• Romantický

Promiňte, že žiju (2014)

Film má skvelý základ a potenciál na to, aby bola z toho vydarená komédia. O to bola väčšia škoda, že sa tu zbytočne tak často tlačilo na pílu, a tak to bolo občas zachádzalo to nežiadúcich absurdít, ktoré tomu rozhodne nepomohli. Nechápem, na čo je dobré toto zveličovanie a toľká teatrálnosť, ktorá mi ide fakt na nervy (ale to v ktorejkoľvek komédii). Ale inak ma film bavil, scenár bol fajn, hlavné postavy sympatické, záplatke príjemná, dokonca aj niektoré dialógy a scénky mali sebe ten žiadúci dôvtip (škoda, že nebol zachovaný globálne). 3*

Honey Girls (2021)

Ale áno, celkom milé, ale skôr pre dievčence v nejakom tínedžerskom veku, ktoré by to mohlo určite o to viac zaujať. No ale aj pre dospelého diváka to nie je rozhodne strata času, ale žiadne zázraky nečakajte. Skôr taká fajn oddychovka s témou hudobnej súťaže, kde sa prejavia typické nástrahy i odkryté tajomstvá z minulosti samotnej pop star Fancy G, ktorú stvárnila Ashanti. Dávam 3*, aj keď o tom nie som až tak presvedčený.

Brácha a ségra (2021)

Silný príbeh s veľmi vypätou emotívnou stránkou... Človek by čakal, že bude plný temperamentu a sentimentu, no namiesto toho to bolo na môj vkus až príliš ťažkopádne, miestami dokonca komorné. Herecké výkony boli vcelku obstojné, rovnako aj zápletka, ale to podanie mi pripomínalo skôr taký škandinávsky štýl. Každopádne, táto maniodepresívna téma mala rozhodne čo povedať, aj keď aspoň u mňa by skôr zabodoval trochu temperamentnejší prejav.

Machr na 30 dnů (2020)

Tareka mám rád, aj keď nie všetky jeho komédie sú až také vydarené, ale táto bola z tých lepších - určite lepšie ako jeho režisérska prvotina Épouse-moi mon pote. Dejová línia bola síce úplne jednoduchá a v podstate nijako obzvlášť originálna. Ale tie klasické klišé scény, ktoré sa pravidelne v akčných filmoch opakujú, a tu za každým dopadli fiaskom, to ma vždy vcelku pobavilo. Dialógy boli fajn, hoci niekedy zbytočne prepálené, a taktiež ten sexistický humor by som kľudne oželel. Celkovo to bolo však obstojné, taký ľahký nadpriemer - a nebyť toho tlačenia na pílu a občasná absurdita, tak by som dal pokojne aj 4*.

Zhýčkaný spratci (2021)

Vynikajúci a originálny námet, ktorý mal obrovský potenciál na to, aby z toho bola parádna komédia. Bohužiaľ, po vydarenom začiatku prichádza dosť priemerná prostredná časť, ktorá neustále balansuje na rovnakej línii ukáznených súrodencoch. Bolo tam aj viacero dobrých scén, na ktorých sa dalo aspoň pousmiať, ale globálne to nebolo nič extra. Ja si myslím, že takýto námet mal určite na viac. Ale ako oddychovka celkom fajn. Posolstvo síce očakávané, ale iné asi ani nemohlo byť. 3*

Podvodník z Tinderu (2022)

Do tohto dokumentu som sa prvotne zrovna nehrnul, ale keďže to spôsobilo taký veľký záujem a ohlas, tak zo zvedavosti som sa aj ja na Swindlera pozrel. A dobre som urobil! Skvelý dokument o fundovanom podvodníkovi, ktorý si žil nóbl život obklopený luxusom v dobre premyslenej schéme "sponzoringu". Podvedených žien mi bolo samozrejme dosť ľúto, aj keď si čiastočne za to mohli samé, ale ťažko sa nám súdi, keď sme sa neocitli v ich koži a situácii. Možno by sme boli prekvapení, že by sme reagovali podobne. Simon bol hajzlík par excellence, o to väčšia záhada pre mňa bola, že ho za jeho podvody, vydieranie a vyhrážanie akosi ani neriešili orgány činné v trestnom konaní. A tak si tento hajzlík chodí ďalej po slobode akoby nič, teda so smiešnym trestom, ktorý už je dávno za ním... Mimochodom, toto by bol fajn námet aj na hraný film, nielen na dokument (hoci, už by to asi nebolo ono, keď už všetci poznáme princíp a rozuzlenie)

