• Romantický

Rozkoš (2021)

Waw, tak tomuto sa povie cieľavedomosť :D Alebo že by "manuál, ako preraziť v porno biznise"? Každopádne, veľmi zaujímavý a originálny film zo zákulisia pornografie. Páčila sa mi na tom taká autenticita, ktorá bola do toho celého príbehu Belly vložená. Aj keď príbeh ako taký nebol pre mňa nejako obzvlášť sympatický a z niektorých scénok mi nebolo zrovna príjemne, no celkovo to bolo rozhodne zaujímavé. Ešte som akosi stále nepochopil, ako môže niekoho BDSM a podobné praktiky vzrušovať, však to je maximálne nechutné a nevkusné. Ale čo už, koľko ľudí, toľko chutí. Sofia Kappel si určite zaslúži uznanie, za odvahu. 3*

Vem si mě (2022)

Niečo na štýl Nothing Hill, ale v takom modernejšom a temperamentnejšom šate. Sklamaná Kat sa v afekte úplne náhodou ulakomí na úplne obyčajného muža Charlieho, a od tohto sa následne odvíja celý príbeh. Základ príbehu nie je nijako obzvlášť prevratný, a tak aj celý film pôsobí viacmenej rozprávkovým dojmom. Nebolo to zlé, ale bola to skôr taká bežná oddychovka s romantickou zápletkou a s množstvom klišé a schématizmu. Priznávam, že postavy ma až tak nebavili (ani som s nimi nesympatizoval), a taktiež dialógy boli také akési priemerné. Ale aspoň tie 2* si to zaslúži.

Jako sestry (2021)

Tak to bolo silné! A čo je smutné, bohužiaľ, aj dosť realistické. Tento film absolútne vystihol fázu dospievania, ktoré často sprevádzajú aj negatívne prejavy, ako sú naliehanie a manipulácia, prerastajúca až do surovej šikany. A kto nechce stratiť popularitu a ocitnúť sa na okraji záujmu rovesníkov, často sa ocitá aj v extrémnych situáciách (presne ako Maya v tomto filme). Stačí jeden neuvážený čin, a môže sa to skončiť nezvratnou katastrofou. Vynikajúci film o (ne)priateľstve a (ne)vinnosti v čase dospievania. 5*!

Housle mého otce (2021)

Pekné a vydarené! Aj keď tam miestami bola prítomná taká prvoplánová šablónovitosť, našťastie tam toho klišé nebolo až tak veľa (nakopilo sa tu skôr v záverečnej časti filmu), a napokon to bol vcelku chvályhodný film. Husľová téma, ktorá sa niesla celým filmom ma potešila, a rozhodne sa aj prostredníctvom hudby dokázal rozvinúť celý príbeh. Páčila sa mi nielen tá hlavná dejová línia, ale aj tie odbočky do retrospektívy, ktoré nám odhalili osud dvoch bratov. Atmosféra Istanbulu tomu dodala ešte viac na atraktivite, a musím uznať, že aj postavy boli veľmi sympatické, hoci Mehmet bol zo začiatku dosť protivný.

Hrdina (2021)

From HERO to ZERO! Parádny príbeh o svedomitom Rahimovi, ktorý chcel byť gentleman, a napokon skončil ako totálny loser :( Iránci vedia točiť parádne filmy, a toto je toho dôkazom. Aj keď možno nemajú takú silnú dynamiku a akčnosť ako tie americké či európske, majú svoju perzskú dušu a sú viacmenej plne realistické. Ghahreman mal možno slabší rozbeh, ale ako náhle do hry vstúpili zlaté mince, tak sa to rozbehlo do výbornej drámy, ktorá Rahima vynáša najprv do nebies a následne jeho osud padá stále strmšie a strmšie k zemi. Ako ľahko sa môže z prvotne čestného skutku stať doslova peklo, o tom by vedel hovoriť aj Canko z bulharského filmu Slava, aj keď tam bol kontext o čosi inší. Každopádne, ľúto mi ich prišlo oboch. A oba filmy stoja rozhodne za to!

Neviditelný život Eurídice Gusmao (2019)

Pozoruhodná "sesterská kronika" v podaní Euridikce a Guidy. Prvotne som bol z tohto príbehu nadšený, hlavne pre taký realistický feeling, ktorý z toho celého vyžaroval. Dej mal výborný spád, kompozične sa mi to tiež veľmi pozdávalo a osudy sestier boli rozhodne zaujímavé (hoci skôr v tom negatívnom zmysle slova). Tento chronologický "román" však čím ďalej, tým viac strácal na atraktivite, a nejako to celé zo svižnosti prešlo do akejsi ťažkopádnosti a mdlosti. Akoby sa ten film unavil priamo úmerne stárnutiu oboch sestier. Škoda, malo to nábeh na 5*, a napokon to upadlo až kdesi k priemeru.

Nebe je všude (2022)

Základ filmu o strate milovanej sestry a traumatickou skúsenosťou je výborný, ale ako celok to bolo po scenáristickej stránke dosť slabučké. Najväčším kameňom úrazu bola samotná hlavná postava Lennie, s ktorou by človek kľudne súcitil, ale jej egocentrické správanie doplnené nerozhodnosťou nebolo nič, s čím by sa dalo sympatizovať. Ani postava Joa nebola žiadna výhra, a chlapec mi prišiel taktiež dosť nesympatický svojim prejavom. Takže s takouto podivnou ústrednou dvojicou ide rovno celý film do kytek...

Nikam zvlášt (2020)

Námet fajn, hoci nie úplne originálny. Ale celá atmosféra filmu a jeho spracovania ma vôbec neupútala. Na môj vkus to bolo celé riadne ťažkopádne a nezáživné. A hoci bol osud Johna doslova tragický, takmer tomu chýbal akýkoľvek sentiment. A hoci nie som fanúšik zbytočného pátosu, tu bol viac ako vítaný. Ale čo už, možno to niekomu bude pasovať viac. Mne veru vôbec.

Chci tě zpátky (2022)

Vcelku milé prekvapenie v rámci tohto otrepaného žánru romantických komédií. Samotný základ a princíp filmu síce nie je až tak oslnivý, ale to prevedenie a skutočne výborné postavy to výrazne potiahli celé dopredu. Peter a Emma v prevedení dua Charlie Day & Jenny Slate boli skvelí! Kopa sarkastického a ironického humoru ma naozaj potešili, a som rád, že tu nebol žiadny trápny humor a žiadne výrazné tlačenie na pílu. Všetko to malo jediný háčik - a síce dosť očakávanú klišovitosť, ktorá sa výrazným spôsobom prejavila najmä v závere. Škoda toho, ale čo sa dá robiť? Beztak vydarené, jasný nadpriemer v rámci tohto žánru = hodné 4*.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Nevediac o tom, kto "spáchal" tento film, som si po po celý čas hovoril, že tento štýl sa mi až neuveriteľne podobá na Wesa Andersona. Jeho štýl a kompozícia sú proste nezameniteľné! S tým však problém nemám, práve naopak, príde mi to vždy vcelku originálne. Ale tento krát ma jeho film až tak nezaujal. Akurát prvá poviedka "The Concrete Masterpiece" bola naozaj skvelá, tie zvyšné dve by som skôr zhodnotil ako taký priemer. Ale ako námet to bol skutočne fajn nápad, aj poviedkový formát. Ale celkový dojem som očakával určite oveľa lepší.