• Romantický

Pestkop (2017)

Námetovo výborné, ale to prevedenie bolo naozaj biedne a podpriemerné. Pritom Holanďania vedia natočiť naozaj skvelé filmy s obdobnou tématikou (viď filmy Dave Schrama). To zobrazenie "súdu" v budúcnosti bolo poriadne čudné a bizarné. Ale nie len to, celkovo ma to nemilo prekvapilo, ako to celé pôsobilo, povedal by som, že miestami až amatérsky - od hercov, cez scenár, až po dialógy. A to je škoda, lebo téma šikany na školách si zaslúži veľkú pozornosť zo všetkých strán. Jedna hviezda za námet, ktorý mal skutočne vysoký potenciál, bohužiaľ nevyužitý!

Rosaline (2022)

Aj keď som veľký obdivovateľ a milovník Shakespearových klasík, tak nepohrdnem ani novšími verziami jeho slávnych dramatických diel. Natočiť príbeh Lásky Rómea a Júlie z pohľadu ohrdnutej Rosaline je sám o sebe vynikajúci nápad. A hoci to bolo poňaté takpovediac modernisticky, tak to bolo pre mňa veľmi milé prekvapenie. Správanie a maniére postáv ani zďaleka nezodpovedali duchu stredoveku, ale o to viac to pôsobilo pestrejšie a v mnohých ohľadoch práve tento fakt vytváral dôvtipný kontrast celého príbehu. Kto pozná klasickú verziu R&J, tak tam nájde o to viac svojských odkazov na toto Shakespearove dielo. Za mňa celkovo vydarený film. 4* (bolo by aj 5*, keby tam neboli niektoré zbytočné agendy)

Argentina, 1985 (2022)

Kto má rád drámy z prostredia súdnej siene, tak si určite príde na svoje. Ja mám takéto filmy rád, takže som sa do toho s chuťou pustil. Bohužiaľ, veeeľmi dlho trvalo, kým sa to konečne rozbehlo, a počiatočná orientácia v deji bola pomerne náročná, keďže o argentínskom procese s Juntas som doteraz nemal žiadne konkrétne vedomosti (jediné, čo som vedel, bolo to, že takáto diktatúra v Argentíne reálne existovala). Keď už sa to konečne rozbehlo, tak to nabralo celkom zaujímavý a chytľavý spád. Je skvelé, že napokon spravodlivosť zvíťazili, a predstavitelia diktatúry neobišli bez trestov! Nebojácnym právnikom typu Julio Strasser patrí obrovský obdiv. 3* (viac nie, kvôli tomu pomaličkému a zdĺhavému rozbehu)

Něco se děje (1998)

Klasická bollywoodska romanca s príchuťou dramédie. Scenár pôsobí síce klišovito, ale na tú dobu (rok 1998) to bolo celkom osviežujúce, teda v porovnaní s ostatnými filmami tejto doby. Karan Johar a jeho debut teda vyznieva rozhodne kvalitne (a v tejto línii kvality Karan našťastie pokračoval ďalej). Herecké obsadenie hviezdne, scenár so zaujímavou zápletkou, esencia indickej teatrálnosti (občas až príliš), pestré kulisy, a príjemný soundtrack - to všetko ťahá tento film vpred. Akurát chudáka Amana (Salman) mi bolo poriadne ľúto, no jemu ten pátos z nešťastnej Lásky akosi chtiac nechtiac pristane. 4*

Hlouběji! (2020)

To bolo poriadne divné, miestami dokonca bizarné. Vo svojej podstate to má naozaj hĺbku, ale navonok pôsobí celé prevedenie filmu vo svojom prevedení skôr plytko. Dej je viacmenej úsmevný, kompozícia smutno-smiešna, dialógy často strohé a stručné. Celkový dojem u mňa nie je žiaľ viac ako na 2*, ale chválim parádny soundtrack, a hlavne A Whiter Shade of Pale tu vyznieva skutočne ako vďačný podmaz.

