo by keby to bolo aspoň ako tak v lepšom usporiadaní. Ale námet bol parádny - to sa musí nechať.

Třídní sraz (2013)

Koncept o konfrontácii šikany zo školských čias na stretávke po 20 rokoch bol veľmi dobrým základom pre schopný film, no to prevedenie pseudo-dokumentu mňa osobne nijako zvlášť neuchvátilo. Skôr mi to prišlo protivné a viacero krát počas filmu som si povzdychol, že s týmto námetom by sa dali robiť divy - len keby to nebolo poňaté touto nevšednou formou. Anna Odell sa pokúsila vytvoriť niečo "iné", no ja by som dal radšej prednosť klasickej epickej forme filmu...

Turbo (2013)

Spočiatku fajn, no potom tá kapitola o Indy 500 mi prišla tak absurdná a trápna, že to už bolo moc prehnané dokonca aj na rozprávku. Aj keď to ešte stále zachraňovali dobré hlášky, ktoré to celé držali ako tak nad hladinou. No aj tak som z toho neni nejako obzvlášť nadšený. Mohli zvoliť nejakú inšiu dramatizáciu a nie rovno toto profesionálne závodné prostredie. Veď tá rýchlosť sa isto dala využiť aj na inšie veci a nie len na pretekanie. Takže u mňa prevažuje dosť slabší dojem z toho celého. Pritom to vyzeralo v tej skorej fáze tak schopne...

Učitelka angličtiny (2013)

Na základe toho nízkeho hodnotenia a komentárov som očakával poriadnu katastrofu, ale podľa mňa to vôbec nebolo až také zlé. Síce námet bol úplne vlažný, no v prípade filmov zo školského divadelného prostredia je ťažko vymyslieť niečo originálne. Ale aspoň snaha o zaujatie tam určite bola, to treba bez pochýb uznať. Príbeh okolo celého toho predstavenia beriem, no mal jedno obrovskú chybu, ktorá značne ubrala tomuto filmu na kvalite - a síce, že samotný scenár tej divadelnej hry bol naznačený pramálo a pritom práve tá hra určite korešpondovala s dejom. Takže práve toto z môjho pohľadu ten film zabilo...

U Konce světa (2013)

Prvá tretina filmu absolútne skvelá, no potom sa to začalo meniť na sci-fi a priamo úmerne s objavovaním prehnaných vizuálnych efektov a akčných scén upadalo aj moje nadšenie, aj keď si to udržalo svojský britský humorný feeling až do úplného konca. Čo sa týka pätice hlavný postáv, tak tam nemám čo namietať - tie ich rozhovory o všetkom nemali chybu, a najmä Gary (Simon Pegg) držal po celý čas film nad vodou, aj vtedy keď sa začala objavovať pre sci-fi zápletka. Ani tá by nebola až tak zlá, keby sa to zbytočne neprehnalo so spomínanou akčnosťou a efektami. Podľa popisu som sa obával, že to bude niečo na spôsob This Is the End (ktoré ma mimochodom vôbec nezaujalo), no našťastie The World's End malo svoj britský šarm a čaro.

Une promesse (2013)

Vôbec to nebolo také zlé ako by som podľa úplne priemerného hodnotenia očakával. Aj keď uznávam, že v tomto príbehu bolo obrovské množstvo nevyužitého potenciálu, pretože základ bol kvalitný a rovnako aj celá prvá polovica, keď sa Friedrich stal v podstate súčasťou rodiny. Horšie to už bolo s druhou polovicou filmu, kde razom cez vojnu opadlo akékoľvek napätie a dramatizácia. Vlastne človek už len dokonca čaká, či sa Friedrich vráti alebo nie. No a hlavne čo sa stalo za tie roky ohľadne chladnúcich vzťahov, kde vznikla obrovská priepasť. Škoda toho premárneného deju a možností, ktoré sa núkali v druhej polovici filmu, a obzvlášť v závere.

