Počátek (2010)

Skutečně se divím, jak málo stačí většině diváků ke štěstí a jak snadno se nechají obalamutit tímto snímkem, který ve své pompéznosti, okázalé efektnosti a rádoby promyšlenosti postrádá to skutečně podstaté, co dělá dobrý film dobrým filmem (a co to je, na to ať si každý odpoví sám). Mimochodem o tom, jak směšně se zde šermovalo s psychologickými pojmy a tématy, radši ani nemluvě. Na to divák ani nemusí být žádný psychoanalytik, aby takovéto podání prostě nezbaštil.

5. dimenze (2003) (seriál)

Poměrně hodnotný dokument pojednávající o některých záhadných jevech, různých teoriích při pokusech o jejich vysvětlení a výsledcích jejich výzkumů. Některé části vyznívají dosti do prázdna a nic objevného nepřinášejí (např. Duchové), jiné poměrně uceleně shrnují to, co je o určité problematice známo a nechávají pracovat dedukci samotného diváka. Oceňuji, že zejména v částech o telepatii nebo psychokinezi vystupují na kameru přímí účastníci výzkumů a pokusů a konkrétní zainteresované osoby včetně lidí, kteří se na veřejnosti asi příliš často nevyskytují (tehdejší šéfové tajných služeb či vojenských složek, bývalí špioni apod.).

Návrat do budoucnosti (1985)

Legenda legend, klasika klasik, unikát unikátů. Marty McFly a doktor Emmett Brown zůstanou v mém srdci navždy, stejně jako přání svézt se někdy DeLoreanem s indukčním kapacitátorem rychlostí 88 mil za hodinu. :)

Muž bez tváře (1993)

Velmi zručně natočené drama, které svým příběhem a zpracováním skutečně umí zaujmout, upoutat pozornost a rozdmýchat emoce. Filmu hodně pomáhá také vydařená, procítěná hudba Jamese Hornera.

Ratatouille (2007)

Při vší úctě k tomuto dílku vůbec nechápu to přemrštěné zdejší hodnocení. Vždyť je to jen atraktivně oblečený a mdle vyumělkovaný obyčejný animák, který nemá příliš čím oslovit dospělé, ani čím opravdu okouzlit děti.

Nouzový východ (2008)

Cesta srdce je pro většinu lidí jen sen, přelud nebo idea, kterou neumějí, nechtějí či neodvažují se následovat. Pro některé je však cesta srdce jediná, po níž můžou jít a jakým způsobem dokážou žít. Když jim v tom něco či někdo zabrání nebo ztratí-li víru v sebe, stávají se z nich blázni, skomírají nebo umírají. Tito lidé tu jsou od toho, abychom si uvědomovali vlastní cestu srdce a hledali ji. Ta cesta není předvídatelná a někdy může připomínat pouhý nouzový východ.

Nadpřirozené jevy ve světle vědy (1999) (seriál)

Zajímavý dokumentární seriál z produkce BBC a Discovery snažící se vědeckou metodou nahlížet na známé záhady světa i tajemné události kolem nás, které oficiálně zpravidla bývají zařazeny do šuplíku "výmysly, fabulace, omyly či náhody", třebaže jejich existence je leckdy nepopiratelná a až příliš zarážející. V některých případech se to vcelku daří, seriál poodkrývá tradiční mysteriózní mlhu, jež případy obestírá, a nastiňuje zhruba nejpravděpodobnější rozumné vysvětlení (např. zombie). V některých případech se to naopak dařit nemůže, neboť náš někdy zaslepený rozum je na mnohé dění ve světě a vesmíru stále příliš krátký nebo jednoduše nelze k uspokojivému poznání získat dostatek potřebných informací. Nicméně tento nadmíru pozoruhodný námět ještě automaticky nedělá z dokumentu i stejně pozoruhodnou podívanou - svým zpracování se mi zdál poněkud strohý a nepřikoval vás do křesla tak, jako to uměl Svět tajemných sil A. C. Clarka.

Údolí květů (2006)

Podobně jako v předchozí Samsaře se i zde Nalin Pan vrací k tématu koloběhu životů a karmické stopě, s níž se každý z nás rodíme na tento svět. Ale Údolí květin narozdíl od osobitě pojaté Samsary už sklouzává k poněkud vyumělkované nevěrohodnosti a ztrácí tak pojetí znázornění skutečných životních témat, která se týkají našich běžných životů a vnitřního cítění. Možná filmu také uškodilo zjevné "osekání" - v našich končinách se totiž objevila jen zkrácená asi 115minutová verze, zatímco existuje i 150minutová nesestřihaná podoba filmu, kterou bych taky rád někdy viděl.

Konečná linky 174 (2008)

Bydlím na konečné linky 174 v Praze, ale naštěstí tohle se u nás neděje. :-)