A Mouthful of Air (2021)

Och, nenormálne depresívna nálada išla z tohto filmu! Ale to je asi aj dobré, nech sa radšej o takýchto témach verejne rozpráva a možno to pomôže k tomu, aby sa ľudia nebáli zdôveriť so svojimi psychickými problémami aj verejne. Ale späť k filmu. Amanda zahrala zdeprimovanú a traumatizovanú Juliu vynikajúco. Aj keď mnohí  asi nepochopíme, čo sa v Julii počas týchto stavov odohrávalo, ja som s ňou úprimne súcitil a držal som jej palce. Ľúto mi bolo aj Ethana, určite to nemal jednoduché. Dej bol turbolentný a napriek tomu dosť jednotvárny, čo považujem za najväčší mínus celého filmu. Bolo to smutné a vypäté, no stojí za to, vidieť to! (Možno mnohí pochopia, že depresiu treba brať vážne)

Večeře po americku (2020)

Punk-rocková romanca! Aj keď to na prvý pohľad nejde zrovna k sebe, tak Dinner in America stála proste za to! Toto bola proste parádna jazda od začiatku až do samého konca. Nevšedný párik Simon & Patty ma strašne bavil, a tie ich dialógy plné sarkazmu a irónie ma dokázali pomerne často rozosmiať. Výborné narážky na všetko možné, do toho punk-rock spirit a svojský temperament - to všetko ťahalo tento film výrazne vpred. Kyle Gallner bol v svojej role vynikajúci. Akurát po dejovej stránke to bolo trochu slabšie. Ale aj tak som ochotný dať tomuto nevšednému filmu 4*. Super!

Klan Gucci (2021)

Na toto som sa tešil, a nielen kvôli hviezdnemu hereckému obsadeniu a réžii Ridleyho Scotta, ale aj pre samotný príbeh legendárnej rodiny GUCCI, ktorá sa v talianskej spoločnosti tešila veľkej prestíži. Napokon mám však z tohto filmu dosť zmiešané dojmy. Príbeh sa mi páčil, ale kompozične mi to až tak nezapasovalo. Bolo tam veľké množstvo hluchých fáz, ktoré film zbytočne naťahovali, a zároveň niektoré zlomové momenty prebehli len tak mimochodom, s bleskovou rýchlosťou. Záverečná fáza bola doslova ako z rýchlika (akoby už nezostalo viac času na dokončenie príbehu). No a ďalší problém bol pre mňa Adam Driver, tohto herca ja fakt nemusím, takže aj v roli Maurizia mi prišiel dosť nesympatický. Zato Lady Gaga opäť zahviezdila a vôbec by mi nevadilo, keby zavesila pop music na klinec a venovala sa radšej herectvu. Skvelí boli aj Al Pacino a Jared Leto. Čo dodať k rodine Gucci? Chamtivosť opäť raz zvíťazila na plnej čiare a zničila komplet všetko. 3*

Domácí tým (2022)

Ďalší športový film z produkcie Happy Madison, to už samo o sebe znelo lákavo. Dokonca aj námet a prostredie detskej ligy amerického futbalu sa mi pozdávalo. Sandlerovský humor mám rád, a toto bol presne ten štýl, takže ako oddychovka mi to padlo celkom dobre, na niektorých hláškach sa dalo napokon aj skvelo zasmiať. Samozrejme, bolo to trochu idealistické, že sa sa z chronických babrákov stal zrazu konkurencie schopný tím, ale to som ešte bral. No čo mi skutočne znechutilo tento film, tak to bol rozhodne ten zápas, kde všetci grcali a popri tom hrali. Fakt stupidita najväčšieho kalibru! Napriek tomu, dávam 3* (ale nie som o tom úplne presvedčený).