Univerzita pro příšerky (2013)

Vôbec som si nevedel predstaviť o čom by mohlo byť pokračovanie Monsters, a napokon ono to nie je pokračovanie príbehu, ale to čo mu vlastne predchádzalo. Takže bez pochýb vynikajúci námet, dokonca aj ten príbeh bol pútavý, dramatický, zaujímavý, avšak chýbalo mu to čo bolo v tej rozprávke spred 12 rokov - kvalitný humor a irónia. Neviem či sa to zdalo len mne, alebo kde je vlastne pravda, no toto mi vôbec neprišlo až tak skvelé. Napriek tomu určite nadpriemer a keby bol toto prvý diel, a ten film z roku 2001 by bol pokračovaním, pozeral by som sa na to asi úplne úplne inak. Nevadí, určite to stál za pozretie a je to niekde na rozhraní 3 a 4*, ale nedá mi to dať tam 4* rovnako ako predtým, keďže toto sa tomu rovnať nedokázalo.

Upstream Color (2013) odpad!

By ma zaujímalo na čom to vlastne fičí Shane Carruth - režisér, scenárista a hlavná postava v jednej osobe. Tento "skvost" bol fakt neuveriteľne nezmyselný! A ja som o to viac hrdý, že som aspoň ako tak pochopil tú nesmierne "dramatickú" dejovú líniu. No inak to bol poriadny chaos, spleť obrazov bez patričnej súvislosti - ľudia, prasce, orchidei... Inak vraj práve toto je posolstvo celého filmu - že ľudia v tomto príbehu boli nakazení červami a následne sa ich životný cyklus zmenil na tri životné fázy: 1. človek, 2. prasa, 3. orchidea :D (na to som ale sám neprišiel - dočítal som sa to vo filmovej expertíze). A tak verím, že nie som jediný, ktorý sa sám seba počas a po filme sám seba musel spýtať: "čo to do riti bolo?"... Smejem sa na tom "posolstve". Ale aspoň, že kamera a vizuálna stránka filmu bola skvelá (ale aj tak je to odpad).

Útok na Bílý dům (2013)

Niečo tak absurdne prehnané som už strašne dlho nevidel. Ale niekto sa v tomto asi fakt musí vyžívať, keď tam čítam niektoré komentáre. Tieto katastrofické filmy o americkej tragédii naozaj "zbožňujem". Keď si človek myslel, že už nič absurdnejšie sa stať nemôže, o 5 minút neskôr zostal len úškrn na tvári a na jazyku slová "to akože vážne?". Zozačiatku ma to celkom chytilo, no potom keď sa z Tatuma stal Superman, tak to celé išlo dole vodou. Muži s profesionálnym vojenským výcvikom bez zľutovanie strieľajú všetko čo príde do rany, ale hlavne, že keď sa im do rúk dostane najväčšia hrozba, tak ešte pred tým ako sa ho odvážia zastreliť si chcú ešte zašpásovať - to ma naozaj nikdy neomrzí. Ale OK, aspoň 1* dávam, však nudiť som sa nenudil, a niekoľko scénok a hlášok naozaj stálo aj za to.

Uvnitř mé hlavy (2013)

Aj vám prišiel tento film úplne podivný a odveci? Lebo mne dosť! Koniec koncov, z veľkej časti ani neviem čo sa tam vlastne dialo a prečo sa s Aliciou diali také podivné veci, aj keď dôvodov mohlo byť hneď niekoľko. No ale toto boli určite pre všetkých zúčastnených nezabudnuteľné prázdniny. Možno to malo nejakú hlbšiu myšlienku, ale ak aj áno, bola tak hlboko ukrytá, že ju nie je len tak ľahko odhaliť (a či vôbec). No ako popravde, vôbec ma to nezaujalo, aj keď občas som mal pocit, že to dáva zmysel - ale napokon to bol pocit klamlivý. A to som sa aj celkom tešil, keďže tu hrajú Juno Temple a Michael Cera. No nevadí - bude lepšie (nabudúce).