Rock'n Roll (2017)

Rozhodne odvážny film s viac-menej originálnym konceptom manželov v kríze stredného veku. Guillaume Canet a Marion Cotillard v tejto pseudo-realistickej alternácii hviezdia na plnej čiare. Až človek po celý čas rozmýšľa, na koľko do filmu zasiahli reálne postoje skutočných hercov/manželov a čo z toho je len číra fikcia, ktorá by vystihla kritické okamihy v živote bežných manželov či hercov, ktorí postupne dostávajú role starších a starších postáv. Každopádne, bolo to vcelku výstižné a svojim spôsobom napokon pomerne smutné. 4*

Přiznej se, Fletchi (2022)

Na detektívky moc nie som, ale v tomto prevedení sa mi to celkom pozdávalo. Celý film ťahá výrazným spôsobom vpred Fletch (s vynikajúco obsadeným Jonom Hammom), ktorý svojou drzosťou, aroganciou a sarkastickým prejavom odzbrojil snáď úplne všetkých. Svojimi unáhlenými závermi a omylnosťou búra všetky mýty o klasických detektívoch a vyšetrovaní zločinu. A práve to robí z tejto detektívky niečo iné, svieže, inovatívne. Mnohým tradicionalistom sa to asi páčiť nebude, ale mne sa to páčilo. Toľko sarkazmu a irónie pokope, a celkovo výborné dialógy, to u mňa slávilo úspech. 4* (takmer až 5)

Dobrá sestra (2022)

Film o neslávne slávnom Charlie Cullenovi, ktorého meno sa stalo synonymom podlosti a sprenevery zdravotníckeho poslania. Jeho bezcitné praktiky otriasli celým svetom, a doteraz prakticky nepoznáme odpoveď na otázku : PREČO? Príbeh tohto masového vraha som doteraz poznal len zbežne, takže tento film predo mnou odkryl pozoruhodnú dejovú líniu, kde sledujeme posledné Charlieho besnenie, ktoré zarazila napokon odvážna sestra Amy Loughren. Neuveriteľné, ako dlho to mohlo Charliemu prechádzať a ako nemocnice nemali snahu to celé riešiť, len aby si nespravili zlé meno pred verejnosťou. Film bol podľa mňa spracovaný nadmieru dobre, dej bol svižný, dobrá dramatizácia a taktiež dialógy. No a samozrejme, Eddie Redmayne v roli Charlieho Cullena bol abslútne uveriteľný (už viac krát dokázal, že je to pán herec). 4*

Náš skrytý vesmír (2022)

Juhoamerické romantické filmy zvyčajne nemajú povesť dobrej kvality (keďže Latinská Amerika je skôr telenovelová veľmoc), a tak som čakal skôr dosť klišovitú schému. Už od samotného začiatku to pôsobí obvyklým prvoplánovým dojmom, ktorý ústi do jasnej romanticko-dramatickej línie. Všetko to ide "tak ako má", až kým neprišli zaujímavé zlomy, ktoré dosť narušili tú očakávanú schému. Záver pôsobí dosť abnormálne, ba priam až rozprávkovo. Ale aspoň to nebolo také, ako by človek od začiatku čakal. Mimochodom, tá klavírna hudba dodala filmu veľmi príjemnú kulisu.

Aftersun (2022)

Keď som videl to vysoké hodnotenie (78%) a lákavý popis, tak som sa celkom potešil. O to väčšia sklamanie to potom napokon pre mňa bolo. Prekvapený som jedine z toho, aké ódy tu ostatní v recenziách zanechali. Nič proti psychologicko-filozofickým monotónnym filmom, ale toto bola nehorázna nuda. Čakal by som, že prostredie tureckého rezortu a dovolenka otca s dospievajúcou dcérou prinesie nejakú sviežejšiu zápletku. Ale tu v podstate zápletka ani nebola, skôr to pôsobilo dosť lyricky a celé je to sústredné skôr na vnútorné emócie postáv. Na môj vkus to bolo až príliš komorné, a hlavne nudné... 1*