• Romantický

Bulšit (2001)

Podľa mňa jedna z najlepších paródií vôbec, moja obľúbená! Toľko skvelých narážok na všetky tie teenage filmy pokope, to sa len tak nevidí. A najlepšie na tom, že sa dá na tom naozaj seriózne zasmiať a takmer nič nepôsobí až tak trápne ako tomu pri väčšine iných paródií býva už dobrým zvykom. Tento príbeh bol vydarený vo všetkých smeroch. Skvelý výber postáv, zobrazených tém a k tomu vynikajúci soundtrack. Škoda zopár zbytočných scén, ktoré pôsobili až príliš úchylne, ale to už je len maličká chybička. Not Another Teen Movie nie je fakt žiadnym ďalším zbytočným tínedžerským filmom, ale spomedzi všetkých výrazne vyniká. Stačí len jedno, nebrať to príliš vážne, resp. vôbec vážne. Just relax and laugh :)

Čistá duše (2001)

Od filmu s takými obrovskými obdivuhodnými recenziami a ovenčeného mnohých veľkých cien, vrátane tých najväčších Oscarov, človek očakáva niečo ohromujúce, jedinečné a nezabudnuteľné. Mne to však vôbec neprišlo ako niečo fantastické a výnimočné. Samozrejme, že kvalita filmu ako takého je nespochybniteľná, ale celkovo mi ten príbeh prišiel viacmenej obyčajný. Teda dramatizáciu som očakával omnoho väčšiu, ale tej som sa dočkal akurát počas tých veľkých zlomov v deji, ktoré boli naozaj perfektné. Ale inak to bolo do veľkej miery strnulé a nie až tak zaujímavé ako by sa od filmu takéhoto kalibru dalo očakávať. Mne je to naozaj ľúto, ale pre mňa je to celé mierne sklamanie.

Experiment (2001)

Námet síce prepožičaný z reálneho väzenského experimentu, ale spracovanie vcelku napínavé. Aj keď musím súhlasiť s viacerými komentármi, že tá psychológia postáv mohla byť určite oveľa viacej prepracovaná a potom by to malo ešte väčší efekt. Pôvodná úloha sa dozorcom akosi vymkla z rúk, aj keď väzni tiež tomu dosť dopomohli, keďže od začiatku celý experiment brali len ako nejakú nezáväznú zábavu. Ale to hlavné bolo vystihnuté dokonalo - dajte niekomu do rúk moc, iným zoberte akékoľvek právo odporu, a výsledok je na svete. Samozrejme takýto násilný scenár bol trošku prehnaný, ale v základných črtách dosť reálny. Takí sú proste ľudia - ako náhle má niekto nad inými kontrolu, vedome to zneužíva na zvýšenie vlastného sebavedomia. Posledná pol hodinka bola dosť drsná, a experiment akosi nevyšiel...

Gulp (2001)

Niektoré krátke filmy sú fakt trochu odveci, toto je jeden z nich. Ale aj tak oceňujem aspoň originalitu a opäť "boj s časom", ktorý býva dosť častou témou krátkych filmov. Zaujímavá štúdia o spontánnosti, keď zistíte, že vaša rybka potrebuje slanú vodu... a vy ste jej dali z nevedomosti obyčajnú vodu z umývadla.

Holka jako lusk (2001)

A to som si myslel, že tieto americké teenage komédie už ničím neprekvapia. Táto ma však dosť zaujala, a to najmä myšlienkou, že celý príbeh sa odohráva na motívy Sna noci svätojánskej od Williama Shakespeara - aj keď v dosť skreslenej verzii. Ale malo to proste niečo do seba, a ja ako milovník muzikálov takéto veci rád ocením. Normálne mi prišlo ľúto, že v našich stredoeurópskych krajoch sme nemali možnosť sa v škole zúčastňovať takýchto divadelných hier. Ale späť k filmu - hoci dej bol dosť predvídateľný, nič to nemení na skutočnosti, že to bolo podané takým komediálno-dramatickým štýlom, ktorý dokázal vytvoriť príjemnú atmosféru. No ako už býva zvykom v americkej teenage-comedy produkcii, tak niektoré scény boli strašne prehnané a v tom prípade nevytvárali dojem zábavy, ale skôr trápnosti. Nevadí, aj tak sa mi to páčilo a je to tak medzi 3/4* - ale nič sa nestane keď práve v tomto prípade to zaokrúhlim smerom hore (často ani tá 6-stupňová hodnotiaca škála nedokáže vyhovieť).

