Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Od detských čias mala táto rozprávka pre mňa magické čaro. Tešila som sa na každé ďalšie sfilmovanie. Naposledy sa mi páčil Pinocchio z r. 2013 s Mariom Adorfom. Toto spracovanie Guillerma del Tora sa zatiaľ najviac podobalo mojim predstavám. Dej jemne pozmenený, nie však rušivo. Úžasná animácia, vďaka ktorej sa pozeranie stalo krásnym zážitkom. No aj tak dúfam, že sa dožijem ešte jedného, toho posledného a dokonalého spracovania, ktorému dám bez váhania 5 hviezdičiek.

Aile (2023) (seriál)

Aj napriek hviezdnemu obsadeniu je to len ďalší príbeh z prostredia mafie, ktorý ma nezaujal. Silná matka hlava mafie, poslušní synovia a nevesta rebelka. 1,5⭐.

Kraliçe (2023) (seriál)

Zaujímavý seriál a na to že má len 11 častí sa v ňom toho veľa udialo. Súrodenci Deniz, Zeynep a Ali zdedili rodinnú farmu, ktorá ich mala spojiť, avšak netušili, že je zadĺžená. Každý zo súrodencov rieši okrem farmy aj svoje problémy. Ali sa snaží získať opatrovnictvo syna, ktorého vychoval ako vlastného. Zeynep, ktorej utekajú roky sa snaží otehotnieť a presvedčiť vážne chorého priateľa, aby to nevzdal a išiel na operáciu. Najväčšie problémy rieši Deniz s manželom Atesom, známym basketbalistom. Ten si totiž užíval život plnými dúškami, čo sa nakoniec prevalilo. Seriál je konečne bez vrážd a domáceho násilia a s veľmi dobrým hereckým obsadením, kde vyniká hlavne Selin Sekerci a Burcu Özberk. Z tej záplavy tureckých seriálov, konečne niečo iné, 70%.

Erryho směsky (2022)

Film ako stvorený na sobotný večer. Zopár vtipných scén a kopa dobrej hudby. Chlapcom to dobre myslelo. Začali "podnikať" od nuly a dotiahli to k stovkám miliónov. Keďže sa to prezentuje ako komédia, niet divu, že asi každý divák fandil mladým kriminálnikom. Atmosféra filmu opäť úžasná, ako vo väčšine talianskych dobových diel.

Ömer (2023) (seriál)

Hlavnou témou je zakázaná láska medzi mladým Ömerom a staršou rozvedenou Gamze, matkou s dieťaťom. Všetko je podané veľmi jemne. Druhú linku tvorí život Ömerovej sestry Nisy. Manžel, povalač a záletnik jej vzal všetky peniaze a opustil ju. Na 4 deti tak zostala sama. Musí si nájsť prácu, hoci v jej rodine je to nemysliteľné. Otec je múzeín v mešite a moderné spôsoby života neprichádzajú do úvahy. Nisa sa chce rozviesť, no manžel s tým nesúhlasí.  Na herečky v tomto seriáli, ich hereckí partneri akosi nemali dostatok síl a zaostávali za nimi.54-tou časťou skončila druhá séria a zdá sa, že je to definitívny koniec, keďže všetky zápletky sa vysvetlili a uzavreli. Štyri hlavné postavy Selahattin Paşalı, Gökçe Bahadır, Barış Falay, Merve Dizdar sa postarali o úroveň tejto sociálnej drámy, ktorá nakoniec až takou drámou nebola.

Láska z donucení (2022) (seriál)

Dej sa odohráva v peknom prostredí vyššej spoločnosti. Všetko sa však točí okolo manželstva Ferita a Seyran, ktorí sa neustále schádzajú a rozchádzajú, až je to únavné, naozaj nechápem o čom chce byť ďalšia séria. Je pravda, že na mladých sa dobre pozerá, ale to je tak všetko.. Okrem toho je tu ešte veľa domáceho násilia v rodine Kazima, Seyraninho otca a to už teda naozaj nemusím. Druhá séria priniesla zopár úmrtí, zdravotné problémy, neveru, ale na 3* to nevytiahla. Postavy nepracujú, nevyvíjajú sa, dej ide dopredu len malými krôčkami.

Želary (2003)

Film z obdobia vojny, našťastie tam toho násilia nie je veľa. Krásny film a silný príbeh s dobrými hercami. Je vôbec možné, že som ho videla prvýkrát až teraz, 20 rokov po jeho vzniku? Mala som pocit, akoby som tam s tými ľuďmi žila. Atmosféra filmu sa mi veľmi páčila. Kino určite zážitok z filmu znásobí, krásna príroda si zaslúži veľkú obrazovku.  A vôbec, mam pocit, že za posledných 20 rokov vzniklo oveľa viac dobrých drám a komédií v Čechách, ako u nás na Slovensku.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Pre mňa kultový film, s kultovými pesničkami. Herecké výkony nič moc, ale tá atmosféra je proste úžasná. Je to možno neuveriteľné, ale ešte aj dnes si to kľudne pozrieme celá rodina.

Kara Para Aşk (2014) (seriál)

Asi rok som sa chystala na tento seriál a konečne som sa k nemu dostala. Bolo tu naozaj všetko. Akciu s drámou striedala romantika. Elif a Ömer, absolútne perfektná dvojica. Krásna a krásne zohratá o čom svedčí množstvo ocenení, ktoré za seriál obaja dostali. Od začiatku sledujeme, aké ťažké je pre políciu vysporiadať sa s mafiou, ktorá má prsty na najvyšších miestach. Ako musí aj polícia občas robiť kompromisy. A aké ťažké je mať vzťah s policajtom, ktorému ide často o život. Za mňa je to 4,5⭐.

Yürek Çıkmazı (2022) (seriál)

Seriál mal pomalší spád. Riešilo sa domáce násilie na deťoch a manželke, ktorá v jeho dôsledku zomrela. Zaujímavé bolo sledovať syna Halila, ktorý otcovi nikdy neodpustil a najmladšiu dcéru Feride - otcovho miláčika, ktorá jeho správanie popierala a otca si idealizovala. Za zmienku stojí najstaršia dcéra, ktorá musela pred otcom brániť aj svoje deti. A tiež vzťah Halila a mladej právničky Zeynep, ktorá sa snažila dosiahnuť odsúdenie rodinného tyrana a popritom sa ako inak, do Halila zaľúbila.  Ďalšiu zápletku tvorila Zeynepina minulosť, zahalená tajomstvom. Ak máte čas, dá sa na to pozerať. Herecké obsadenie - dobré, ich výkony  tiež.