Happy End (1967)

Mohlo by se zdát, že Happy end je poněkud zpátečnický. Ovšem i přes svůj jednoduchý příběh svým divákům po celou dobu servíruje několikachodové menu humoru, na čemž mají lví podíl hlavní představitelé - především tedy Vladimír Menšík jakožto Bedřich Frydrych. Námět je velmi originální, realita pokřivená a surrealistická: milenci pomáhají manželům s gruntováním bytu, jateční zvířata jsou vypouštěna do volné přírody apod. Co ale vyniká hlavně (kromě hereckých výkonů), jsou dialogy, které mají dvojí metr, ale úsměvné jsou pochopitelně především z pohledu, z jakého sledujeme Bedřichův životní příběh. Všemu tomu absurdnu nasazují korunu Menšíkovy komentáře, které vtipně glosují neustálé dění kolem. 85%

Veselé obludy (1994) (seriál)

Tři ohavná stvoření, která trávila většinu svého života na smetišti, a která budila odpor i soucit zároveň (příroda se na nich skutečně vyřádila). Tohle že má být pohádka pro děti? Rozhodně ano!

Super Mario Bros. (1993)

Ale no tak! Ovšem, že je to pitomé. Ale co taky čekat od adaptace hry, která nemá prakticky žádný příběh a jediným Mariovým cílem je záchrana princezny Peach. Přiznejme si, že to mohlo být ještě daleko horší, nikdo tu (naštěstí) neskáče houbičkám po hlavě ani nesbírá zlaté mince. Překvapí účast Dennise Hoppera v roli fašistického übervládce Koopy, která byla nejspíš možná jen díky drogám, které mu museli producenti nenápadně nasypat do čaje (jeho blbost, má si dávat pozor). Dokonce se tu mihne i můj oblíbenec z mariovského universa Yoshi (i když čert ví, jestli to je vůbec on - není totiž ani zdaleka tak roztomilý jako ve hře). I tak bude ovšem rozumnější, pokud si místo sledování tohoto filmu zahrajete jakoukoliv Mario hru, protože i přes na první pohled infantilní vzhled se zpravidla jedná o kousky s vynikající hratelností. Až jsem zase dostal chuť zaskákat si po planetkách v Super Mario Galaxy.

Veřejní nepřátelé (2009)

Film, jenž se v mnoha momentech snaží zbytečně dramatizovat (Dillingerův příchod na policejní stanici) a jenž nedokáže budovat atmosféru a vyvolat potřebnou porci napětí, i když se o to usilovně snaží. Mann je vcelku šikovný režisér, umí si udržet pozornost, ale jeho filmy postrádají osobnost, tvůrčí invenci, kterou by jim vtiskl a díky které by byly na první pohled rozeznatelné. Takhle se i přes daleko akčnější pojetí nemůže "umírněnějším" (do obrovských uvozovek) snímkům jako Goodfellas či Casino ani zdaleka rovnat.

Vražda na večeři (1976)

Co se stane, když si podivínský milionář pan Twain pozve na večeři pět nejvýznačnějších detektivů současnosti a oznámí jim, že o půlnoci bude jeden z nich zabit? Nic jiného, než že se soukromá očka musejí připravit na vraždu, ke které onedlouho nevyhnutelně dojde. Když se nakonec obětí stane samotný pan Twain, na povrch vyplouvají zajímavá fakta o jednotlivých účastnících "vražedné večeře", a podezřelými se tak stávají všichni. Podaří se nakonec vypátrat, kdo stojí za tajemnou vraždou, a odnést si tak milion dolarů, který byl přislíben hostitelem tomu, kdo případ rozluští? To vám neřeknu. Co vám ale můžu říct už teď, je, že se při vyšetřování rozhodně pobavíte! // Napodruhé musím přitlačit, taková černohumorná lahůdka se nevidí každý den. 90%

Lawrence z Arábie (1962)

Co napsat k tomuhle výpravnému (bez deseti minut) čtyřhodinovému spektáklu, abych mohl vyjádřit, jak brilantní kus to je? Slovy nepopsatelná podívaná, jaká se vidí párkrát za život. Mě připravila o hlas a málem mě i udusila, protože jsem celou dobu prakticky nedýchal! Tak a teď mi zbývá už jen vybrat odpovídající obrázek a plácnout ho na tričko, aspoň tak se chci Davidu Leanovi za jeho úctyhodnou práci odvděčit. // Jen krátký, ale pro mě důležitý dodatek po projekci na festivalu v Karlových Varech - nejkrásnější film, jaký jsem kdy viděl.

Le Mans (1971)

Jako (náhodný) pozorovatel motorsportu vám tvrdím, že sledovat tenhle snímek je asi tak zábavné, jako dívat se na přímý přenos dvacetičtyřhodinovky v Le Mans nebo jakéhokoliv jiného úmorného okruhového závodění (konkrétně mě napadá třeba NASCAR), a to bez zvuku. No a to je velká bída, přátelé. 35%

Haze (2005)

Moderní forma trýznivého inferna, vyznačující se nebývalou naturalističností, porcí napětí, utrpení a soucítění zároveň. Hlavní symptomy vyskytující se během sledování: zrychlené dýchání a vyšší tepová frekvence, kousání nehtů, nezvyklé obličejové grimasy a pocuchání už tak křehkých nervů. 85%

Slečna Marplová - Není kouře bez ohýnku (2006) (epizoda)

A máme tu dalšího vraha. K poznávacím znamením patří: neurvalost, absolutní neúcta ke starším, trudomyslnost, neuváženost a, což značně komplikovalo vyšetřování, nevýraznost a hanebná nestydatost. Jeho jméno zní FILM!

Hvězdný prach (2007)

Přenádherná Fantasy pohádka, kterou mírně sráží její předvídatelnost a výrazně slabší druhá polovina (bohužel včetně finále). I tak ovšem dokáže udržel vaši pozornost po celých 120 minut, a to hlavně díky skvělé výpravě, okouzlující hudbě a úžasné kameře, která z výšky krouží nad zalesněnou anglickou krajinou. De Nirova rolička teplého kapitána Shakespeara vyloženě potěšila a dokázala, že Bobby ještě nepatří do starého železa. 85%