Hříšná láska (2001) (seriál)

Viem, že niektorí to hodnotili ako "odpad" už len z princípu, lebo je to telenovela, a tento formát má asi viac nepriateľov ako obdivovateľov. No zaujímalo by ma, koľko z tých ľudí videli aspoň viac ako pár minút alebo aspoň 10 dielov - tipujem, že málokto. Pretože táto telenovela bola naozaj výborná, a to nielen svojou zápletkou, osudmi hlavných postáv a pôsobivou atmosférou, ale aj lepším ozrejmením mexických reálií a človek sa popri sledovaní aj dobre oboznámi s tým ako to chodí na kávovníkových plantážiach. Samozrejme, klasické telenovelové črty boli dôsledne dodržané - a tak Láska je po celý čas ťažko skúšaná takmer po celý čas 238 dielov. Pre mňa jedna z TOP telenoviel vôbec.

Chori Chori Chupke Chupke (2001)

Toto je proste klasika so všetkým, čo k Bollywoodu jednoducho patrí. Po scenáristickej stránke to bolo pútavé, aj keď miestami dosť prvoplánové a klišovité. Salman je v každom filme taký presladený, až je to občas až otravné. Výnimkou samozrejme nie je ani tento film, kde vytvoril pár s neodolateľnou a charizmatickou Rani. Prvá polovica filmu bola dosť priemerná a kŕčovitá, ale potom to nabralo obrátky a v poslednej etape dráma vrcholila zaujímavým emočným zlomom u Madhubali. Atmosféra však bola takmer po celý čas výborná, rovnako aj po hudobnej stránke veľmi vydarené. Herecké obsadenie nesklamalo (aj keď Salmana až tak nemusím). Čo mi okrem čiastočnej klišovitosti a Rajovej štylizovanej dobrote ešte vadilo, tak to boli určite tie vsuvky okopírované z Pretty Woman. Ale inak fajn, ako som písal v úvode - bollywoodska klasika!

Lucky Girl (2001) (TV film)

Ako povedala Katlin "luck is bullshit". Zaujímavý film o patologickej gamblerke, ktorá nikdy nevie kedy je dosť. Ak sa jej darí a má veľa - chce mať ešte viac, no a keď sa jej nedarí a prehráva - vtedy sa snaží získať všetko späť. Je to smutné, že takýto príbeh sa dennodenne odohráva všade vo svete a chronický gambleri dokážu prehrať všetko, úplne všetko, ešte aj to čo nie je ani ich. Námet perfektný, spracovanie tak trochu priemerné, ale príbeh bol naozaj pútavý a pekne kolísavý - presne tak ako to býva aj pri hazarde (raz sa darí a inokedy nie). Elisha ešte ako 18-ročná teenegerka zahrala celkom obstojne, aj keď pri svojich ďalších filmoch ukázala, že má oveľa na viac. Čo dodať? Snáď len to, že hazard je svinstvo, a kto nevie kedy prestať, nech radšej ani nezačína...

Mé srdce touží (2001)

Celkom fajn dramédia o troch nerozlučných kamarátoch, ktorých cesty sa časom rozídu a každý ide svojou cestou. Každý z nich má úplne iné vnímanie Lásky, takže tu máme tri rôzne pohľady na Lásku, čo napokon spôsobí aj roztržku medzi kamarátmi. Dejová línia bola svieža, sem tam vtipná, inokedy zas vážna, a to celé spestrené príjemnými muzikálovými vsuvkami. Herci boli výborní, no ich postavy sa mi až tak nepozdávali, predovšetkým postava Akasha, ktorý sa správal ako taký alibistický ignorant. Ale našťastie, aj jeho napokon "osvietilo"... Až na zopár závanov klišé to bol rozhodne nadpriemer, čomu dopomohli aj kvalitné dialógy. 4*

Mexická jízda (2001)

Waw! Tak takýto dynamický príbeh som už asi dlho nevidel. Scenár bol fantastický, takže s tou nomináciou na Oscara sa dá určite súhlasiť. Julio, Tenoch a Luisa na ceste do "Nebeských úst" zažívajú množstvo zaujímavých príhod, stretávajú rôznych ľudí a postupne odkrývajú svoje tajomstvá... To všetko doplnené pútavým dynamickým dejom s nespočetným množstvom (ne)zmyselných dialógov a samozrejme netreba zabudnúť ani na úžasné monológy rozprávača. Ten koniec už len zavŕšil celý príbeh, po ktorom sa dá povedať len jedno : C'est la vie !